banner ad

Annie Proulx przechodzi na literacką emeryturę?

22 czerwca 2016

annie-proulx-przechodzi-na-emeryture
Jedna z najważniejszych żyjących pisarek amerykańskich, autorka „Kronik portowych” i „Tajemnicy Brokeback Mountain”, zapowiedziała, że kończy swoje relacje ze światem wydawniczym.

„Będę nadal pisać, bo naprawdę to kocham, ale nie mogę znieść podpisywania książek, wywiadów, tras promocyjnych i całego tego PR-u”  – powiedziała 80-letnia Annie Proulx w wywiadzie udzielonym „The Telegraph”. „Jestem samotnicą i nienawidzę tego. Naprawdę nienawidzę. Nigdy więcej! Od teraz moje historie będą wyłącznie dla mnie. Kiedy skończę pisać, po prostu odłożę je na bok”.

Kiedy dziennikarz zasugerował, że taka postawa godna Salingera zapewne zasmuci jej czytelników, Proulx powiedziała: „Jakoś to przeboleją. Wystarczająco się napisałam”.

Pisarka ujawniła swą decyzję tuż po premierze najnowszej, pierwszej od 14 lat powieści zatytułowanej „Barskins”, której światowa premiera odbyła się w połowie czerwca. Książka uważana jest za najambitniejsze dzieło Proulx i już okrzyknięta została godnym ukoronowaniem jej wieloletniej kariery. „Barskins” to epicka opowieść o wylesianiu naszej planety w ciągu ostatnich trzech stuleci opisana za pomocą losów dwóch rodów wywodzących się od francuskich kolonizatorów, którzy przybyli do Kanady pod koniec XVII wieku.

[am]
fot. Embajada de EEUU en la Argentina

Tematy: ,

Kategoria: newsy