banner ad

J. K. Rowling spłaciła swojego byłego agenta

26 stycznia 2012


J. K. Rowling, autorka sagi o Harrym Potterze, doszła do finansowego porozumienia z Christopherem Little, swoim byłym agentem, którego pozbyła się w zeszłym roku.

Prawie siedem miesięcy po tym, jak ujawniono, że pisarka zostawiła agenta, który ją odkrył i przyczynił się do sukcesu słynnej sagi, J. K. Rowling udało się uniknąć spotkania z nim w sądzie.

?J. K. Rowling i jej były agent, Christopher Little, doszli do ugody kończącej ich długotrwałą relację biznesową? ? poinformował rzecznik agenta. ?Nie będą już publikowane żadne dalsze komentarze przez którąkolwiek ze stron.?

Wiadomość o zerwaniu współpracy zaskoczyła i rozczarowała 69-letniego Little. Najbardziej bolesne było dla niego, że Rowling dołączyła do jego wspólnika, Neila Blaira, w nowo otwieranej przez niego agencji. Informacja o zerwaniu współpracy pojawiła się miesiąc po tym, jak pisarka zapowiedziała uruchomienie strony internetowej Pottermore. Podczas pracy nad stroną Rowling bardzo blisko współpracowała z Blairem, kiedy ten jeszcze pracował w agencji Christophera Little.

Zerwanie współpracy z Little położyło kres jednej z najbardziej udanych z komercyjnego punktu widzenia relacji biznesowych w historii literatury

Christopher Little został agentem literackim przez przypadek w 1979 roku, kiedy to jego przyjaciel ze szkoły, Philip Nicholson, szukał osoby, która zajęłaby się jego debiutancką książką pt. ?Człowiek w ogniu?. Little zgodził się na propozycję a powieść wydana pod pseudonimem A. J. Quinnell sprzedała się w nakładzie ponad siedmiu i pół miliona egzemplarzy oraz doczekała się dwóch filmowych adaptacji (ostatnia w 2004 z Denzelem Washingtonem w roli głównej). W 1995 nieznana nikomu matka samotnie wychowująca dziecko przysłała na adres agencji egzemplarz swojej powieści ?Harry Potter i kamień filozoficzny?. Christopher Little zgodził się reprezentować autorkę, przyczyniając się tym samym do spektakularnego sukcesu literackiego autorki. Szacuje się, że Rowling posiada majątek rzędu 700 milionów funtów.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy