Prezydenci dwunastu polskich miast wspólnie zachęcają do czytania

7 czerwca 2022

Rusza pierwsza w Polsce kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Prezydenci dwunastu miast wchodzących w skład Unii Metropolii Polskich wspólnie zaangażowali się w akcję, która ma pokazać, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Kampania to pierwsze w Polsce tak szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych w upowszechnianie czytelnictwa, które w Polsce jest na alarmująco niskim poziomie. Czytamy dużo mniej niż obywatele sąsiednich krajów. Tymczasem – jak przekonują organizatorzy akcji – w świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji.

Akcję zorganizowała Fundacja Powszechnego Czytania we współpracy z Unią Metropolii Polskich, w skład której wchodzą: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Prezydenci tych miast zapraszają do wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce.

„W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi!” – komentuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich.

„Nasi obywatele mają 'prawo do czytania’; to oznacza, że my jako włodarze mamy obowiązek sprawić, by każdy obywatel został nauczony i zachęcony do czytania – by potrafił nas oceniać i aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie obywatelskim, by miał kompetencje do wchodzenia w dialog, byśmy wszyscy potrafili się wzajemnie słuchać i rozumieć, to arcyważne – dziś jak nigdy za naszej pamięci” – dodała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe.

„Czytanie nie jest elitarne – wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytania” – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak przekonują twórcy kampanii, wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pokazują, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to, z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Te i wiele innych aspektów powodują, że czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój.

„Chcemy, by obywatele naszych miast rozwijali się, by budowali swoje kompetencje, byli samodzielni, myślący, krytyczni. Podkreślajmy: badania wykazały, że czytanie jest fundamentem rozwoju nauk technicznych i innowacji. Zachęcamy obywateli do czytania dla ich własnego rozwoju, ale też ze względu na rozwój gospodarczy. Czytanie rozwija innowacyjność, a bez innowacyjności nie ma rozwoju” – zaznaczyła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków – dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

„Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie prezydentek i prezydentów będzie potężnym impulsem do zintensyfikowania działań, zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu” – puentuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

Poniżej możecie zobaczyć prezydentów polskich miast w roli ambasadorów czytania. Dłuższe filmy poświęcone każdemu z włodarzy miast znajdziecie tutaj.

Więcej o akcji możemy przeczytać na stronie www.czytanierzadzi.pl.

[edm]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy