banner ad

Wiemy, kiedy i na którym osiedlu Wrocławia odbędzie się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury

20 maja 2024

Poznaliśmy pierwsze szczegóły 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Tegoroczna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich odbędzie się 24 sierpnia na terenie osiedla Szczepin.

Europejska Noc Literatury prezentuje twórczość europejskich pisarzy i pisarek od ponad 10 lat – po raz pierwszy wydarzenie zagościło we Wrocławiu w 2013 roku, w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od pierwszej edycji formuła jest niezmienna: fragmenty 10 europejskich książek na żywo czytane są przez 10 wybitnych postaci polskiej kultury w 10 wyjątkowych wrocławskich lokalizacjach. Europejska Noc Literatury jest więc nie tylko szansą, by na żywo usłyszeć 10 fragmentów starannie wybranej prozy w interpretacjach najciekawszych polskich aktorów. Dzięki wydarzeniu można też odkryć nieoczywiste, na co dzień trudno dostępne zakamarki miasta, co roku innej jego okolicy. Na przestrzeni lat wydarzenie odwiedziło już: Stare Miasto, Szczytniki i Dąbie, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, osiedle Powstańców Śląskich, Karłowice, Przedmieście Świdnickie i Huby.

Tym razem Europejska Noc Literatury zagości na wrocławskim Szczepinie. Na terenie dzisiejszego osiedla już w średniowieczu znajdowały się osady rybackie, a następnie wsie, które do miasta włączono na początku XIX wieku. W przedwojennym Breslau współczesny Szczepin nosił miano Przedmieścia Mikołajskiego – był prężnie rozwijającą się dzielnicą o przemysłowym charakterze. Niemal doszczętnie zrównany z ziemią podczas wojny Szczepin budowano na nowo według powstałego pod koniec lat 60. XX wieku projektu Marii i Witolda Molickich. W efekcie jest dziś przede wszystkim osiedlem mieszkaniowym – pełnym zieleni, pośród której wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.

„W ramach wieczornych spotkań z literaturą chcemy poznać mniej oczywiste i najciekawsze miejsca Szczepina. Jednym z nich będzie znajdujący się w sercu Szczepina skwer św. Damiana de Veustera – flamandzkiego misjonarza, patrona odtrąconych, chorych na trąd i AIDS. Kolejny punkt na literackiej mapie to budynek Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Siedziba uczelni, która została otwarta dla studentów w pierwszych dniach stycznia 2012 roku, mieści w sobie nie tylko sale dydaktyczne, bibliotekę, studio nagrań czy trzy sale teatralne. Prowadzona jest tutaj ważna dla młodych artystów scena, wyróżniająca się na kulturalnej mapie Wrocławia – Teatr AST” – informuje Wrocławski Instytut Kultury.

Kto poprowadzi nas w tę noc? Tematykę i teksty od 2018 roku proponują osoby silnie związane ze środowiskiem literackim, wchodzący w role kuratorów bądź kuratorek Europejskiej Nocy Literatury. Dotychczas byli to: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, literaturoznawca Michał Rusinek oraz pisarka i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik. Podobnie jak w ostatnich latach, również tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie odbywać się pod kuratelą literackiego eksperta. Kto to będzie i w jaką podróż nas zabierze? Tego dowiemy się już w najbliższych dniach.

13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia