Powstał serial na podstawie powieści „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton. Zobacz zwiastun

25 czerwca 2020

Stacja BBC zrealizowała serial na podstawie uhonorowanej Nagrodą Bookera powieści „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton. Scenariusz sześcioodcinkowej produkcji napisała sama autorka, a w obsadzie znaleźli się m.in.: Eva Green, Himesh Patel, Eve Hewson, Márton Csokas i Callan Mulvey.

„Pięć lat zajęło mi napisanie 'Wszystkiego, co lśni’, a kolejne siedem – adaptacja powieści na ekran. Jako powieściopisarka zazwyczaj piszę tylko jeden manuskrypt, ciągle wracając do początku i udoskonalając tekst w trakcie pracy, aż dojdę do końca i książka jest gotowa. Myślałam, że praca nad scenariuszem nie może się znacznie od tego różnić. Tymczasem zanim zaczęliśmy kręcić pod koniec 2018 roku, miałam napisane może około 200 wersji samego pierwszego odcinka, a podczas zdjęć skrypty nadal się zmieniały, aby dostosować się do budżetu i harmonogramu, które z dnia na dzień były bardziej rygorystyczne. Często było to bolesne – pisarz nigdy nie musi wycinać sceny, która według niego się sprawdza! Ale może być również ekscytujące, na przykład wtedy, gdy scenografia wprowadza nowe możliwości dla akcji lub gdy aktorzy przedstawiają pomysły na ulepszenie swoich scen” – komentuje Eleanor Catton.

„Wszystko, co lśni” to epicka opowieść rozgrywająca się na „Dzikim Zachodzie” Nowej Zelandii w latach 60. XIX wieku, u szczytu gorączki złota. Na kartach książki i w serialu śledzimy losy kochanków, których połączyły gwiazdy. Podążamy za nimi od momentu ich pierwszego spotkania, przez wszystkie próby i udręki, aż do finału. Jak podkreśla autorka, ekranizacja przetwarza fabułę pierwowzoru literackiego na nowo, wywracając historię na drugą stronę. Serial zaczyna się w zasadzie od końca powieści i dzieli narrację na dwie różne ramy czasowe, podążając za postaciami, które w książce są ważne, ale w pewnej mierze mniej widoczne. Wiele pomysłów podsunęli aktorzy, przede wszystkim Eva Green, co w opinii Eleanor Catton było bardzo inspirujące.

„Ludzie na planie często pytali mnie, czy wygląda to tak, jak sobie wyobrażałam, kiedy pisałam książkę. Odpowiedź – bardzo radosna – brzmiała: 'nie, w najmniejszym stopniu’. Przy tworzeniu serialu telewizyjnego wykorzystuje się tyle kunsztu i wiedzy, a każda klatka gotowej produkcji na setki sposobów pokazuje talent i wysiłki setek ludzi. To jest znacznie wspanialsze niż wszystko, co może pomieścić wyobraźnia jednej osoby” – wyjaśnia Catton.

Serial w Nowej Zelandii pokazywany był już od 17 maja. W brytyjskiej telewizji BBC pierwszy odcinek pojawił się 21 czerwca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastuny „Wszystkiego, co lśni” w reżyserii Claire McCarthy:

Powieść „Wszystko, co lśni” Eleanor Catton ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film