Zwiastun dokumentu „Cienie imperium” inspirowanego książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń”
Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy” opublikowała zwiastun pełnometrażowego debiutu dokumentalnego Karola Starnawskiego, asystenta reżysera Jana P. Matuszyńskiego przy filmie „Ostatnia rodzina”. Film zatytułowany „Cienie imperium” inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” i opowiada skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców.
Czy można żyć w cieniu imperium? To pytanie, które niczym bumerang powraca w każdej z trzech przedstawionych w filmie historii. Choć ich bohaterów dzielą setki kilometrów, narodowość oraz wiek, łączy zbliżone, oparte na strachu doświadczenie, ale też nadzieja na spokojne i lepsze życie.
Pomimo że Związek Sowiecki zniknął z map trzydzieści lat temu, Aleksiej z Górskiego Karabachu, Timur z Ukrainy oraz Aleksander z Gruzji wciąż żyją w niepewności, każdego dnia stawiając czoła tytułowym cieniom „imperium”. Opowieści bohaterów pokazują skomplikowaną historię państw postsowieckich oraz ich mieszkańców, którzy wbrew wielkiej polityce starają się odwrócić swój los i podążać za marzeniami o życiu w pokoju.
W swoim pełnometrażowym debiucie dokumentalnym Karol Starnawski kieruje kamerę na ludzi uwikłanych w zapomniane już konflikty graniczne powstałe na skutek rozpadu ZSRR. To też gorzki obraz imperialnych zakusów dzisiejszej Rosji, zmierzającej do całkowitego uzależnienia od siebie sąsiadów, a co za tym idzie, utrzymania dawnej strefy wpływów.
Dokument inspirowany jest książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń” opowiadającej historie mieszkańców postsowieckich państw nieuznawanych, którzy od blisko trzydziestu lat padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki. Tomasz Grzywaczewski jest również pomysłodawcą oraz współscenarzystą filmu.
Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, autor nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.
Książka oraz film to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni ? pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju.
„Cienie imperium” będzie można zobaczyć przedpremierowo podczas tegorocznej edycji festiwalu Transatlantyk w Łodzi. Projekcja zaplanowana jest na 14 lipca. Do szerszej dystrybucji kinowej dokument trafi 26 lipca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu:
Książka Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” ukazała się w lutym 2018 roku nakładem wydawnictwa Czarne:
TweetKategoria: film