Dziś odbywa się akcja Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

8 września 2018


W sobotę 8 września w całym kraju, ale i na świecie odbędą się liczne wydarzenia, podczas których Polacy przeczytają „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Stanie się tak za sprawą siódmej edycji akcji Narodowego Czytania, organizowanej przez prezydenta.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Powieść została również dwukrotnie zekranizowana (1928, 2001).

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w szczególną rocznicę. „W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie 'Przedwiośnia’. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

W akcji bierze udział tysiące szkół, bibliotek i innych instytucji z Polski, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Australii, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Rosji, Kazachstanu i innych miejsc. Uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Przedwiośnia”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, gdzie w waszej okolicy odbywa się Narodowe Czytanie powieści Żeromskiego, wystarczy kliknąć tutaj.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Od początku trwania akcji, zgodnie z dotychczasową praktyką i specyfiką realizacji tego przedsięwzięcia, dłuższe utwory powieściowe są adaptowane przez wybitnych znawców literatury. Adaptacja powstaje przede wszystkim na potrzeby warszawskiej odsłony akcji w Ogrodzie Saskim, a także z myślą o jej wykorzystaniu przez organizatorów z całej Polski i zagranicy, w celu umożliwienia przeprowadzenia Narodowego Czytania w ciągu jednego dnia. W tym roku tego literackiego zabiegu dokonał Andrzej Dobosz. Jego wersja „Przedwiośnia” wzbudziła u niektórych sporo emocji, ale Kancelaria Prezydenta przypomina, że tekst adaptacji ma jak zawsze charakter pomocniczy i nie jest obligatoryjny podczas przebiegu akcji.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia