Ukraiński pisarz Serhij Żadan laureatem Nagrody Angelusa 2015

19 października 2015

laureat-angelusa-2015
Ukraiński pisarz Serhij Żadan został laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Wyróżnienie przyznano mu za powieść „Mezopotamia”. Autor odebrał statuetkę oraz czek na 150 tysięcy złotych podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

„Chcę podziękować miastu Wrocław, wydawnictwu i tłumaczom. Takie nagrody to dobra okazja, by zwrócić uwagę na współczesne problemy. Dziś kilku obywateli Ukrainy m.in. Nadija Sawczenko jest więźniami politycznymi na terenie Federacji Rosyjskiej. Ważne, żebyśmy pamiętali, zwłaszcza w Środkowej Europie, że ci ludzie przebywają w więzieniach bezprawnie. Chcę wyrazić solidarność z nimi i skierować waszą uwagę z literatury na nich” – powiedział Serhij Żadan, odbierając Angelusa.

MezopotamiaNagrodzona „Mezopotamia” to wspaniała, pełnokrwista ballada o miłości, której nikt się nie spodziewa i która niczego nie zmienia. Głęboko zanurzona w ukraińskiej rzeczywistości, balansująca na krawędzi pomiędzy brutalnością a kruchością, pomiędzy uczuciem a pożądaniem powieść Żadana opowiada o mieszkańcach Charkowa, miasta, w którym obecnie żyje autor. Ludzie tam piją, biją się, są przytłoczeni codziennością, zniewoleni własnymi oczekiwaniami, niemożnością i ambicjami, ale potrafią też kochać.

„Dla nas Ukraińców ważne jest, by czuć teraz wsparcie Europy i być w tej samej kulturowej przestrzeni. Ta solidarność dla naszego kraju, uwierzcie mi, jest dużo ważniejsza niż jakiekolwiek nagrody pieniężne. Bardzo miło, że kultura polska i ukraińska znajdują się w tak bliskim kontakcie. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości na Ukrainie też będą wręczane tak prestiżowe nagrody literackie i że ją odbierze polski pisarz” – mówił Serhij Żadan dziennikarzom po gali wręczenia Nagrody Angelus.

Zawsze w przypadku gdy Angelus trafia w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę (w wysokości 20 tysięcy złotych) odbiera też autor przekładu książki. W tym roku podzielili się nią dwaj tłumacze, Michał Petryk i Adam Pomorski, którzy przełożyli powieść Żadana dla wydawnictwa Czarne.

Podczas uroczystej gali wręczono również Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, której laureatem został rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici. Na jego powieść „Matej Brunul” w przekładzie Radosławy Janowskiej-Lascăr oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej „Angelusa”.

Na załączonym zdjęciu od lewej: laureat Angelusa Serhij Żadan oraz jeden z tłumaczy jego książki, Michał Petryk.

[am]
źródło: Angelus
fot. Tomasz Wałków

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy