banner ad

„Hobbit: Niezwykła podróż” – jest pierwszy zwiastun!

21 grudnia 2011


W sieci pojawił się pierwszy zwiastun realizowanej przez Petera Jacksona widowiskowej ekranizacji „Hobbita” Tolkiena.

Fabuła filmu i powieści dzieje się na 60 lat przed wydarzeniami opisanymi we „Władcy Pierścieni”. Jest to historia niebezpiecznej wyprawy, podjętej przez krasnoludy, które wyruszają do Samotnej Góry wykraść strzeżone przez smoka złoto. Ich nieoczekiwanym partnerem staje się hobbit Bilbo Baggins, wuj znanego z trylogii Froda. Bilbo bardzo sobie ceni dobre jedzenie, spokój i wygodę, ale jego udziałem staje się wielka przygoda, pojmanie przez trolle, ucieczka przed goblinami, a wreszcie walka w wielkiej bitwie.

Powieść Tolkiena ukazała się w 1937 roku w nakładzie zaledwie 1500 egzemplarzy. Entuzjastyczne recenzje sprawiły, że książka rozeszła się w niecałe 3 miesiące. I chociaż wydawca szybko przygotował dodruk, to jednak do 1949 roku – z uwagi na racjonowanie papieru w warunkach wojennych – wciąż były problemy z dostępnością powieści. Dopiero w następnych latach „Hobbit” doczekał się wielu wznowień, z miejsca stając się klasyką i wstępem do jeszcze popularniejszej trylogii.

Przymiarki do ekranizacji powieści rozpoczęły się jeszcze w 1995 roku. Początkowo Jackson chciał, żeby „Hobbit” stanowił pierwszą część filmowej trylogii, dopiero pozostałe dwie miały być oparte na „Władcy Pierścieni”. Jednak prawa do „Hobbita” były wtedy zablokowane przez producenta Saula Zaentsa, dlatego w pierwszej kolejności doszło do realizacji „Władcy Pierścieni”.

Wzmianki o pracy nad filmem pojawiły się w 2008 roku. Wpierw mówiło się o Jacksonie jedynie jako producencie wykonawczym projektu, reżyserem miał być Guillermo del Toro. Opóźnienia w realizacji, spowodowane m.in. procesowaniem się ze spadkobiercami Tolkiena o niewypłacone tantiemy z dystrybucji „Władcy Pierścieni” oraz bankructwem Metro-Goldwyn-Mayer, spowodowały, iż Meksykańczyk zrezygnował ze stołka reżyserskiego. W 2010 ogłoszono, że reżyserem obrazu zostanie sam Peter Jackson. Ujawniono również, że oryginalna książka podzielona zostanie na dwa filmy: „Hobbit: Niezwykła podróż” oraz „Hobbit: Tam i z powrotem”. Zdjęcia do obu produkcji rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Obok nowych twarzy na planie pojawili się aktorzy znani z trylogii „Władcy Pierścieni”. Na ekranie ponownie zobaczymy Iana McKellena (Gandalf), Hugo Weavinga (Elrond), Cate Blanchett (Galadriela), Orlando Blooma (Legolas), Christophera Lee (Saruman) i Andy’ego Serkisa (Gollum). W epizodycznych rolach pojawią się także Elijah Wood (Frodo) i Ian Holm (jako stary Bilbo Baggins). W roli głównej (młody Bilbo Baggins) wystąpi, znany z ekranizacji powieści Douglasa Adama „Autostopem przez Galaktykę”, brytyjski aktor Martin Freeman.

Premiera pierwszego z filmów – „Hobbit: Niezwykła podróż” – zaplanowana jest na 14 grudnia 2012 roku. Natomiast na drugą część – „Hobbit: Tam i z powrotem” – będziemy musieli poczekać aż do 13 grudnia 2013 roku.

Długie oczekiwanie powinien osłodzić zwiastun filmu „Hobbit: Niezwykła podróż”, który pojawił się dzisiaj w sieci:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film