Siódemka finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022. Kto ma szansę na statuetkę?
Ogłoszono tytuły siedmiu książek-finalistek tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Laureatkę lub laureata 26. edycji wyróżnienia poznamy 2 października.
W finale Nike 2022 znalazły się 3 powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. O jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich przyznawanych w Polsce powalczą dwie autorki i pięciu autorów.
Oto siódemka książek-finalistek Nike 2022 (kolejność alfabetyczna wg nazwiska autorów):
- Anna Cieplak „Rozpływaj się” (powieść), Wydawnictwo Literackie,
- Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (biografia), wyd. Wielka Litera,
- Jerzy Jarniewicz „Mondo cane” (poezja), wyd. Biuro Literackie,
- Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (reportaż historyczny), Wydawnictwo Krytyki Politycznej,
- Edward Pasewicz „Pulverkopf” (powieść), wyd. Wielka Litera,
- Maciej Płaza „Golem” (powieść), wyd. W.A.B.,
- Kacper Pobłocki „Chamstwo” (esej), wyd. Czarne.
W tym roku wyboru książek dokonuje jury Nagrody Literackiej Nike w składzie: Przemysław Czapliński (przewodniczący), Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Marek Beylin, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.
Decyzję o laureacie kapituła podejmie w dniu wręczenia nagrody – 2 października. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Gala Nike 2022 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i ma być transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl od godz. 20:00.
Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” w plebiscycie na Nike Czytelników 2022. Już teraz można oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2022 w serwisie Wyborcza.pl/nike. Głosowanie potrwa do 25 września do końca dnia. Wyniki Nike Czytelników zostaną ogłoszone 1 października – w przeddzień finałowej gali.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. W 2021 roku jury wręczyło statuetkę Zbigniewowi Rokicie za reporterską książkę o Śląsku i śląskości „Kajś”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk. Fundatorem nagrody jest Fundacja Agory.
[am]
TweetKategoria: newsy