banner ad

Jubileuszowy Festiwal Góry Literatury. Fundacja Olgi Tokarczuk zapowiada rekordowo dużą liczbę wydarzeń

17 maja 2024

Festiwal Góry Literatury obchodzi w tym roku jubileusz. W dniach od 4 do 14 lipca czeka nas dziesiąta edycja wydarzenia. Organizatorzy zapowiedzieli ponad 230 gości, którzy w ciągu 11 dni odwiedzą sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównym celem były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu.

„Pierwsze edycje festiwalu odbywały się na tarasie mojego domu. Ukształtowanie ogrodu pozwalało na stworzenie swoistego amfiteatru. Ale też na bliskość. Cieszę się, że mimo tak ogromnego rozwoju ten rodzaj bliskości pomiędzy gośćmi festiwalowymi a publicznością wciąż jest jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia. Trochę przeraża mnie tegoroczny rozmach, nie sposób wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach z równym skupieniem i zaangażowaniem, ale tym bardziej doceniam pracę fundacji i całego zespołu” – mówi noblistka.

Od 2022 roku Festiwal organizuje Fundacja Olgi Tokarczuk, powołana do życia przez pisarkę niedługo po otrzymaniu przez nią literackiej Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk podpisuje książki (fot. Max Pflegel)

Rekordowa edycja

Jak informują organizatorzy, ogromną frekwencję podczas zeszłorocznej edycji (35-tysięczna publiczność przed scenami i wielokrotnie większa online) potraktowano jako wyzwanie i zachętę do dalszej pracy.

W związku z jubileuszem przygotowano rekordową w historii festiwalu liczbę wydarzeń: ponad 150. W ciągu 11 dni sceny w 23 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej ugoszczą ponad 230 osób. Góry Literatury będą między innymi w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. W programie znalazło się 11 koncertów, 9 filmów, 5 wystaw, 2 przedstawienia teatralne i 33 warsztaty oraz seminaria Latającego Uniwersytetu Ludowego. Przede wszystkim jednak, jak zawsze, zaplanowano spotkania, debaty i dyskusje ze znakomitymi gośćmi.

Po raz pierwszy w Góry Literatury włączona zostanie inna impreza: Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk, na którym pojawi się 35 tłumaczek i tłumaczy noblistki z całego świata (i nie tylko; to także autorzy przekładów innych znakomitych polskich twórców). Festiwal Tłumaczy to kontynuacja rozpoczętego dwa lata temu cyklu spotkań i rozmów o literaturze polskiej widzianej z perspektywy najważniejszych ambasadorów naszej kultury – tych, którzy przenoszą ją za granice języków.

Głośne czytanie, filmy, zagraniczni goście

Po zeszłorocznym czytaniu „Empuzjonu” w tym roku zaadaptowano fragmenty „Ksiąg Jakubowych” (w 10. rocznicę wydania powieści) i poproszono o ich interpretację uznanych aktorów: Andrzeja Seweryna, Marka Konrada, Matyldę Damięcką, Helenę Englert i Macieja Stuhra. To nie wszystkie głośne lektury – dla publiczności będą też czytać Aleksandra Popławska i… Olga Tokarczuk.

W paśmie filmowym zorganizowany zostanie plenerowy pokaz „Zielonej granicy” Agnieszki Holland. Obejrzymy też filmy dokumentalne Andrzeja Titkowa, ostatni film Marcina Giżyckiego, nową filmową biografię Andrzeja Seweryna, nagrodzone Oscarem „20 dni w Mariupolu” Mstysława Czernowa oraz dwa filmy Ariego Folmana: „Kongres” i „Walc z Baszirem”.

„Bardzo się cieszymy, że nasze zaproszenie przyjęli artyści izraelscy (oprócz Ariego Folmana odwiedzi nas Jakov Z. Mayer) i palestyńscy. Posłuchamy Adani Shibli, autorki głośnego 'Drobnego szczegółu’, a pisarka i dziennikarka Bekriah Mawasi opowie nam o literaturze i kulturze palestyńskiej. Przywracamy także pasmo czeskie, niegdyś mocno obecne na festiwalu: na naszych scenach zaprezentują się między innymi Radka Denemarková i Petra Dvořáková” – informują organizatorzy.

Scena na dziedzińcu Zamku Sarny (fot. Jerzy Wypych)

Serce festiwalu: literatura

Niezmiennie najwięcej miejsca zajmie literatura polska. O swoich ostatnich książkach – i nie tylko – opowiedzą Joanna Bator, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Katarzyna Groniec, Wioletta Grzegorzewska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Marzanna Bogumiła Kielar, Joanna Kuciel-Frydryszak, Małgorzata Lebda, Joanna Mueller, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Paweł Sołtys, Agnieszka Taborska, Krzysztof Varga, Filip Zawada, Jakub Żulczyk i wielu, wielu innych.

Nie zabraknie rozmów wokół książek popularnonaukowych i biografii. Na scenach zagoszczą nie tylko literaci, ale też filozofowie, naukowcy, historycy sztuki, psychologowie, prawnicy, ekologowie, aktywiści, publicyści i dziennikarze.

Sprawy społeczne i polityczne

Dużo miejsca jak zawsze poświęcone będzie zagadnieniom ekologicznym. Na festiwalowiczów czekają rozmowy o zmianach klimatu, przemyśle mięsnym i ekologizowaniu ekonomii. Ponownie podjęte zostaną tematy równościowe – przygotowano dyskusje o transpłciowości, języku wrażliwym i różnorodnych rolach kobiet. Nie zabraknie również tematów politycznych. Tym wizytom – jak podkreślają organizatorzy – przyświeca cel dodatkowy: pokazać politykom prawdziwą siłę polskiej kultury i tysiące jej odbiorców na żywo. Tak, by z bliska zobaczyli, jak ludzie kultury zmieniają świat.

„Chyba czas na paradoksalne, wydawałoby się, przedefiniowanie pojęcia 'ludzie kultury’. To, że są nimi artyści i artystki na naszych scenach, jest oczywiste. Ale z naszej perspektywy i z perspektywy scen właśnie prawdziwymi ludźmi kultury jest nasza publiczność. W czasie dużych wydarzeń kulturalnych nieocenioną wartością jest to, że możemy się wszyscy wyraźnie zobaczyć i usłyszeć. Banalne stwierdzenie, że 'sztuka zmienia świat dzięki swoim odbiorcom’ domaga się nieustannego przypominania w okresie narastających globalnych kryzysów” – mówi Irek Grin, przewodniczący rady Fundacji Olgi Tokarczuk i dyrektor programowy festiwalu.

Kolejka po autografy (fot. Jerzy Wypych)

Muzyka, sztuka, teatr

Nieodłączną częścią festiwalu są koncerty. Tym razem będzie ich – jak większości wydarzeń podczas jubileuszowej edycji – najwięcej w historii. Po raz pierwszy przewidziano występy na koniec każdego dnia festiwalowego, a nie tylko na terenie Zamku Sarny. Na scenach pojawi się silna wrocławska i dolnośląska reprezentacja: Hurt, Lech Janerka, LUC i Rebel Babel, Skalpel. Poza nimi: Fisz Emade, Katarzyna Groniec, Kortez, Ørganek, Pablopavo i Ludziki oraz Vito Bambino – a to nie wszyscy.

Organizatorzy zaproponują też wiele wernisaży i performensów. Na Zamku Sarny pojawi się zbiorowa ekspozycja prac kilkudziesięciu artystek i artystów, a indywidualne wystawy zaprezentują między innymi Maja Gajewska i Wojciech Siudmak.

Nowością w tegorocznym programie są spektakle. Teatr Nowy Proxima wystawi „Komediantkę” na podstawie Czechowa i Bernharda, natomiast Teatr THB – adaptację powieści „E.E.” Olgi Tokarczuk.

Pasmo dla najmłodszych, warsztaty kreatywnego pisania

Tradycją festiwalu stała się także obecność wszystkich pokoleń – wśród publiczności pojawia się coraz więcej rodzin z dziećmi. Tegoroczna odsłona Małych Gór Literatury, pasma przeznaczonego dla najmłodszych czytelników, również będzie największa z dotychczasowych, spotkają się z nimi między innymi Grzegorz Kasdepke, Agata Romaniuk oraz tłumacze Olgi Tokarczuk.

Nieodłącznym elementem festiwalu są także warsztaty kreatywnego pisania, w tym roku pod hasłem „O-po-wieść-o-graniczeniu”, prowadzone przez Karola Maliszewskiego, Miłkę Malzahn i Zbigniewa Kruszyńskiego. Żeby wziąć w nich udział, należy do końca maja nadesłać krótki tekst prozatorski nawiązujący w dowolny sposób do ogólnego hasła warsztatów. Szczegóły i zasady dotyczące zgłoszeń znaleźć można tutaj.

Wybrane wydarzenia zostaną przetłumaczone na polski język migowy, a zdecydowana większość będzie transmitowana na żywo, natomiast ich nagrania trafią później do sieci. Pełny program 10. edycji Festiwalu Góry Literatury jest dostępny tutaj.

Bilety są dostępne w sprzedaży za pośrednictwem platformy eBilet. Nowością w tym roku są karnety – na jeden lub oba weekendy. Można także wybrać bilety jednodniowe, uprawniające do wstępu na wszystkie spotkania danego dnia oraz koncert. W tygodniu obowiązują bilety tylko na koncerty oraz spektakle. W przypadku niewyczerpania puli biletów, będzie je można zakupić także na miejscu. Udział w pozostałych wydarzeniach jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia