Adoptuj dwa koty, a Maciej Płaza napisze dla ciebie opowiadanie. Specjalna akcja laureata Angelusa

20 lutego 2024

Maciej Płaza włączył się w poszukiwanie nowych opiekunów dla dwóch kotów, które potrzebują domu. Autor takich powieści jak „Robinson w Bolechowie” i „Golem”, a także tłumacz prozy m.in. H.P. Lovecrafta ogłosił, że napisze kilkustronicowe opowiadanie dla tego, kto w ciągu miesiąca adoptuje pewne kocie rodzeństwo.

Pisarz jest wolontariuszem Ogólnopolskiej Fundacji NaszeZoo.pl, która ratuje i leczy bezdomne psy oraz koty z Poznania i okolic. Pomaga nie tylko w opiece nad zwierzętami w utworzonym azylu dla bezdomnych kotów, ale również stara się wykorzystać swoją literacką rozpoznawalność do wspierania działalności fundacji. Pod koniec ubiegłego roku zaprosił znajomych autorów do włączenia się w charytatywną licytację na rzecz zwierząt i przekazania na ten cel książek z dedykacjami. Teraz zaś zaproponował wyjątkową akcję – chodzi o adopcję dwóch kocich braci, Przecinka i Czorta.

Jak wyjaśnia pisarz, koty należą do Fundacji, ale aktualnie mieszkają w domu tymczasowym, który niebawem będą musiały opuścić. Zwierzęta mają delikatne zdrowie, dlatego wolontariuszom zależy na pilnym znalezieniu im domu. W związku z tym Maciej Płaza postanowił zaproponować coś wyjątkowego osobie, która zaopiekuje się kocim rodzeństwem: otrzyma od autora specjalnie z tej okazji napisane opowiadanie.

„Kto zatem w ciągu najbliższych czterech tygodni – mniej więcej do połowy marca – zdecyduje się adoptować tych poczciwych braciszków, dostanie ode mnie opowiadanie. Napiszę je według życzenia, w dowolnej konwencji: realistycznej, historycznej, science fiction, horroru lub fantasy, a nawet, jeśli ktoś sobie zażyczy, romansu czy erotyku. Opowiadanie będzie miało 5-6 stron i nie gwarantuję, że będzie arcydziełem wybranego gatunku, ale obiecuję, że stworzę je z pełnym zaangażowaniem. Napiszę je w ciągu dwóch tygodni i przyślę w dowolnej formie: wydrukowane z odręczną dedykacją, w całości przepisane ręcznie, jak kto sobie zażyczy. Będzie to więc unikalny artefakt, jeden jedyny egzemplarz, samego utworu zaś nie będę nigdzie indziej publikował” – zapowiada Maciej Płaza.

Autor ma również ofertę dla tych, którzy szczególnie cenią jego tłumaczenia dorobku Samotnika z Providence. „Przewiduję też specjalny wariant akcji dla fanów H.P. Lovecrafta: zamiast napisać własny utwór, mogę przetłumaczyć któreś z opowiadań HPL, jakich dotąd nie przełożyłem. Pozostałe warunki bez zmian” – dodaje.

Przecinka i Czorta, którzy poszukują domu, pisarz charakteryzuje w następujący sposób: „Braciszkowie są nieśmiali, ale oswojeni; to fajne, miłe trzyletnie kocurki, którymi nikt się dotąd nie interesował – należą do tej pechowej, najliczniejszej grupy czarnych i czarno-białych kotów, które są do siebie podobne i jeśli nie wyróżniają się niczym wyjątkowym, są w schroniskach i kociarniach omijane wzrokiem. A nie zasłużyły na to”. Osoby zainteresowane adopcją kotów powinny skontaktować się z Fundacją NaszeZoo.pl.

Maciej Płaza to jeden z najbardziej cenionych i nagradzanych polskich prozaików. Zbiór połączonych ze sobą opowiadań zatytułowany „Skoruń” przyniósł mu w 2016 roku Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, a także nominację do Nike. Dzięki powieści „Robinson w Bolechowie” został pierwszym w historii polskim laureatem Angelusa. Natomiast ostatnia jak dotychczas powieść, „Golem”, przyniosła mu nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej Nike.

Pisarz jest również ceniony za swoją twórczość translatorską. Przetłumaczył m.in. klasyków grozy z H.P. Lovecraftem i Arthurem Machenem na czele. W ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się również jego przekład powieści „Flagi pokrył kurz” Williama Faulknera.

[am]
fot. Macieja Płazy: Rafał Komorowski/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy