Tsitsi Dangarembga kolejną pisarką zaproszoną do projektu Biblioteka Przyszłości. Jej najnowsze dzieło zostanie opublikowane w 2114 roku

30 sierpnia 2021

Pochodząca z Zimbabwe i nominowana w 2020 roku do Nagrody Bookera pisarka Tsitsi Dangarembga dołączyła do grona cenionych twórców literatury, którzy zgodzili się przekazać swoje najnowsze dzieło na rzecz Biblioteki Przyszłości. Oznacza to, że zostanie ono opublikowane drukiem dopiero w 2114 roku.

Future Library (z ang. Biblioteka Przyszłości) to projekt zapoczątkowany w 2014 roku przez szkocką artystkę Katie Paterson. Zamysł polegał na tym, by w pobliżu Oslo zasadzić tysiąc świerków, z których za sto lat, dokładnie w 2114 roku, pozyska się papier do produkcji wyjątkowej antologii zawierającej przygotowane specjalnie w tym celu i nieudostępniane nigdzie wcześniej dzieła znanych pisarzy. Do tej pory do Biblioteki Przyszłości dołączyli m.in. Margaret Atwood, Elif Shafak, Ocean Vuong i Karl Ove Knausgård. Tsitsi Dangarembga jest ósmą pisarką zaproszoną do projektu.

„Słowa Tsitsi Dangarembgy kształtują świat. Wychwalana za umiejętność uchwycenia i przekazywania istotnych prawd, powieściopisarka z Zimbabwe jest podziwiana na całym świecie jako głos nadziei” – uzasadniła wybór Katie Paterson. Jak dodała, autorka zajmuje się w swej twórczości tematyką opresji, dyskryminacji i systemowego rasizmu, pisząc w „odważny i niezapomniany” sposób.

Tsitsi Dangarembga, której głośny debiut z 1988 roku był pierwszą anglojęzyczną powieścią napisaną przez czarnoskórą kobietę z Zimbabwe, powiedziała, że projekt Biblioteka Przyszłości doskonale odzwierciedla jej „pragnienie ludzkiej kultury, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju Ziemi”. „Z wieloma innymi mieszkańcami naszej pięknej planety podzielam głębokie poczucie troski o dobro naszego domu. Możliwość skomunikowania się w ramach projektu z tymi, którzy będą tu obecni za sto lat, jest czymś ekscytującym i zaszczytnym” – skomentowała pisarka.

Jak wyjawiła, wie już, o czym będzie opowiadać jej historia, i nie przejmuje się, że nigdy nie dowie się, jaki będzie odbiór jej dzieła. Do 2114 roku wszystkie teksty, które wejdą w skład antologii Biblioteki Przyszłości, mają być przechowywane w wyłożonym drewnem pomieszczeniu w Bibliotece Deichmana w Oslo, które można zobaczyć na poniższych fotografiach.

Katie Paterson w pomieszczeniu, gdzie przechowywane będą dzieła, które wejdą w skład antologii Biblioteki Przyszłości.

Katie Paterson pokazuje jedną z półek, na których dzieła czekać będą na premierę w 2114 roku.

Sufit pomieszczenia, w którym złożone będą dzieła pisarzy.

[am]
źródło: The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy