Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 za całokształt pracy twórczej!

19 marca 2019


Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem za całokształt twórczości. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak, czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

Jury, pracujące pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zawady, ogłosiło także listę siedmiu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii książka roku oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Wszystkich laureatów poznamy 18 maja podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z laureatką Silesiusa za całokształt twórczości, jak i wszystkimi poetkami i poetami nominowanymi.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco.

Książka roku:

– Tomasz Bąk „Utylizacja. Pęta miast” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Kamila Janiak „wiersze przeciwko ludzkości” (Wydawnictwo WBPiCAK i Staromiejski Dom Kultury w Warszawie),
– Adam Kaczanowski „Cele” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Aldona Kopkiewicz „Szczodra” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Małgorzata Lebda „Sny uckermärkerów” (Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu),
– Jacek Łukasiewicz „Wiązania” (wydawnictwo j),
– Krzysztof Siwczyk „Mediany” (Wydawnictwo a5).

Debiut roku:

– Maciej Bobula „Wsie, animalia, miscellanea” (Fundacja Duży Format),
– Michał Domagalski „Poza sezonem” (Biuro Literackie),
– Jan Rojewski „Ikonoklazm” (Biuro Literackie).

Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali. Debiutowała książką poetycką pt. „Wiersze” w 1967 roku, od tego momentu wydała przeszło trzydzieści książek poetyckich, z których za najważniejsze uznaje się tomiki: „Czwarty zbiór wierszy” (1974), „Piąty zbiór wierszy” (1978), „Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane” (1979), „Przechowalnia ciemności” (1985), „Strefa ograniczonego postoju” (1990), „Stypendyści czasu” (1994), „1999” (1999), „Sklepy zoologiczne” (2001), „Gdzie indziej” (2005), „Czytnik linii papilarnych” (2015) i „Pamięć operacyjna” (2017). Jest ponadto autorką powieści „Sefer” (2009). W roku 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja „Boli tylko, gdy się śmieję. Listy i rozmowy”, stanowiąca wybór korespondencji laureatki ze Stanisławem Lemem i Tomaszem Lemem. Lipska uhonorowana została ponadto szeregiem nagród literackich, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy – w tym roku – Nagrodą im. Jerzego Turowicza.

Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując swój niepowtarzalny język, a także, skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).

Wyboru laureatki oraz finalistów podczas posiedzenia 18 marca dokonało jury w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wręczana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017) i Bohdan Zadura (2018). Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna fundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 złotych (całokształt twórczości), 50 000 złotych (książka roku) i 20 000 złotych (debiut roku).

Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 14-19 maja 2019 i będzie miała bardzo międzynarodowy charakter. Gościem honorowym tegorocznej edycji będą Czechy – organizatorzy zaplanowali trzy spotkania z udziałem czeskich poetów różnych pokoleń, a także warsztaty translatorskie. Ponadto Wrocław odwiedzi Belgijka Miriam Van hee, a także świetnie znani polskim czytelnikom Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan z Ukrainy – obaj opowiadać będą o mniej znanej, poetyckiej stronie swojej twórczości. Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Silesiusa, czytelnicy będą mieli okazję spotkać m.in.: Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Bogusława Kierca, Wojciecha Bonowicza, Joannę Roszak czy Bohdana Zadurę. Odbędą się też autorskie czytania (m.in. premierowego poematu napisanego wspólnie przez Marcina Barana i Marcina Sendeckiego), konkurs poetycki, a także – tradycyjnie już – działania performatywne w przestrzeni miejskiej i lekcje poetyckie dla młodzieży. W ramach programu muzycznego wystąpią m.in. Karbido z Andruchowyczem i Pochwalone.

Tak bogaty program festiwalu to efekt współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z odbywającym się równolegle festiwalem Poznań Poetów, a także CzechLitem – Czeskim Centrum Literackim z Pragi. Pełny program 4. MFP Silesius zostanie ogłoszony 5 kwietnia.

fot. Maksymilian Pflegel / archiwum Wrocławskiego Domu Literatury

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy