„Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” – adaptacja opowiadania Neila Gaimana od piątku w kinach

6 sierpnia 2018


W piątek 10 sierpnia do polskich kin wejdzie adaptacja opowiadania Neila Gaimana „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”. W filmie w reżyserii Johna Camerona Mitchella występują Nicole Kidman, Elle Fanning i Alex Sharp.

Akcja opowiadania, które znajdziemy w zbiorze „Rzeczy ulotne”, rozgrywa się w czasach eksplozji punka w latach 70. Młodzi chłopacy udają się na domówkę, o której usłyszeli od jednej z koleżanek. Tymczasem przypadkowo trafiają na dziwną imprezę. Początkowo sądzą, że uczestniczki zabawy pochodzą z zagranicznej wymiany, szybko przekonują się jednak, że tak naprawdę są kosmitkami.

„Przygody Enna i jego przyjaciół mają podłoże autobiograficzne. Enn w skrócie to ja. Świat książki jest inspirowany moimi wspomnieniami z Croydon. Tytuł opowiadania był pierwszą rzeczą, jaka przyszła mi do głowy. Nawet nie musiałem tworzyć nowych postaci. Pisałem o sobie i o swoich przyjaciołach w Croydon w 1977 roku. Następnie przerobiłem ten materiał na opowieść o przepaści dzielącej chłopców i dziewczyny w tym samym wieku – one dla nas mogły być tak samo kosmitami. Mając taki koncept, w ciągu 12 godzin napisałem opowiadanie. Następne 12 godzin zajęły mi poprawki tekstu i wysłanie do publikacji – to było jak otrzymanie magicznego prezentu od bogów” – opowiada Gaiman.

Na potrzeby filmu historia opisana przez Gaimana została rozszerzona. Na domówce Enn spotyka piękną i tajemniczą Zan, która chce, by chłopak „pokazał jej” punk. Tak zaczyna się 24-godzinna przygoda pełna muzyki, imprezowania i niszczenia mienia publicznego.

„Zazwyczaj lubię pracować z własnym materiałem twórczym, ale w opowiadaniu Gaimana było coś niepowtarzalnego. Utwór opisuje punkową młodość Neila w Croydon i uważam, że w niektórych przypadkach potrzebujemy teraz bardziej ducha punku, niż potrzebowaliśmy go w latach 70.” – mówi reżyser i współscenarzysta filmu, John Cameron Mitchell. „Film jest o romansie punka z kosmitką, to mieszanka kultur i subkultur. Zarówno kosmici, jak i punkowie są plemionami na wymarciu w szarej rzeczywistości Croydon lat 70.”

Istotną rolę w „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” pełni warstwa wizualna. „Opowiadanie Gaimana łączy ze sobą brytyjski naturalizm z nieokiełznaną fantazją, dlatego chciałem, aby scenografia filmu oddawała to połączenie. Osobiście nienawidzę wysokorozdzielczej warstwy wizualnej większości współczesnych filmów (nie stać nas było na zakup kamery 16 mm), dlatego autor zdjęć, Frank DeMarco, użył specjalnych soczewek, aby uchwycić wygląd punkowego Londynu lat 70.” – wyjaśnia John Cameron Mitchell.

Jeszcze ważniejsza niż obraz jest w przypadku tej historii muzyka. Filmowcy starali się jednak nie wpaść w pułapkę wykorzystywania w podkładzie „hitów na licencję”. „Zmiksowałem kilka mniej znanych kapel, jak The Damned czy The Homosexuals, z muzyką diegetyczną wykonywaną przez fikcyjny zespół punkowy The Dyschords Martina Tomlinsona i Bryana Wellera” – komentuje reżyser.

W adaptacji opowiadania Gaimana występują Elle Fanning, Nicole Kidman, Alex Sharp, Ethan Lawrence i Abraham Lewis. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, który wchodzi na polskie ekrany 10 sierpnia:

Opowiadanie „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” Neila Gaimana znajdziecie w zbiorze opowiadań „Rzeczy ulotne” opublikowanym nakładem wydawnictwa Mag:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film