J.K. Rowling napisała nową baśń dla dzieci. Teraz można przeczytać ją za darmo w internecie, pod koniec roku ukaże się w formie książki

27 maja 2020


J.K. Rowling ogłosiła wydanie nowej książki dla dzieci – jest to baśń zatytułowana „The Ickabog”. Historię można przeczytać za darmo w internecie. Autorka ma nadzieję, że zapewni maluchom rozrywkę w trudnym czasie pandemii. Zapowiada też publikację baśni w formie książki, z której zyski zostaną przekazane na cele charytatywne.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Rowling, pomysł na fabułę zrodził się jeszcze w trakcie pracy nad „Harrym Potterem”. „The Ickabog” pierwotnie miał zostać opublikowany po książce „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, ostatecznie jednak autorka postanowiła sobie wówczas zrobić przerwę od twórczości dla młodych czytelników i skupiła się na pisaniu dla dorosłych – najpierw powstała powieść „Trafny wybór”, a potem kolejne tomy serii kryminałów o Cormoranie Strike’u. Szkic baśni trafił zatem do pudła na strychu. W międzyczasie najwyraźniej pisarkę naszła ochota, żeby wrócić do tej historii, bo wspominała o niej w jednym z wywiadów, ostatecznie jednak manuskrypt przeleżał nieruszany prawie przez dekadę.

Kilka tygodni temu Rowling podzieliła się z rodziną pomysłem na opublikowanie książki „The Ickabog” za darmo z myślą o dzieciach zamkniętych w domach podczas koronawirusa. Jej własne latorośle poparły projekt z dużym entuzjazmem – dziś są już nastolatkami, ale dziesięć lat temu miały okazję zapoznać się ze wstępną wersją baśni jako pierwsi czytelnicy. Rowling czytała im na głos również teraz i z zaskoczeniem odkryła, jak dobrze pamiętają szczegóły, domagały się nawet przywrócenia pewnych fragmentów, które zdecydowała się usunąć. Postąpiła zatem zgodnie z ich radą.

Pomiędzy 26 maja a 10 lipca pisarka co tydzień będzie publikować kolejny rozdział (a czasem dwa lub trzy) na specjalnie do tego celu utworzonej stronie. Niedługo mają być również dostępne tłumaczenia z angielskiego na inne języki. Jednocześnie przez cały czas będzie trwał skierowany do dzieci konkurs na ilustracje do książki. „Kreatywność, pomysłowość i wysiłek będą liczyły się bardziej aniżeli umiejętności techniczne” – zapewnia Rowling.

„The Ickabog” zostanie wydany również w formie drukowanej, a także jako ebook i audiobook. Premiera zapowiedziana została na listopad 2020 roku. Książka najpierw ukaże się w wersji angielskiej, a potem w kolejnych językach. Wydawcy w każdym kraju zdecydują, które ze zgłoszonych na konkurs ilustracji wybrać. Rowling zachęca czytelników do dzielenia się pomysłami na Twitterze z hashtagiem #TheIckabog, obiecując, że będzie je komentować i publikować na swoim profilu. Szczegóły dotyczące konkursu można również znaleźć na oficjalnej stronie książki.

Na koniec J.K. Rowling zapowiedziała, że wszystkie zyski z tytułu praw autorskich zostaną przeznaczone na pomoc ludziom szczególnie poszkodowanym podczas pandemii.

Baśń „The Ickabog” nie będzie w żaden sposób związana z uniwersum Harry’ego Pottera. To samodzielna historia w sam raz na sesje rodzinnego czytania na głos. „The Ickabog to opowieść o prawdzie i wykorzystywaniu władzy” – wyjaśnia Rowling. „Pomysł zrodził się ponad dekadę temu, więc nie należy jej czytać jako komentarza do obecnej sytuacji na świecie. Motywy są ponadczasowe i pasują do każdej epoki i każdego państwa”.

Historia zaczyna się w następujący sposób: „Dawno, dawno temu był sobie mały kraj zwany Cornucopią, którym od wieków rządziła długa linia królów o jasnych włosach. Król, o którym piszę, nazywał się Król Fred Nieustraszony. Sam siebie ogłosił 'Nieustraszonym’ rankiem, w dniu koronacji, po części dlatego, że dobrze to brzmiało razem z 'Fredem’, ale także dlatego, że kiedyś udało mu się schwytać i zabić osę. Samemu, nie licząc pięciu piechurów i pucybuta”. Jak dojdzie do tego, że na drodze króla pojawi się znany w całej Cornucopii z legend potwór Ickabog? Dowiecie się, zaglądając tutaj.

[kch]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy