Zapowiedziana na wrzesień „Baśniowa opowieść” Stephena Kinga powstała z inspiracji dziełami Roberta E. Howarda i Edgara Rice’a Burroughsa

30 maja 2022

Coraz więcej dowiadujemy się na temat nowej powieści Stephena Kinga, której premiera zapowiedziana została na wrzesień. Fabuła „Fairy Tale” (polski tytuł to „Baśniowa opowieść”) zrodziła się z inspiracji dziełami klasyków literatury fantastycznej, Roberta E. Howarda i Edgara Rice’a Burroughsa.

„Jako dziecko lubiłem historie Roberta E. Howarda i Edgara Rice’a Burroughsa. 'Ląd zapomniany przez czas’ zaczyna się, gdy narrator znajduje na plaży rękopis. I wtedy mówi do czytelnika: będziesz czytać dalej i za dwie minuty zapomnisz o mnie. Dla mnie tym właśnie jest fikcja” – oświadczył Stephen King w rozmowie z twórcami podcastu „The Losers’ Club”.

„Powiedziałem sobie: tego bym chciał, żeby moi czytelnicy zapomnieli na pewien czas o wszystkich problemach, zrelaksowali się i całkowicie wciągnęli w historię i przenieśli się do innego świata” – wyjaśnił.

„W 'Conanie Barbarzyńcy’ i wszystkich innych historiach Roberta E. Howarta i u niektórych bohaterów Edgara Rice’a Burroughsa lubiłem, gdy napotykali na niesamowite miasta i różne potwory. To było jak baśniowe opowieści” – dodał King, tłumacząc, że postanowił napisać coś podobnego.

Pisarz przyznał, że w powieściach Edgara Rice’a Burroughsa, na przykład tych o Johnie Carterze, zazwyczaj główny bohater to przebojowa postać, której nic nie brakuje. „Chciałem opisać bohatera, który też jest wysoki, przystojny, wysportowany, dobrze się uczy, ale równocześnie chciałem temu nadać pewną dozę realizmu” – powiedział. „Mogę dać temu dzieciakowi przygodę w niezwykłym świecie, ale może też mogę sprawić, żeby ludzie w to uwierzyli” – dodał.

Książka, podobnie jak fantastyczne powieści z początku XX wieku, będzie zawierała ilustracje. Jednym z ich twórców jest Gabriel Rodriguez, rysownik serii komiksowej „Locke & Key” stworzonej do scenariusza syna Kinga, Joe Hilla.

Głównym bohaterem „Baśniowej opowieści” będzie Charlie Reade, wychowywany przez ojca alkoholika 17-latek, który dziedziczy po samotnym sąsiedzie dom, ogromną ilość złota oraz portal do równoległego świata. W tym równoległym świecie na niebie widać dwa księżyce, a wielkie wieże ogromnego pałacu przebijają chmury, żyją wygnane księżniczki i książęta, są lochy i pojedynki, w których mężczyźni i kobiety muszą walczyć ze sobą na śmierć i życie dla rozrywki „Prawdziwego”. W świecie tym mieszkańcy są w ogromnym niebezpieczeństwie, a potworni przywódcy mogą zniszczyć ich własny, ale też nasz świat.

Jak informuje serwis StephenKing.pl, w Polsce „Baśniowa opowieść” ukaże się w sprzedaży dzień po światowej premierze, tj. 7 września 2022.

Pisarz pracuje również nad kolejną odsłoną przygód Holly Gibney, bohaterki znanej z trylogii „Pan Mercedes” oraz książek „Outsider” i „Jest krew…”. Powieść będzie zatytułowana po prostu „Holly” i ma ukazać się w 2023 roku. Zgodnie z zapowiedzią Kinga ma to być całkiem straszna książka, w której dzieje się wiele okropnych rzeczy.

W podcaście „The Losers’ Club” King pochwalił się również, że napisał długie opowiadanie „Rattlesnakes” (z ang. „Grzechotniki”), które jest sequelem „Cujo”. Historia opowiadająca o czteroletnich bliźniakach, którzy wpadają do jamy i zostają pokąszeni przez węże, wydaje się być raczej „duchową” kontynuacją horroru o morderczym bernardynie niż typową kontynuacją, ale szczegóły poznamy pewnie dopiero za jakiś czas.

Tymczasem od dwóch tygodni w księgarniach znajdziemy inną książkę Kinga, „Ostatnią misję Gwendy”, napisaną wspólnie z Richardem Chizmarem.

[am]
fot. Stephen King/Twitter

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy