Hrabal na Elektoralnej. Wieczór w 56. rocznicę jedynego spotkania autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem” z polskimi czytelnikami
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie kontynuuje tradycję organizowania corocznych wieczorów w rocznicę jedynego spotkania Bohumila Hrabala z polską publicznością. Najbliższe wydarzenie odbędzie się w czwartek 7 marca.
7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później obraz w reżyserii Jirzego Menzla zdobył Oscara.
Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza Mazowiecki Instytut Kultury przypomina od kilku lat co roku w marcu, zapraszając do rozmowy tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych.
W tym roku podczas rocznicowego wieczoru przyjrzymy się związkom Bohumila Hrabala ze zmarłym niedawno Milanem Kunderą, słynnym czesko-francuskim powieściopisarzem, autorem eseju „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” (1984), wydanego w Polsce po raz pierwszy w 2023 roku.
O tym, jak idea środkowoeuropejska czeskiego pisarza wpłynęła na historię Europy i czy jest wciąż aktualna w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, opowiedzą dwaj wybitni tłumacze i znawcy twórczości autora „Nieznośnej lekkości bytu” – Marek Bieńczyk i Andrzej S. Jagodziński. Rozmowę poprowadzi Aleksander Kaczorowski – pisarz, tłumacz literatury czeskiej i autor biografii Hrabala. Fragmenty eseju Milana Kundery przeczyta Magdalena Popławska.
Po dyskusji zaplanowano pokaz filmu „Żart” (1968) w reżyserii Jaromila Jireša. Jest to ekranizacja debiutanckiej powieści Milana Kundery pod tym samym tytułem. Główny bohater, Ludvík Jahn, to naukowiec, który w latach 50. został wyrzucony z uniwersytetu i z partii z powodu niewinnego, niepoprawnego politycznie żartu, jaki wysłał koleżance. Po latach mężczyzna powraca do rodzinnego miasta, gdzie spotyka Helenę, jak się okazuje – żonę Pavla, który kiedyś dołączył do nagonki na bohatera. Ludvík postanawia zemścić się na byłym koledze i uwieść jego partnerkę… Żart trafił na ekrany czechosłowackich kin w 1969 roku, jednak w 1971 został wycofany z dystrybucji. Do dziś film pozostaje jednak jednym z najgłośniejszych obrazów Czechosłowackiej Nowej Fali.
Wydarzenie odbędzie się 7 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.
[md]
TweetKategoria: wydarzenia