banner ad

„Oficer i szpieg” Romana Polańskiego przebojem francuskich kin! Polska premiera filmu 27 grudnia, wznowienie książki 11 grudnia

14 listopada 2019


„Oficer i szpieg”, najnowszy film Romana Polańskiego nakręcony na podstawie powieści Roberta Harrisa o tym samym tytule, dopiero co trafił do kin we Francji, a już bije rekordy popularności. W Polsce obraz będziemy mogli oglądać od 27 grudnia, wznowienie książki w filmowej okładce Wydawnictwo Albatros zapowiada na 11 grudnia.

W środę 13 listopada do francuskich kin wszedł najnowszy film Romana Polańskiego pt. „Oficer i szpieg”. Po zaledwie jednym dniu wyświetlania tytuł zgromadził ponad 46 tysięcy widzów. Według informacji, które przekazał na swoim Twitterze Jérôme Hilal (szef dystrybucji kinowej w Gaumont), „Oficer i szpieg” łącznie z przedpremierami ma już na koncie 56 580 widzów i wpływy w wysokości 413 tysięcy dolarów. Film trzykrotnie przebił wynik wchodzącego w tym samym czasie „Le Mans ’66” z Christianem Bale’em i Mattem Damonem, plasując się na pierwszym miejscu francuskiego box office’u.

Screen Daily podaje, że jest to trzecie najlepsze otwarcie wśród francuskich produkcji w tym roku (na pierwszym i drugim miejscu znajdują się największe przeboje kinowe nad Sekwaną: „Niewinne kłamstewka 2” oraz „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!”). Jest to jednocześnie najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat. Portal podkreśla, że „Oficer i szpieg” ma szansę stać się hitem na miarę „Pianisty” i zgromadzić ponad milion widzów we Francji.

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Choć afera Dreyfusa miała miejsce ponad 120 lat temu, historia przedstawiona w „Oficerze i szpiegu” nie dotyczy wyłącznie przeszłości, ale jest też głosem na temat współczesnych problemów. „Teraz też oglądamy stary jak świat spektakl polowania na czarownice, czyli na mniejszości, paranoję bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, agencje wywiadowcze pozbawione kontroli, rządy tuszujące to wszystko oraz fanatyczne media” – powiedział Polański.

Film „Oficer i szpieg” wejdzie do polskich kin 27 grudnia. Wydawnictwo Albatros planuje opublikować wznowienie książki Roberta Harrisa w filmowej okładce (poniżej po lewej) w dniu 11 grudnia. Jeśli chcielibyście przeczytać powieść szybciej, w księgarniach powinniście jeszcze dostać poprzednie wydanie (poniżej po prawej).

[am]
fot. Guy Ferrandis
źródło: Gutek Film

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: film