Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza dziś w całej Polsce

3 września 2016

narodowe-czytanie-quo-vadis
W sobotę 3 września miłośnicy literatury w całej Polsce wspólnie przeczytają „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Liczne wydarzenia w bibliotekach i innych instytucjach odbywają się w ramach 5. edycji akcji Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a kontynuowana przez jego następcę, prezydenta Andrzeja Dudę, aby popularyzować najwybitniejsze dzieła polskiej literatury. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – mówił o „Quo vadis” w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści Sienkiewicza przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.

Do udziału w akcji zgłosiły się biblioteki, szkoły oraz inne instytucje z ponad 1500 miast. Uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Quo vadis”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, gdzie w waszej okolicy odbywa się Narodowe Czytanie powieści Sienkiewicza, wystarczy kliknąć tutaj.

Z okazji dzisiejszego wydarzenia Biblioteka Narodowa udostępniła zwiedzającym na jeden dzień oryginalny rękopis dzieła. Pokaz odbywa się w godzinach 12.30-21.00 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia