Ranking najbardziej wpływowych pisarzy 2016 roku w Hollywood

30 września 2016

wplywowi-hollywood-2016-1
Specjaliści z branży filmowej twierdzą, że popyt na pisarzy i ich książki jeszcze nigdy nie był w Hollywood tak duży, jak obecnie. Potwierdza to tegoroczny ranking najbardziej wpływowych pisarzy w Fabryce Snów przygotowany przez magazyn „Hollywood Reporter”.

W Hollywood krąży mnóstwo dowcipów o pisarzach, ale ich ilość świadczy jedynie o tym, jak ważni są dla powstających filmów. Producenci prześcigają się w wynajdywaniu tytułów, które stanowiłyby potencjalny materiał na film, często jeszcze przed premierą książki wykupując prawa do ekranizacji. Niektórzy wręcz specjalizują się w literackich adaptacjach, jak chociażby Scott Rudin czy wyrastająca mu na poważną konkurentkę Reese Witherspoon.

Ranking najbardziej wpływowych pisarzy publikowany co dwa lata przez „Hollywood Reporter” za każdym razem ulega dość dużym zmianom. W tym roku na liście pojawiło się jedenaście nowych nazwisk. Brani są pod uwagę tylko ci twórcy, którzy cieszyli się zarówno dużym zainteresowaniem filmowców, ale także popularnością na rynku wydawniczym.

wplywowi-hollywood-2016-2

Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu przypadło J.K. Rowling, która pomimo zakończenia filmowej sagi o Harrym Potterze wciąż ma bliskie związki z Fabryką Snów, o ile nawet nie zacieśnia ich jeszcze bardziej. Po zrealizowaniu miniserialu na podstawie powieści „Trafny wybór”, BBC przygotowuje się do przeniesienia na mały ekran serii książek o Cormoranie Strike’u, zaś w kinach pojawi się w listopadzie wysokobudżetowa produkcja „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” rozgrywająca się w świecie Harry’ego Pottera na długo przed jego narodzeniem. Trzeba zauważyć, że filmem tym Rowling zadebiutuje w charakterze scenarzystki. To ona będzie również odpowiadać za skrypty kolejnych dwóch części, co pozwala sądzić, że czołową pozycję w rankingu utrzyma jeszcze przez najbliższe lata.

wplywowi-hollywood-2016-3

Na drugim miejscu uplasował się najczęściej ekranizowany autor na świecie, czyli Stephen King. Aktualnie trwają prace nad siedmioma filmami i dwoma serialami na podstawie jego książek, a kolejne 27 tytułów jest na etapie preprodukcji. Wiele emocji wywołuje zapowiadana na luty przyszłego roku kinowa adaptacja „Mrocznej wieży”, której będzie towarzyszył serial telewizyjny opowiadający o przeszłości Rolanda. Miłośnikom grozy smaku narobiły pierwsze zdjęcia z ekranizacji „To”, która powstaje pod okiem Andrésa Muschiettiego. Telewizyjnej adaptacji doczeka się także „Pan Mercedes”.

wplywowi-hollywood-2016-4

Trzecie miejsce należy do Jamesa Pattersona. Najlepiej zarabiający pisarz nie może pochwalić się imponującą liczbą ekranizacji, a te, które powstały, żadnych znaczących dochodów nie przyniosły (pochodzący z 2012 roku „Alex Cross” na podstawie sztandarowej serii Pattersona nie zwrócił nawet wszystkich kosztów). Wprawdzie na jego pozycję w rankingu największy wpływ mają najwyraźniej sukcesy na rynku książki, to jednak autor postanowił zintensyfikować swoje wysiłki na polu filmowym i założył firmę producencką James Patterson Entertainment. Właśnie CBC zamówiła trzeci sezon serialu „Zoo”. Zaś w październiku w USA premierę będzie mieć ekranizacja powieści dla młodzieży „Gimnazjum, najgorsze lata mojego życia”.

wplywowi-hollywood-2016-5

O wiele lepiej od Pattersona radzi sobie w branży filmowej posiadacz czwartego miejsca, George R.R. Martin. Szósty sezon „Gry o tron” zdobył rekordową ilość statuetek Emmy. Widzowie mogą liczyć na jeszcze dwa sezony tej popularnej produkcji HBO, a tymczasem już trwają prace nad kolejnym serialem, tym razem opartym na serii książek „Dzikie karty”, które liczni autorzy piszą w uniwersum stworzonym wspólnie przez George’a R.R. Martina i Melindę Snodgrass.

druga-nowa-ksiazka-greya-3

Piąte miejsce okupuje E.L. James. Fenomen „Pięćdziesięciu twarzy Greya” nie zwalnia, do czego przyczyniają się nowe książki pisane (a właściwie przepisywane) z punktu widzenia Christiana Greya. Znajduje to odzwierciedlenie w wyczekiwaniu przez czytelniczki filmu nakręconego na podstawie drugiego tomu trylogii, „Ciemniejsza strona Greya”. W ciągu 24 godzin od opublikowania zwiastun zapowiadanej na luty ekranizacji z Jamie’em Dornanem i Dakotą Johnson obejrzano 114 milionów razy. Producenci mogą więc być spokojni o finansowy sukces przedsięwzięcia.

Należy pamiętać, że ranking obejmuje jedynie żyjących pisarzy, dlatego nie znalazła się na nim chociażby Agatha Christie. Tymczasem twórczość angielskiej królowej kryminału od kilku lat na nowo zaczęła gościć na ekranach, a to za sprawą spadkobierców autorki, którzy podjęli niemałe wysiłki i zatrudnili sztab ludzi, aby zajmowali się relacjami z twórcami filmowymi. Skutkiem tych działań jest chociażby długofalowa współpraca z BBC czy też nowa kinowa adaptacja „Morderstwa w Orient Expressie”, nad którą pracuje Kenneth Branagh. W filmie tym, oprócz samego reżysera, który wcieli się w Herkulesa Poirot, mają wystąpić Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley i Judi Dech.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną listą 25 najbardziej wpływowych pisarzy 2016 roku w Hollywood:

1. J.K. Rowling
2. Stephen King
3. James Patterson
4. George R.R. Martin
5. E.L. James
6. Michael Lewis
7. Matthew Quick
8. John Green
9. Neil Gaiman
10. Dennis Lehane
11. Gillian Flynn
12. Ernest Cline
13. David Grann
14. Diana Gabaldon
15. Jo Nesbø
16. Margaret Atwood
17. Ben Mezrich
18. Liane Moriarty
19. Paula Hawkins
20. Jeffrey Toobin
21. Graham Moore
22. Emma Donoghue
23. Lauren Oliver
24. Patrick Ness
25. Maria Semple

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy