Marc Forster wyreżyseruje dla Disneya ekranizację „Księgi cmentarnej” Neila Gaimana

24 lipca 2022

Walt Disney Studios wraca z projektem adaptacji „Księgi cmentarnej” Neila Gaimana. Stanowisko reżysera powierzono Marcowi Forsterowi („World War Z”). Jego partnerka, Renée Wolfe, zajmie się produkcją ekranizacji wraz z Gilem Netterem i Benem Browningiem. Scenarzystą został David Magee.

Projekt znajduje się na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, dlatego data premiery ani inne szczegóły nie zostały jeszcze ustalone. Dla czytelników jest to jednak sygnał, że wyczekiwana od dawna produkcja ma wreszcie szansę doczekać się realizacji. Książkę już w styczniu 2009 roku planował sfilmować reżyser Neil Jordan dla wytwórni Miramax. W maju 2010 roku współfinansowanie produkcji zgodziło się zapewnić CJ Entertainment.

W kwietniu 2012 roku prawa do ekranizacji trafiły do Walt Disney Pictures. Tam najpierw zatrudniono do wyreżyserowania filmu Henry’ego Selicka („Koralina”), potem jednak projekt został przeniesiony do Pixara, a w styczniu 2013 roku Selicka zastąpił Ron Howard. Od tego czasu projekt był zamrożony aż do teraz, kiedy ogłoszono nowe plany dotyczące sfilmowania książki. Miejmy nadzieję, że tym razem już ostateczne.

Dla Neila Gaimana to bowiem bardzo dobry czas. W ciągu ostatnich sześciu lat dołączył do najbardziej wpływowych pisarzy w Hollywood. Po „Amerykańskich bogach” ekranizacji doczekało się opowiadanie „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” i napisana wspólnie z Terrym Pratchettem powieść „Dobry omen” (zdjęcia do drugiego sezonu niedawno się zakończyły), w sierpniu Netflix zaprezentuje pierwszy sezon „Sandmana”, a w postprodukcji znajduje się już serial „Chłopaki Anansiego” dla Amazon Studios.

„Księga cmentarna” to opowieść o młodym chłopcu, któremu udaje się uciec przed mordercą zamierzającym zabić całą jego rodzinę, a schronienie znajduje na miejscowym cmentarzu. Wychowany przez zamieszkujące go duchy, zjawy i widma, musi uczyć się życia od umarłych. Ale wciąż grozi mu niebezpieczeństwo, bo morderca nie ustaje w wysiłkach, żeby dokończyć swoje zadanie. Powieść ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Mag.

[am]
fot. (1) Rhododendrites/Wikimedia Commons, (2) Georges Biard/Wikimedia Commons


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film