24-30 kwietnia 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

30 kwietnia 2023

Klasyka literatury i najciekawsze nowości – w dniach od 24 do 30 kwietnia do księgarń trafiło wiele interesujących lektur, a my zebraliśmy je dla was w naszym cotygodniowym zestawieniu.

Maciej Siembieda „Nemezis” | Opis wydawcy: O Brunie i Herbercie przestępczy światek opolskiego Zaodrza mówił „bracia Janoschek”, jakby byli jednym. I prawdą było, że poszliby za sobą w ogień. Gdy Herbert ginie, Bruno poprzysięga zemstę – na dziesięciolecia staje się ona jego obsesją. W każdej z brawurowych ról, które napisało dla niego życie: fenomenalnego artysty cyrkowego rzucającego nożami, hitlerowskiego komandosa w czasie II wojny światowej z legendarnego oddziału Otta Skorzenego, PRL-owskiego więźnia, wreszcie uczestnika niebezpiecznej gry o przyszłość Śląska w nowej Europie.

Dlaczego Bruno musiał uciekać z domu? Jaką tajemnicę nosiła w sercu przez lata Greta, dziewczyna obu braci, i czemu nagle wybrała tego drugiego? Jak los skrzyżuje drogi Bruna i rodziny spolszczonych Greków Tosidowskich, znanych czytelnikom z sagi „Katharsis”? Wreszcie: czy w życiu Bruno Janoschka chodzi tylko o zemstę? A może stał się on pionkiem w grze znacznie potężniejszych sił?

„Nemezis” to pasjonujący epicki thriller z tajemnicami historii i i najmroczniejszymi figurami starożytnej mitologii w tle, w którym, jak zwykle u mistrza intrygi Macieja Siembiedy, fikcja miesza się z prawdą, a zagadki tożsamości i uwikłanie bohaterów w najgorętsze i najbardziej niebezpieczne namiętności znajdują wyjaśnienie w mocnym i zaskakującym finale. Fragment książki.

Emily St. John Mandel „Morze spokoju” | Opis wydawcy: Podróż w czasie. Sztuka i metafizyka. Miłość i Zaraza. Emily St. John Mandel, autorka wydanych nakładem wydawnictwa Poradnia K hitów „Stacja jedenasta” (brawurowo zekranizowanej przez HBO Max) i „Szklany Hotel” powraca z nową, przejmującą historią.

W roku 1912 Edwin St. Andrew przepływa Atlantyk parowcem, wykluczony z towarzystwa po nieprzemyślanej przemowie podczas rodzinnej kolacji. W lesie na kanadyjskim pustkowiu słyszy dźwięki skrzypiec w terminalu sterowców… Dwa stulecia później sławna pisarka Olive Llewellyn odbywa trasę promocyjną. Podróżuje po Ziemi, lecz pochodzi z drugiej kolonii księżycowej. W książce Olive znajduje się dziwny akapit: mężczyzna gra na skrzypcach w terminalu sterowców, a dźwięki odbijają się echem od rosnących wokół drzew…

Wygnany Anglik, pisarka uwięziona z dala od domu przez pandemię i dziewczyna, której przeznaczeniem była zbyt młoda śmierć, oglądają świat, który nie jest ich własnym. Podróżując przez wieki, między koloniami na Księżycu a ciągle zmieniającą się Ziemią, odkrywają tajemnice człowieczeństwa, czasu i przestrzeni.

Sven Lindqvist „Już nie żyjesz. Historia bombardowania” | Opis wydawcy: Pierwszego listopada 1911 roku porucznik Giulio Gavotti wychylił się z kokpitu prymitywnego samolotu nad północnoafrykańską oazą Tagiura i rzucił granat ręczny Haasen. Tak narodziła się jedna z najbardziej niszczycielskich taktyk wojennych XX wieku – bombardowanie. Sven Lindqvist w pasjonującym reportażu „Już nie żyjesz. Historia bombardowań” przedstawia historię wojny prowadzonej z powietrza oraz pokazuje wymiar kulturowy i polityczny jej niszczycielskich skutków.

Autor prowadzi czytelnika po wydarzeniach ostatniego wieku, łącząc totalną II wojnę światową, wojnę koreańską i wojnę w Wietnamie z wojną kolonialną sprzed wieków, i niczym Julio Cortázar w „Grze klasy” pozwala mu poznawać je chronologicznie lub w tematycznie w zależności od sposobu czytania – według klucza lub w kolejności rozdziałów. W ten sposób Lindqvist tworzy labirynt wydarzeń, który ilustruje ludobójcze fantazje leżące u podstaw zniszczeń spowodowanych bombardowaniami.

Badając różnorodne tematy, takie jak historia wojskowości i strategia, ewolucja prawa międzynarodowego, fantastyka naukowa z przełomu wieków i doświadczenia cywilów, Lindqvist stworzył bogatą opowieść o przeszłości i przyszłości ludzkich konfliktów, od której nie sposób się oderwać do ostatniej strony. Fragment książki.

Beata i Eugeniusz Dębscy „Siódmy koci żywot” | Opis wydawcy: Tylko osiem procent ludzi spiera się ze swoimi kotami. Pozostali, na szczęście dla siebie, po prostu słuchają ich poleceń. Kiedy Jovan upada ugodzony nożem mordercy, Sheila stoi na balkonie i wszystkiemu się przygląda. Tylko ona widzi zabójcę i chociaż nie zna motywu zbrodni, wie już, że zrobi wszystko, żeby pomścić swojego opiekuna. Jest tylko jeden problem: Sheila jest kotem…

Po świetnie przyjętym przez czytelników cyklu o detektywie Tomku Winklerze Beata i Eugeniusz Dębscy zaczynają zupełnie nową przygodę, w której kryminał i komedia idą ramię w ramię. Fragment książki.

Jakub Julian Ziółkowski „Jesteście moi” | Opis wydawcy: Pierwsza obszerna publikacja poświęcona sztuce Jakuba Juliana Ziółkowskiego (1980), jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. W książce obok wyboru prac artysty z lat 2007-2023 znajdują się eseje Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Cecilii Alemani, kuratorki 59. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji, filozofa Kajetana Młynarskiego, psychologa Bartłomieja Dobroczyńskiego, tekst artysty oraz wywiad przeprowadzony z nim przez Delfinę Jałowik.

Hervé Le Tellier „Wszystkie szczęśliwe rodziny” | Opis wydawcy: Autobiograficzna proza autora słynnej „Anomalii”. Jakie dzieciństwo miał twórca najpoczytniejszej powieści ostatnich lat? Nie był bity, głodzony, wykorzystywany, uczęszczał do dobrych szkół, otrzymał solidną edukację. „Wszystkie szczęśliwe rodziny” to książka w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours, opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć?

Z książki wyłania się tragikomiczny obraz środowiska uwięzionego w gorsecie konwenansów, rządzonego grą pozorów i chłodnym dystansem, a także pokolenia, które Hervé Le Tellier opisuje jako „obiecujące, ale nieokreślone, z młodością wciśniętą między okupację a wojnę w Algierii”, „urodzonego za późno, żeby kolaborować, za wcześnie, żeby torturować”. Na tle społecznych napięć i historycznych wydarzeń autor maluje portret rodzinny. Otwarcie pisze o toksycznych relacjach z szaloną matką i skrywającym tajemnice ojczymem. Już w pierwszym zdaniu czytamy: „Nie kochać rodziców – to byłoby gorszące. Gorsząca byłaby myśl, czy jest, czy nie jest hańbą nie znajdować w sobie, mimo młodzieńczych wysiłków, tak powszechnego uczucia miłości zwanej synowską”.

Nie jest to jednak narracja wypełniona resentymentem i złością, autor potrafi mówić o cierpieniu bez patosu i z poczuciem humoru. Oprócz cierpkiej ironii – także wobec samego siebie – mamy we „Wszystkich szczęśliwych rodzinach” czułość i stoicką akceptację życia. „Nie żebrzę już o współczucie, a czas smutku minął” – podsumowuje pisarz.

