Oksana Zabużko laureatką tegorocznej Nagrody Angelusa

19 października 2013

Oksana Zabużko z Angelusem 2013
Ukraińska pisarka Oksana Zabużko, autorka „Muzeum porzuconych sekretów” oraz jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska zostały laureatkami ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013, pokonując m.in. Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka i Szczepana Twardocha.

„W tym roku postanowiliśmy nagrodzić książkę niezwykłą, w której przenikają się historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i magia, miłość, zdrada i śmierć” – uzasadniła wybór Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca jury Angelusa.

Wzruszona autorka, odbierając nagrodę, wyznała: „Straciłam dar mowy. Rozumiem dlaczego gwiazdy Hollywood, gdy odbierają Oskara zaczynają szlochać. Tak się właśnie czuję. Mieszają mi się wszystkie języki. Mam takie wrażenie, że dzięki Wrocławiowi Ukraina już stała się częścią Europy.” Zabużko podziękowała swojej tłumaczce, Katarzynie Kotyńskiej, dodając: „Często ludzie zapominają, ze bez pracy tłumacza nie przeczytaliby żadnej książki.”

W nagrodzonej powieści autorka zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Bohaterką książki jest kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska, silna, niezależna kobieta, niemająca zamiaru jedynie przytakiwać mężczyznom, poddawać się ich woli i rezygnować z prawdziwej miłości. Towarzyszą jej dwaj równie silni mężczyźni, ale – co ciekawe – empatyczni i gotowi na relacje będące zaprzeczeniem tradycyjnego patriarchatu: pochodzący ze Lwowa antykwariusz Adrian Watamaniuk oraz żołnierz UPA Adrian Ortynski. Jak potoczą się ich losy? Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa jeszcze wiele tajemnic? Bohaterzy prowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej, mało tego – podzielonej jeszcze na damską i męską, emocjonalną i faktograficzną, przekonując, że historię można interpretować wielorako i że nikt nie ma monopolu na prawdę.

„Muzeum porzuconych sekretów” w tłumaczeniu Katarzyny Kotyńskiej wydała oficyna W.A.B. Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda przyznawana jest od 2006 roku pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodę stanowi czek na 150 tysięcy złotych i statuetka autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki w wysokości 20 tysięcy złotych. Angelusem w poprzednich latach, zostali nagrodzeni Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack i Jurij Andruchowycz.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy