Światowa poezja w Gdańsku. W czwartek rusza Festiwal Europejski Poeta Wolności

7 czerwca 2022

3 dni, 7 lokalizacji, 10 spotkań z poetami i poetkami z 9 krajów, 2 muzyczne wieczory, 3 interwencje artystyczne, warsztaty i gala wręczenia nagrody literackiej. W najbliższy czwartek, 9 czerwca, w Gdańsku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności.

Odbywający się co dwa lata festiwal daje gdańskiej publiczności możliwość spotkania z poetami, tłumaczami oraz znawcami poezji z kraju i ze świata. Przez kilka dni różne kultury, perspektywy, doświadczenia literackie i życiowe, przeplatają się w rozmowach, których osią jest tworzenie poezji. Co znalazło się w programie przygotowanym w tym roku przez Martę Dziewańską, Weronikę Janeczko i Barbarę Klicką?

Debaty i panele dyskusyjne

Każdy festiwalowy dzień tematycznie skupi się na innym zagadnieniu, które bezpośrednio zaadresowane zostanie podczas debaty. W czwartek Weronika Janeczko porozmawia z gośćmi o wspólnocie poetyckiej w kontekście tworzenia antologii wierszy. W piątek Katarzyna Trzeciak zapyta o to, kto mówi w utworze, a w sobotę Zuzanna Sala razem z twórcami zastanowi się nad przyszłością poezji. Wspólnotowość, podmiotowość i przyszłość – to hasła, które dookreślą każdy kolejny dzień.

Wśród tegorocznych paneli znajdzie się również spotkanie z poetkami z krajów, w których toczy się lub toczyła wojna – w piątek Magdalena Kicińska porozmawia z nimi o roli poezji w czasach konfliktów i zagrożenia. Z kolei w sobotę Edward Pasewicz zada swoim rozmówcom podstawowe pytanie: dlaczego w ogóle zaczynamy pisać wiersze i kiedy przekraczamy punkt graniczny między amatorszczyzną a wielką literaturą?

Pasmo artystyczne

Interwencje artystyczne przygotowane przez Honoratę Martin (czwartek) i Karola Tymińskiego (piątek) oraz performans dźwiękowy Wojtka Blecharza (sobota) będą próbą spojrzenia na kwestie wspólnoty, podmiotu i przyszłości z szerszej perspektywy. Zapraszając do udziału artystów, kuratorka pasma Marta Dziewańska stawia pytanie o granice języka: czy to, co wymyka się językowi, może zostać wypowiedziane za pomocą sztuki i muzyki?

Stoczniowe wieczory poetycko-muzyczne

Głośne czytanie uwalnia melodię poezji, a możliwość usłyszenia utworów wypowiedzianych przez autorów w językach oryginału i w specjalnie przygotowanej oprawie muzycznej czyni ze słuchania niezapomniane doświadczenie artystyczne. Podczas festiwalu wiersze pojawią się nie tylko podczas rozmów i debat, ale przede wszystkim w trakcie dwóch, dedykowanych właśnie czytaniu, wieczorów. Muzykę, która towarzyszyć będzie poezji na żywo, zagrają twórcy: Dominik Strycharski (czwartek) i Artur Maćkowiak (sobota), a klimatu dopełnią przestrzenie 100czni i WL4 – Mleczny Piotr.

Spotkania z finalistami i laureatami nagrody

Festiwal to także okazja, by bliżej poznać autorów tomów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności. Podczas serii spotkań Zofia Król i Jakub Kornhauser porozmawiają z poetami i poetkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami. Cykl zamknie sobotnia „kawa z laureatami” – spotkanie w Olivia Garden z Marianną Kijanowską i Luljetą Lleshanaku, Europejskimi Poetkami Wolności 2022, i ich tłumaczami, Adamem Pomorskim i Dorotą Horodyską.

Gala wręczenia nagrody

Festiwalowi towarzyszy gala Nagrody Europejski Poeta Wolności. W tym roku statuetki wręczone zostaną dwóm poetkom i ich tłumaczom. Uroczystość w reżyserii Agaty Puszcz odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wstęp na to wydarzenie mają wyłącznie osoby posiadające zaproszenie.

Księgarnia festiwalowa

W trakcie festiwalu (i nie tylko) organizatorzy polecają wizytę w partnerskiej księgarni Wydawnictwa Marpress (Targ Rybny 10B). Dostępne tam będą m.in. książki autorstwa gości festiwalu oraz tegoroczne tomy Europejski Poeta Wolności z festiwalową zniżką. W piątek w księgarni odbędą się warsztaty czytania poezji, w których mogą wziąć udział dorośli odbiorcy (zapisy: marta@marpress.pl). Warsztaty poprowadzi Zuzanna Sala.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Spotkania z zagranicznymi gośćmi będą tłumaczone na język polski. Szczegóły programu znajdziemy na stronie festiwalu.

[am]
fot. Bogna Kociumbas

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia