Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w najbliższą sobotę

31 sierpnia 2015

narodowe_czytanie_2015
5 września 2015 roku odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której miłośnicy literatury w całym kraju będą wspólnie czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Specjalnie z myślą o tegorocznej akcji Bronisław Maj, literaturoznawca, poeta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował adaptację „Lalki”. Poszczególne rozdziały, z których każdy stanowi oddzielną opowieść, można pobrać z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w celu realizacji własnej wersji Narodowego Czytania – całodziennej bądź znacznie krótszej.

Akcję Narodowego Czytania zainicjował w 2012 roku ówczesny Prezydent Polski, Bronisław Komorowski, wybierając jako pierwszą lekturę „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. „Znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich” – tak tłumaczono powody, dla których rozpoczęto cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.

Wszystkie miejscowości biorące udział w akcji znajdziecie tutaj. W tysiącu miejsc w całym kraju uczestnicy wydarzenia będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Lalki” Bolesława Prusa.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia