Dziś w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

2 września 2017


W sobotę 2 września w Polsce i w 21 krajach na całym świecie rusza akcja Narodowego Czytania. Na placach, w bibliotekach, w szkołach, a nawet w pociągach i tramwajach będzie można usłyszeć, jak Polacy czytają „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a kontynuowana przez jego następcę, prezydenta Andrzeja Dudę, akcja Narodowego Czytania odbędzie się w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce. Tegoroczna lektura – „Wesele” Wyspiańskiego – została wybrana podczas internetowego głosowania. Dramat rywalizował z „Beniowskim” Juliusza Słowackiego, „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego i „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

„Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój 'Wesela’, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Dla wszystkich, którzy nie posiadają książki w swoich zbiorach, a chcieliby dzisiaj zapoznać się z dramatem i wziąć udział w Narodowym Czytaniu, na stronie prezydenckiej udostępniono tekst „Wesela” w opracowaniu zmarłego w 1970 roku wybitnego edytora klasyki literackiej, Leona Płoszewskiego. Listę szkół, bibliotek i innych instytucji planujących z tej okazji wydarzenia znajdziecie tutaj.

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Poniżej możecie zobaczyć pocztówki ze spektaklu „Wesele” z 1901 roku:

fot. Biblioteka Narodowa/Polona

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia