Polski zwiastun filmu „Aspromonte” opartego na powieści Pietra Criaco

21 października 2019


„Aspromonte” to pełna nostalgii opowieść o włoskim południu, małej wiosce i ogromnych emocjach. Film w reżyserii Mimmo Caloprestiego powstał na podstawie nieznanej polskim czytelnikom powieści „Via dall?Aspromonte” autorstwa Pietra Criaco. Do sieci trafił właśnie polski zwiastun ekranizacji, którą będziemy mogli oglądać w kinach od 22 listopada.

Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w niewielkim kalabryjskim miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: „Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy.

Położone w malowniczym kalabryjskim masywie górskim Aspromonte, niewielkie miasteczko Africo to miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Pozbawione elektryczności i drogi, która łączyłaby je z większymi ośrodkami, skazane jest na izolację. Porządek życia wyznacza tu natura oraz jasne zasady, którymi kieruje się na co dzień lokalna społeczność.

Ma to jednak i złe strony, gdyż w Africo wszystko pozostaje w stanie zawieszenia, co wzmaga jedynie frustrację mieszkańców. Czarę goryczy przelewa tragiczna śmierć kobiety w trakcie porodu, gdyż z powodu braku drogi lekarz nie zdążył na czas.

Poirytowani mieszkańcy postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i wybudować ją własnymi siłami. Szansą na socjalizację zapomnianego Africo będzie też przybycie nowej, postępowej nauczycielki. Jej nowoczesny sposób bycia i nieprzeciętna uroda powodują jednak spore zamieszanie i wzburzenie.

Jak przekonują twórcy, film ma pokazać charakter regionu Kalabria w południowych Włoszech i czasy, w których żyli dziadkowie współczesnych mieszkańców Włoch. Choć bowiem minęło  zaledwie kilka dekad, rzeczywistość diametralnie się zmieniła.

Powieść „Via dell’Aspromonte”, na podstawie której nakręcono film, znalazła się w finale Nagrody Johna Fantego 2018. We Włoszech nie brak opinii, że książka stanowiła idealny materiał na ekranizację. Historia została w niej bowiem przedstawiona w bardzo obrazowy sposób. To zasługa autora, Pietra Criaco, który jest nie tylko pisarzem, ale też reżyserem filmowym.

W rolach głównych w „Aspromonte” występują doskonale znani polskiej publiczności Valeria Bruni Tedeschi („Zwariować ze szczęścia”) oraz Marcello Fonte („Dogman”). Towarzyszą im: Francesco Colella, Marco Leonardi i Sergio Rubini. Premiera w polskich kinach już 22 listopada.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Aspromonte”:

Plakat promujący film „Aspromonte” na podstawie powieści Pietra Criaco:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film