Jean Dufaux, Martin Jamar „Łupieżcy Imperiów. Wydanie zbiorcze” | Opis wydawcy: Rok 1870. Francja doznaje klęski w wojnie z Prusami. W tym samym czasie młody chłopak, Nicolas d’Assas, przybywa do szkoły madame Froidecoeur. Wkrótce następują dziwne i przerażające wydarzenia, które właścicielka placówki niezwłocznie przypisuje jednej z pensjonarek, zakwaterowanej przez nią potajemnie młodej dziewczynie, która zawarła pakt ze śmiercią. Jest ona narzędziem w katastrofalnym zamyśle i nie obawia się nikogo oprócz tajemniczych Łupieżców Imperiów. Okazuje się, że Nicolas, nawet o tym nie wiedząc, nosi na ciele znak tej organizacji. On i jego towarzysze wbrew własnej woli pogrążą się w spisku, którego korzenie sięgają serca zła.

Joseph Conrad, Ford Madox Hueffer „Następcy” | Opis wydawcy: „Następcy” to opowieść o grupie osób będących przedstawicielami obcej rasy pochodzącej z Czwartego Wymiaru. Jedną z nich jest tajemnicza i fascynująca kobieta, którą przypadkowo poznaje Artur, niedoceniony angielski pisarz. To ona powoli odsłania przed nim kulisy skomplikowanej operacji mającej na celu przejęcie władzy nad Ziemią. Artur, otrzymując przy okazji coraz większe korzyści finansowe i społeczne, daje wplątać się w skomplikowaną, makiaweliczną intrygę, nie zdając sobie sprawy, że jest jedynie drobnym narzędziem w dążeniu do globalnego celu. Autorzy w swojej historii wykorzystali wiele elementów literatury gatunkowej – science fiction oraz grozy – dzięki którym poczucie zagrożenia i niestabilności świata potęguje jej złowrogą wymowę.

Neyef „Hoka Hey!” | Opis wydawcy: Od 1850 roku młodzi rdzenni Amerykanie byli siłą wysyłani do katolickich szkół z internatem w celu zasymilowania z narodem amerykańskim. Do 1900 roku populacja rodzimych mieszkańców Ameryki Północnej zmniejszyła się o 93 procent. Większość zmarła na nowe choroby przywiezione przez kolonistów, w wyniku wspieranych przez państwo eksterminacji i podczas deportacji.

Georges jest młodym Dakotą wychowanym przez pastora, który zarządza jego rezerwatem. W wyniku procesu akulturacji młody chłopak zapomina pomału o swoich korzeniach i marzy o przyszłości na wzór amerykański. Los krzyżuje jego ścieżki z Małym Nożem, oziębłym i porywczym Indianinem, który szuka mordercy swojej matki. W towarzystwie dwójki kompanów wyrywa Georges’a z jego dotychczasowego życia i zabiera w podróż. Z biegiem czasu młody mężczyzna i chłopiec otwierają się na siebie i odkrywają to, co jest dla nich najważniejsze: ukojenie gniewu przez przekazywanie swojej kultury dla jednego oraz odkrywanie własnej tożsamości i korzeni dla drugiego.

Marcello Quintanilha „Nadstaw ucha, śliczna Márcio” | Opis wydawcy: Samotna matka, urodzona i wychowana w lokalnej społeczności w stanie Rio pielęgniarka Márcia, toczy prawdziwą domową bitwę o to, by zdyscyplinować swoją córkę, niesubordynowaną Jaqueline. Mimo pomocy jej partnera Aluísio, ojczyma dziewczyny, wszystko wydaje się nadaremne: Jaqueline nie akceptuje niczego, co uniemożliwia jej chodzenie i robienie tego, na co tylko ma ochotę, bez tłumaczenia się komukolwiek.

Jednak kiedy młoda kobieta zostaje po uszy wplątana w zorganizowaną przestępczość, Marcia będzie gotowa na wszystko, aby wydobyć ją z tej trudnej sytuacji. Niezależnie od tego, czy Jaqueline tego chce, czy nie.

