Pięć dni spotkań z szeroko rozumianą prozą. Festiwal Fabuły od wtorku w Poznaniu
We wtorek 21 maja w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu rozpocznie się Festiwal Fabuły. Organizatorzy zapowiadają pięć dni pełnych spotkań, rozmów i emocji wokół książek, literacki spacer Cybiną i warsztat kreatywny z pisania, wykłady akademickie, podcast na żywo i spektakl inspirowany fragmentami tekstów tegorocznych gości. Wydarzenie zakończy się w sobotę 25 maja.
Organizowany od 2014 roku Festiwal Fabuły ma być pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy – nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata do Poznania zapraszani są autorzy najciekawszych i najważniejszych według organizatorów książek wydawanych w Polsce, przedstawiciele różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów.
„O tegorocznym Festiwalu Fabuły można opowiedzieć na dwa sposoby. W ostatnim czasie powraca różnorodność form prozatorskich. Osoby piszące chętnie sprawdzają się nie tylko w dłuższych prozach, a wydawnictwa odważniej publikują na przykład opowiadania. Wciąż nieśmiało publikowane są dramaty – czy na pewno tylko dlatego, że ich literacki status pozostaje niejasny? Współczesny polski komiks i powieść graficzna już dawno przekroczyły fandomową niszę, stając się coraz istotniejszym elementem polskiej literatury i kultury, także popularnej” – informuje kurator festiwalu Marcin Jaworski.
„Po pierwsze zatem – forma, po drugie – tematy. Tym razem zaczynamy od pytań o polską tożsamość – potransformacyjną, ludową, katolicką, discopolową… Wśród literatury faktu, o której dużo rozmawialiśmy podczas cyklu 'W drodze do Festiwalu Fabuły’, od kilku lat wyróżniają się świetne biografie. Ostatnio szczególnie te, które opowiadają od nowa życie wybitnych jednostek, pozwalając inaczej spojrzeć na dzieje zbiorowości. Osobne spotkanie oraz seminarium poświęcimy pisaniu queerowemu, które każe nam mówić nie o inności czy dziwności, ale po prostu o wspólnocie – i o wolności. Na ukos przez festiwalowy porządek i nieporządek będzie szło spotkanie z osobami po debiucie oraz czytanie tekstów przez te, które pierwszej książki jeszcze nie wydały” – dodaje.
W pięciodniowym programie tegorocznej edycji znalazły się spotkania cykliczne i jednoaktowe. Przewidziano też nocne czytanie tekstów studentów kierunku „Sztuka mówienia” z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, warsztaty kreatywne z pisania, spacer literacki nad Cybiną czy spektakl improwizowany fragmentami tekstów tegorocznych gości.
Na Festiwalu Fabuły spotkamy się z: Grzegorzem Bogdałem (autorem „Idzie tu wielki chłopak”), Wiktorią Bieżuńską („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”), Sylwią Chwedorczuk („Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”), Marcinem Oskarem Czarnikiem („Misterium”), Olgą Górską („Nie wszyscy pójdziemy do raju”), Marią Halber („Strużki”), Anouk Herman („Nigdy nie będziesz szło samo”), Maciejem Jakubowiakiem („Hanka. Opowieść o awansie”), Barbarą Klicką („Reneta”), Małgorzatą Lebdą („Łakome”), Emilią Padoł („Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”), Jackiem Świdzińskim („Festiwal”), Ishbel Szatrawską („Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”), Lucie Faulerovą („Śmierteńka”), Anną Wakulik („Błąd wewnętrzny”), Maliną Prześlugą („To mogło być śmieszne, ale nie było”), Bereniką Kołomycką, Filipem Myszkowskim, Łukaszem Barysem, Moniką Borys („Polski bajer. Disco polo i lata 90.”), Kacprem Pobłockim („Chamstwo”) i Dorotą Kotas („Czerwony młoteczek”).
Festiwal to również czas nagród literackich. W piątek 10 maja, podczas konferencji prasowej, ogłoszono laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2024. Kapituła postanowiła przyznać to wyróżnienie Marcinowi Świetlickiemu. Ogłoszono także nominacje do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024, które otrzymali Piotr Sadzik, Aga Zano i Justyna Kulikowska. Nazwisko zwyciężczyni lub zwycięzcy poznamy podczas gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się w ramach festiwalu w piątek, 24 maja, w Sali Wielkiej Centrum Kultury „Zamek”.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie Festiwalu Fabuły.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia