Zmarł Władysław Krupka, twórca kapitana Żbika

6 września 2019


W poniedziałek 2 września w Warszawie zmarł Władysław Krupka, scenarzysta komiksowy i autor powieści kryminalnych, twórca kultowej postaci kapitana Żbika. Miał 92 lata.

Krupka z wykształcenia był prawnikiem, pracował zaś w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej. Gdy w 1967 roku władze komunistyczne chciały poprawić wizerunek milicji w oczach młodzieży, postanowiono uczynić to za pomocą medium komiksowego. Zadanie powierzono właśnie Krupce. Wymyślona przez niego postać kapitana Jana Żbika wzorowana była na kilku prawdziwych milicjantach, których znał osobiście.

Krupka pracował przy scenariuszach 36 z 53 zeszytów, które ukazały się w latach 1967-1982. Jak twierdził po latach w wywiadzie udzielonym Alexowi Kłosiowi z „Przekroju”, nie chciał być monopolistą i wychodził z założenia, że inni też powinni wziąć udział w „zabawie” tworzenia komiksów. Seria o kapitanie Żbiku stała się niezwykle popularna – nakład wszystkich zeszytów wyniósł łącznie 11 milionów egzemplarzy. Miarą fenomenu może być fakt, że wielu czytelników wierzyło, iż to prawdziwa postać. Żbik otrzymał tysiące listów. Na Komendzie trzeba było utworzyć specjalną sekcję, która zajmowała się odpowiadaniem na korespondencję.

Krupka wydał też dwie powieści kryminalne oraz cztery opowiadania w popularnej serii „Ewa wzywa 07” (opublikowane pod pseudonimem Władysław Krupiński). W 2006 roku nakładem oficyny Mandragora ukazała się kontynuacja serii o kapitanie Żbiku, której bohaterem był wnuk głównego bohatera, komisarz Michał Żbik. Krupka miał ponoć gotowe scenariusze kilkunastu kolejnych zeszytów. Skończyło się jednak na tym jednym tomiku zatytułowanym „Kim jest 'Biała Mewa’?”, do którego rysunki wykonał Michał Śledziński.

Pogrzeb twórcy kapitana Żbika odbędzie się w środę 11 września 2019 roku o godz. 13:15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

[am]
fot. Arek1979/Wikimedia Commons
źródło: Ongrys, Gazeta Wyborcza

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy