Film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” na podstawie powieści Roberta Harrisa w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Wenecji!

25 lipca 2019


Najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg”, nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa o tym samym tytule, znalazł się w Konkursie Głównym 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

„To wielki film. [Polański] Zrobił świetną robotę, rekonstruując historyczne, wierne ujęcie sprawy” ? powiedział dyrektor artystyczny festiwalu, Alberto Barbera. „Mamy tu świetną obsadę ze wspaniałym scenariuszem. I oczywiście [Polański] nawiązuje do osobistych doświadczeń. To bardzo mocna wypowiedź polityczna, które dotyczy nie tylko przeszłości, ale jest też współczesnym głosem na temat rasizmu i innych problemów. To film tej samej wagi, co 'Pianista’, te dwa tytuły łączy też odwołanie do jego własnych doświadczeń”.

„Oficer i szpieg” jest najdroższą francuską produkcją tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro. Film Polańskiego opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu, Georges Picquart, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę, a Picquart podejmuje walkę o ujawnienie prawdy. Stawką w tej grze jest nie tylko jego błyskotliwie rozpoczęta kariera, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. „Oficer i szpieg” to uniwersalna opowieść o wynaturzeniach władzy i służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i zaczynają uprawiać własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego” można gwałcić prawa jednostki.

W rolach głównych w filmie występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”) oraz Louis Garrel („Marzyciele”). W obsadzie znalazła się plejada francuskich gwiazd: Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” (za który otrzymał nominację do Oscara) na stałe współpracujący z Polańskim.

Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 29 sierpnia do 8 września 2019 roku. W dystrybucji kinowej „Oficer i szpieg” pojawi się 27 grudnia. Poprzednie dzieła Romana Polańskiego przyciągnęły do kin w Polsce szeroką widownię („Pianista”: 1 252 290 widzów; „Oliver Twist”: 455 278 widzów; „Autor widmo”: 420 406 widzów; „Rzeź”: 318 485 widzów). W 2018 roku Roman Polański odebrał statuetkę dla Najlepszego Polskiego Filmu Dwudziestolecia za „Pianistę”. Nagrodę przyznała publiczność głosująca w internetowym plebiscycie organizowanym przez Fundację Legalna Kultura z okazji jubileuszu 20-lecia Polskich Nagród Filmowych „Orły”.

Powieść „Oficer i szpieg” Roberta Harrisa, na podstawie której Polański nakręcił film, ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Albatros. Jeśli jeszcze jej nie czytaliście, warto to uczynić przed premierą ekranizacji.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film