banner ad

Bill Bryson postanowił przejść na pisarską emeryturę

15 października 2020

Bill Bryson, pisarz, który tworzył pełne humoru i ciepła historie podróżnicze oraz książki popularnonaukowe „dla każdego”, kończy literacką karierę. Co prawda sam do końca nie wie, czy i jak wpłynęła na to pandemia, ale to właśnie dzięki niej odkrył, iż olbrzymią przyjemność sprawia mu poświęcanie czasu wyłącznie sobie, bez nacisków, terminów i zobowiązań do wypełnienia.

„Po raz pierwszy od dekad czytam dla przyjemności i bardzo mnie to cieszy. Ten czas, który mi pozostał na planecie, pragnę spędzić pobłażając sobie, a nie na odkrywaniu nowych terytoriów” – powiedział 68-letni pisarz w rozmowie z „Times Radio”.

Bryson zastrzegł, że traktuje emeryturę jako tegoroczny eksperyment i – jak na razie – okazał się on „bardzo udany”. „Tak jak większość pisarzy na moim miejscu, martwiłem się, czy nie zabraknie mi zajęć, czy nie będę tęsknił za pracą, wyzwaniami zawodowymi… Jak do tej pory nic takiego nie miało miejsca. Na świecie jest mnóstwo rzeczy, którymi można się cieszyć bez presji związanej z wykonywaniem tego jako pracy” – wyjaśnił Bryson.

Autor takich bestsellerów, jak „Krótka historia prawie wszystkiego”, „Zapiski z wielkiego kraju” czy „Piknik z niedźwiedziami”, ma wspólnie z żoną 10 wnucząt. „Chciałbym z nimi spędzić więcej czasu, po prostu bawiąc się na podłodze” – przyznał.

Bill Bryson nie jest pierwszym twórcą, który w ostatnim czasie ogłosił zakończenie kariery. Na początku roku Lee Child poinformował, że przekazał prowadzenie serii ze swoim flagowym bohaterem, Jackiem Reacherem, młodszemu bratu. Annie Proulx zadeklarowała, że „Drwale” będą jej ostatnią wydaną powieścią, głównie z powodu zmęczenia całą otoczką, której wymaga promocja książek. Philip Roth przeszedł na literacką emeryturę po opublikowaniu „Nemezis” i faktycznie dotrzymał słowa: niczego więcej już nie napisał do śmierci w 2018 roku. Oczywiście zdarzają się też przypadki odmienne, kiedy pisarze nie są w stanie trzymać się z dala od pióra. Być może zatem Bill Bryson jeszcze kiedyś zmieni zdanie.

[kch]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy