banner ad

Ekranizacja „Maga z Kremla” w gwiazdorskiej obsadzie. Współautorem scenariusza Emmanuel Carrère

20 maja 2024

Paul Dano, Alicia Vikander, Jude Law, Zach Galifianakis i Tom Sturridge wystąpią w ekranizacji bestsellerowej powieści „Mag z Kremla” Giuliano da Empoliego. Reżyserem zapowiadanego filmu będzie Olivier Assayas, który jest też współautorem scenariusza wspólnie z pisarzem Emmanuelem Carrère’em.

„Mag z Kremla” był jednym z najgorętszych tytułów we Francji w 2022 roku. Powieść Giuliano da Empoliego o włos przegrała rywalizację o Nagrodę Goncourtów z Brigitte Giraud i jej książką „Żyć szybko”, na dodatek cieszyła się ogromnym zainteresowaniem francuskich czytelników, którzy kupili ponad 530 tysięcy egzemplarzy. Z pewnością niebagatelny wpływ na to miała tematyka książki opublikowanej 1,5 miesiąca po napaści Rosji na Ukrainę.

Tytułowym bohaterem jest Wadim Baranow, reżyser teatralny i producent popularnego reality show, którego zbieg okoliczności czyni głównym socjotechnikiem odpowiedzialnym za sukces Władimira Putina. Subtelny artysta i poeta zostaje konstruktorem społecznej rzeczywistości, w której nie ma miejsca na zniuansowane myśli i subtelne uczucia. Pracując w samym sercu rosyjskiego aparatu państwa, Baranow miesza prawdę z kłamstwami, informacje z propagandą, kierując całym społeczeństwem jak jednym wielkim reality show. Tylko miłość do Ksenii może wydostać go z tej niebezpiecznej gry. Powieść da Empoliego dotyczy Rosji, ale w istocie jest medytacją nad uniwersalnym mechanizmem władzy.

Jak donosi portal tygodnika „Variety”, na festiwalu w Cannes, gdzie prowadzi się przedsprzedaż praw do dystrybucji, ujawniono właśnie informacje o ekranizacji książki. Reżyserem filmu jest Olivier Assayas. W pisaniu scenariusza pomagał mu doświadczony pisarz i scenarzysta Emmanuel Carrère. To już kolejny projekt filmowy, w który zaangażowany jest Carrère, po obrazie „Między dwoma światami” z Juliette Binoche. W Cannes prapremierę ma również adaptacja jego książki „Limonow”.

Obsada „Maga z Kremla” zapowiada się imponująco. W głównej roli, Wadima Baranowa, wystąpi Paul Dano. Towarzyszyć mu będą Jude Law, Alicia Vikander, Zach Galifianakis i Tom Sturridge. Data premiery filmu nie jest jeszcze znana. Jest więc czas, żeby sięgnąć po powieść, jeśli do tej pory jeszcze tego nie uczyniliście – polskie wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Filtry.

[am]


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film