banner ad

Tegoroczny Festiwal Filmowy Wiosna Filmów odbędzie się online. W programie znalazło się osiem ekranizacji

27 maja 2020


26. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów rozpocznie się już w najbliższy piątek 29 maja i potrwa 10 dni. Z uwagi na epidemię koronawirusa w tym roku wydarzenie organizowane jest całkowicie online, dzięki czemu mogą z niego skorzystać wszyscy. Wśród ponad czterdziestu filmów, które znalazły się w programie, nie zabrakło adaptacji książek.

Festiwal Wiosna Filmów odbędzie się w dniach od 29 maja do 7 czerwca. Wyjątkowo ze względu na panującą sytuację wydarzenie zostało przeniesione do sieci na stronę MOJEeKINO.PL. W sumie w festiwalu weźmie udział 47 kin z całej Polski, które na platformie mają swoje wirtualne sale. Bilet na każdy seans kosztuje 15 złotych. Sprzedaż biletów ruszy tuż przed wydarzeniem. Wśród zaprezentowanych filmów na widzów czeka aż osiem produkcji nakręconych na podstawie książek. Dwie z nich obejrzą premierowo.

Pierwszą z propozycji dla fanów książkowych adaptacji jest „Martin Eden”. Będzie to polska premiera filmu. Przeniesiona na ekran bestsellerowa powieść Jacka Londona pod tym samym tytułem, to intrygująca opowieść o miłości, ambicji oraz rodzącej się świadomości, której akcję reżyser usytuował w uwielbianym przez filmowców Neapolu. W tytułową rolę wciela się genialny Luca Marinelli, który za swoją kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Seanse: premiera 3.06 (środa), godz. 21:00; 7.06 (niedziela), godz. 20:00.

31 maja odbędzie się z kolei polska premiera filmu „Tylko zwierzęta nie błądzą”, który jest trzymającą w napięciu i pełną zwrotów akcji kryminalno-miłosną układanką. Nowy obraz cenionego europejskiego reżysera Dominika Molla („U Pana Marsa bez zmian”, „Mnich”) oparty jest na bestsellerowej powieści kryminalnej autorstwa Colin Niel. Reżyser umiejętnie gubi tropy i steruje uwagą widza, zapewniając mu zarówno pełną napięcia intrygę, jak i ekranową rozrywkę, w której do ostatniej sceny nic nie jest pewne. W głównych rolach wystąpiły genialna Valeria Bruni Tedeschi oraz Nadia Tereszkiewicz, która za swoją kreację odebrała nagrodę dla najlepszej aktorki na MFF w Tokio. Seanse: premiera 31.05 (niedziela), godz. 20:00; 5.06 (piątek), godz. 18:00.

„Niewidoczne życie sióstr Gusmao” to tchnąca brazylijskim duchem, a jednocześnie niezwykle uniwersalna opowieść będąca adaptacją bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy. Nowa produkcja wielokrotnie nagradzanego brazylijskiego reżysera Karima A?nouza została doceniona na wielu światowych festiwalach, m.in. na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, gdzie zwyciężyła w prestiżowej sekcji Un Certain Regard. Film jest hołdem złożonym pokoleniom „niewidzialnych” kobiet, sprowadzonych kulturowo do roli wyłącznie żon i matek, które przez wieki uczyły się milczeć i tłumić swoje aspiracje i marzenia. Seans: 6.06 (sobota), godz. 21:00.

Epicki thriller „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego to kolejna propozycja tegorocznej edycji Wiosny Filmów. Obraz oparty jest na bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, opowiadającej o kulisach jednej z najgłośniejszych afer szpiegowskich w historii. Film zdobył trzy Cezary, w tym za najlepszą reżyserię i scenariusz adaptowany. Na festiwalu w Wenecji został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą Fipresci. W rolach głównych występują: nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim. Seans: 1.06 (poniedziałek), godz. 21:00.

„Aspromonte” to kolejna perełka w programie festiwalu dla fanów kina włoskiego. Nostalgiczna opowieść o włoskim południu z Valerią Bruni Tedeschi („Zwariować ze szczęścia”) oraz Marcello Fonte („Dogman”) w rolach głównych, pokazywana była w kinach w ubiegłym roku. Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50., w niewielkim miasteczku Africo, położonym w malowniczym kalabryjskim Aspromonte. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w podobnym miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: „Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy. Seans: 6.06 (sobota), godz. 15:00.

„Yuli” to natomiast propozycja dla miłośników tańca klasycznego, ale nie tylko. Film jest adaptacją autobiografii legendarnego kubańskiego tancerza Carlosa Acosty. W rolę dorosłego bohatera wcielił się sam artysta. Tytułowy Yuli to przydomek, który nadał Carlosowi jego ojciec. Chłopak, który uciekał od najmłodszych lat od wszelkiej dyscypliny i edukacji, stworzył własną legendę i stał się jednym z najlepszych tancerzy na świecie. Seans: 2.06 (wtorek), godz. 17:00.

„Antologia duchów miasta” jest ekranizacją powieści kanadyjskiej pisarki Laurence Olivier, która została przeniesiona na ekran przez czołowego eksperymentatora współczesnego kina Denisa Côté. Ta klimatyczna, pełna wieloznaczności historia zawieszona między kinem grozy a minimalistycznym dramatem, opowiada o niewielkim kanadyjskim miasteczku, którego populacja liczy ledwie 215 osób. Kiedy w wypadku samochodowym ginie jeden z mieszkańców, wyizolowaną społeczność stopniowo ogarnia psychoza. Wyjątkową atmosferę potęguje fakt, że film nakręcony został na taśmie 16 mm. Seans: 5.06 (piątek), godz. 17:00.

„Cienie imperium” to ostatnia propozycja filmowa nakręconego na podstawie książki. Tym razem dokument, który inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”. Film opowiada o skomplikowanej historii państw postsowieckich i ich mieszkańców. W swoim pełnometrażowym debiucie reżyser Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów. Seans: 6.06 (sobota), godz. 16:00.

Organizatorem 26. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie: wiosnafilmow.pl.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, wydarzenia