banner ad

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureatem Silesiusa 2020 za całokształt pracy twórczej! Znamy też finalistów nagrody

26 czerwca 2020

Poznaliśmy nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. W tym roku wyjątkowo później niż zazwyczaj jury wskazało książki poetyckie, które znalazły się w finale wrocławskiej nagrody.

Wybór Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego na laureata Silesiusa za całokształt nie powinien dziwić. Ten urodzony w 1962 roku pisarz poetycko zadebiutował w roku 1989, rok później wydał swój pierwszy tom „Nenia i inne wiersze”. Od tego momentu ukazało się kilkanaście książek jego autorstwa, za które otrzymał m.in. dwukrotnie Nagrodę Literacką Gdynia (w 2006 za tom „Dzieje rodzin polskich” i w 2009 za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), Nagrodę Literacką Nike (w 2009, znowu za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”), a także Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii „Książka roku” (w 2012, za tom „Imię i znamię”). Twórczość Dyckiego doczekała się licznych opracowań i analiz, w ogromnej większości entuzjastycznych, w których podkreślana jest oryginalność osadzonej we współczesności dykcji poetyckiej, która jednak czerpie m.in. z sarmackiego baroku, czy obfituje w kresowe zapożyczenia. Do fascynacji poezją Tkaczyszyna-Dyckiego przyznają lub przyznawali się w zasadzie przedstawiciele wszystkich pokoleń poetyckich, od autorów debiutujących w ostatnich latach po Czesława Miłosza.

Podczas posiedzenia 25 czerwca 2020 roku Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) dokonało też wyboru pięciu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii „Książka roku” oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco:

Książka roku

  • Justyna Bargielska „Dziecko z darów”, wyd. Wolno,
  • Tomasz Bąk „Bailout”, wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu,
  • Piotr Florczyk „Dwa tysiące słów”, wyd. Instytut Mikołowski,
  • Konrad Góra „Kalendarz majów”, wyd. Biuro Literackie,
  • Joanna Mueller „Waruj”, il. Joanna Łańcucka, wyd. Biuro Literackie.

Debiut

  • Joanna Lewandowska „Trach”, wyd. Biblioteka Śląska w Katowicach,
  • Kasper Pfeifer „adblock”, wyd. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź,
  • Jakub Pszoniak „Chyba na pewno”, wyd. Biuro Literackie.

Ogłoszenie laureatów jesienią

Laureatów w obu kategoriach poznamy 17 października. Zmiana terminu jest związana z pandemią koronawirusa. Już w marcu Wrocławski Domu Literatury podjął decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia tego poetyckiego wyróżnienia oraz towarzyszącej mu 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień. Wręczenie Silesiusa zostanie połączone w czasie z ceremonią przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Tym samym w tym roku dojdzie do – skądinąd symbolicznego – połączenia dwóch najważniejszych miejskich nagród literackich, którym patronuje ten sam twórca – Johannes Scheffler, czyli właśnie Anioł Ślązak, Angelus Silesius.

Nagrody dla nominowanych

Tegoroczna edycja Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius będzie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Już na początku roku ogłoszono rewolucyjne zmiany w regulaminie nagrody, których efektem jest zwiększenie puli nagród i liczby wyróżnionych, przede wszystkim dzięki ustanowieniu nagród finansowych dla wszystkich autorek i autorów, którzy znaleźli się w gronie finalistów. Laureatka lub laureat Silesiusa za książkę roku dostanie – tak jak do tej pory – 50 tysięcy złotych, ale po 5 tysięcy złotych otrzymają również autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału. Natomiast zwycięzca w kategorii „Debiut” otrzyma nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych, a nominowani również po 5 tysięcy złotych.

„O zmianach w nagrodach miejskich, Angelusie i Silesiusie, myśleliśmy już od dawna. Jednak impulsem, który niejako przymusił nas do działania, było prowokacyjne zachowanie trójki poetów nominowanych w ubiegłym roku do Silesiusa za debiut. Maciej Bobula, Michał Domagalski i Janek Rojewski, nie zważając na regulaminy, postanowili podzielić pomiędzy siebie nagrodę jeszcze przed poznaniem werdyktu jury, co ogłosili ze sceny” – mówił Irek Grin podczas konferencji prasowej w styczniu tego roku.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius wręczana jest od 2008 roku. Ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (Książka roku) oraz Julia Szychowiak (Debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017), Bohdan Zadura (2018) i Ewa Lipska (2019). Operatorem Nagrody Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

[am]
fot. książek: materiały organizatora

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy