Dziś odbywa się akcja Narodowego Czytania nowel polskich

7 września 2019


Dziś, tj. w sobotę 7 września, w całej Polsce, ale i w wielu miejscach na świecie odbywa się akcja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia są nowele napisane przez klasyków polskiej literatury.

Decyzja o postawieniu na nowele jest być może odpowiedzią na liczne komentarze krytyczne, które pojawiły się w ubiegłym roku. Chodziło o skracanie powieściowych dzieł będących tematem poszczególnych edycji akcji. Jak wiadomo, nowela (podobnie też dramat) to forma krótsza, a więc niewymagająca zabiegu skracania w celu przeczytania tekstu na scenie podczas jednego wydarzenia.

Spośród stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrano osiem: „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachema” Henryka Sienkiewicza i „Sawę” Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia” – pisze w liście patron akcji, prezydent Andrzej Duda. „Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe”.

W akcji biorą udział tysiące szkół, bibliotek i innych instytucji w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Rosji, Tunezji, Brazylii, Turcji, Chinach, na Litwie, Łotwie i Ukrainie oraz w innych miejscach. Uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach czytanych książek. Kompletna mapa miejsc, w których odbywa się Narodowe Czytanie nowel polskich, znajduje się na oficjalnej stronie prezydenta Polski.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 roku akcja miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologię Niepodległości”, czyli specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia