Poznaliśmy zwycięzców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019! Laureat w kategorii debiut podzielił się nagrodą z nominowanymi

18 maja 2019


W sobotę 18 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek zakończyła się gala Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019. Podczas uroczystości uhonorowano twórców w trzech kategoriach: całokształt pracy twórczej, książka roku i debiut roku. Laureat w tej ostatniej kategorii, Maciej Bobula, zdobył się na niezwykły gest i podzielił się nagrodą pieniężną z pozostałymi nominowanymi.

O wyborze laureatów zadecydowała kapituła w składzie: prof. Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Decyzją jury już w marcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę za całokształt pracy twórczej. Została nią wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka Ewa Lipska. Tym samym pisarka dołączyła do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak, czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura. Podczas uroczystości autorka odebrała statuetkę oraz czek ufundowany przez miasto Wrocław w wysokości 100 000 złotych.

Zwycięzców w pozostałych dwóch kategoriach ? książka roku i debiut roku ? poznaliśmy podczas gali. W kategorii książka roku nagrodę otrzymał Adam Kaczanowski za tomik „Cele”. Laureat przyjął statuetkę oraz czek w wysokości 50 000 złotych.

Podczas wręczenia nagrody w kategorii debiut doszło do niezwykłego gestu. Jury postanowiło docenić Macieja Bobulę za tomik „wsie, animalia, miscellanea”. Po odebraniu statuetki oraz 20 000 złotych laureat zaprosił na scenę dwóch pozostałych nominowanych: Jana Rojewskiego oraz Michała Domagalskiego i ogłosił, że wspólnie wcześniej ustalili, iż podzielą nagrodę na trzy równe części. Przewodniczący jury prof. Andrzej Zawada podkreślił, że dzięki temu oświadczeniu jesteśmy świadkami rewolucji w nagrodach literackich.

Fragmenty utworów wszystkich nominowanych w tym roku do Silesiusa poetek i poetów oraz nagrodzonej nagrodą za całokształt twórczości Ewy Lipskiej zostały zaprezentowane w części artystycznej gali wyreżyserowanej przez Jerzego Bielunasa. Wieczór poprowadził Błażej Wójcik ? aktor Teatru Muzycznego Capitol. Nagrody wręczył laureatom Jakub Mazur ? wiceprezydent Wrocławia.

Wręczana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut).

Organizatorem Nagrody Silesius, podobnie jak i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, od 2018 roku jest Wrocławski Dom Literatury. Z kolei od 2016 roku nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, którego czwarta edycja właśnie trwa i zakończy się wieczorem 19 maja. W niedzielę warto udać się do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie ? w ramach festiwalu ? odbędzie się o 12:00 spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019.

[am]
fot. Rafał Komorowski
źródło: Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy