banner ad

Dużo literatury wśród nominacji do Oscarów 2012

26 stycznia 2012


Tegoroczne nominacje do Oscara udowodniły, że literatura ma się naprawdę dobrze. Sześć na dziewięć produkcji nominowanych w kategorii ?najlepszy film? opartych zostało na podstawie książek.

Są to:

?Hugo i jego wynalazek? w reżyserii Martina Scorsese zrealizowany na podstawie książki Briana Selznicka ?Wynalazek Hugona Cabreta?.
?Spadkobiercy? Alexandra Payne?a, będący ekranizacją bestsellerowej powieści Kaui Hart Hemmings pod tym samym tytułem.
?Moneyball? w reżyserii Bennetta Millera oparty o prawdziwą historię opisaną w powieści Michaela Lewisa ?Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game?.
?Strasznie głośno, niesamowicie blisko? w reżyserii Stephena Dardly na podstawie powieści Jonathana Safrana Foera.
?Czas wojny? w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie powieści Michaela Morpurgo, pt. ?War Horse?.
?Służące?, w reżyserii Tate Taylor, inspirowany powieścią o tym samym tytule, autorstwa Kathryn Stockett.

Warto zauważyć, że także inny nominowany film, ?O północy w Paryżu? Woody?ego Allena, posiada silne związki z literaturą (bohater ? niespełniony pisarz przenosi się w czasie do lat 20., gdzie spotyka takich pisarzy jak F. Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway).

Adaptacje literackie otrzymały również nominacje w innych ważnych kategoriach:

– wszystkie pięć nominacji dla ?najlepszej aktorki? to role oparte na książkowych pierwowzorach: Viola Davis (?Służące?), Rooney Mara (?Dziewczyna z tatuażem? na podstawie bestsellera Stiega Larssona), Meryl Streep (?Żelazna dama? inspirowany wspomnieniami Carol Thatcher), Michelle Williams (?Mój tydzień z Marilyn? na podstawie biograficznych książek Colina Clarka) i Glenn Close (?Albert Nobbs? oparty o opowiadanie George’a Moore’a oraz sztukę teatralną Gabrielli Prekop).

– trzy nominacje dla ?najlepszego aktora? to George Clooney (?Spadkobiercy?), Brad Pitt (?Moneyball?) i Gary Oldman (?Szpieg? na podstawie thrillera Johna le Carré).

– w pozostałych kategoriach znaleźć można m.in. film Agnieszki Holland ?W ciemności? (na podst. ?W kanałach Lwowa? autorstwa Roberta Marshalla), ?Harry Potter i Insygnia śmierci cz. II? (na podst. książki J. K. Rowling), ?Przygody Tintina? (na podst. komiksu Hergé?a) oraz ?Jane Eyre? (na podst. Powieści Charlotte Brontë).

Czy taka sytuacja sprzyja rynkowi literackiemu? Patricia Bostelman, wiceprezes ds. marketingu w Barnes & Noble, powiedziała w rozmowie z USA Today: ?Ilekroć jest jeszcze jeden powód dla ludzi, żeby rozmawiać o książce, (?) zwiększa to świadomość kulturową, która zawsze pomaga w sprzedaży.?

Tendencja nie powinna się również zmienić w 2012 roku, gdyż czekają nas kolejne głośne adaptacje, m.in. ?Hobbit?, ?Igrzyska śmierci?, ?W drodze? oraz wiele innych tytułów.

Tegoroczne nominacje do Oscara ogłoszono we wtorek 24 stycznia w kinie Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills. Nagrody wręczone zostaną po raz 84.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: film