Quintanilha zrobił to ponownie: „Nadstaw ucha, śliczna Márcio” to ekscytujący, zaskakujący i ze wszech miar brazylijski thriller rodzinny. Komiks w 2022 roku zdobył Fauve D’Or, główną nagrodę festiwalu w Angoulême. W 2023 roku zdobył kolejne nagrody: Literacką Nagrodę Jabuti w kategorii „komiks” w Brazylii i Nagrodę dla najlepszego komiksu zagranicznego na festiwalu Comic Barcelona.

El Torres, Joe Bocardo „Krew Barbarzyńcy” | Opis wydawcy: Opowieść o Conanie w nowej szacie, napisana z nowej perspektywy, hołd złożony opowiadaniom Roberta Howarda, ale też filmom z udziałem Arnolda Schwarzeneggera.

Konflikt starego barbarzyńcy i postępu spersonifikowanemu w postaci syna Conana jest osią, wokół której toczy się opowieść El Torresa. Czy schedę po Barbarzyńcy można przejąć czy trzeba ją wywalczyć, wyrwać, ukraść i gwałtem pojąć jak czynił to ojciec?

Hiszpański scenarzysta bez wątpienia jest wielbicielem twórczości Howarda, znać że pieczołowicie ją przestudiował nim wyjął najciekawszy wątek i dał mu nowe życie. Król złodziei, nieokiełznany wojownik, bandyta, pirat – Conan – postawiony przed fundamentalnym pytaniem: czy barbarzyńca może dojrzeć?

„Krew Barbarzyńcy” w Hiszpanii ukazała się nakładem niewielkiego wydawnictwa Kerras. Z miejsca komiks stał się hitem. Kolejne dodruki, kolejne wydania, nominacje w różnej maści rankingach i plebiscytach zapewniły wydawcy komfortową pozycję w przededniu wydania kolejnych tomów howardowskiej trylogii. Po Conanie przyszedł bowiem czas na Salomona Kane, a w kolejce do wydania czeka już El Borak…

Derib „Buddy Longway tom 3: Ludzkie szaleństwo” | Opis wydawcy: Wspaniała, długa i piękna historia miłosna rozgrywająca się u stóp Gór Skalistych i na Wielkich Równinach. Oto losy Longwayów: Buddy’ego, Chinook, Jeremy’ego i Kathleen. Rodzina początkowo stawi czoła naturze, czasami wrogiej, lecz kształtującej charakter, a następnie wojnom indiańskim, które niechybnie przyniosą ze sobą przemoc i niesprawiedliwość. Podążajcie za nimi ścieżkami życia.

Traper Buddy Longway to człowiek, którego życie naznaczone jest radością i dramatem, napięciem i ożywieniem. Opowieść ukazuje XIX-wieczny Dziki Zachód i klasyczne motywy: gorączkę złota, konwoje pionierów, Indian i bandytów.

Autorem rysunków i scenariusza jest Szwajcar Derib, autor serii dla dzieci „Yakari” opowiadającej o przygodach małego Indianiana. Album zawiera cztery oryginalne części oraz dodatki przybliżające kulisy pracy nad komiksem. W niniejszej księdze gościnne plansze stworzyli Jean Giraud oraz Jean-Claude Servais. Ponadto zawiera pełną opowieść, która we fragmentach została opublikowana w 1983 roku w „Świecie Młodych”.

Carson McCullers „Komu ukazał się wiatr?” | Opis wydawcy: Pierwsze polskie wydanie wszystkich opowiadań Carson McCullers, autorki wybitnej powieści „Serce to samotny myśliwy”. Młoda pianistka, którą niepostrzeżenie opuścił talent. Niespełniony pisarz z rozczarowania popadający w szaleństwo. Chora dziewczynka, której jedynym marzeniem jest zanurzyć się w chłodnej wodzie basenu. Zatroskany ojciec, próbujący ukryć przed dziećmi alkoholizm żony. „Nie chcę dorosnąć, skoro to ma tak wyglądać” – mówi jedna z bohaterek. Bo dorosłość to rozczarowanie i gorycz, a ukryć można się tylko we wspomnieniach z dzieciństwa.

W prozie McCullers, surowej jak amerykańskie Południe, brutalność nieustannie przeplata się z łagodnością. Autorka pozwala mówić tym, których do tej pory nikt nie chciał wysłuchać ani tym bardziej zrozumieć.

Vladimir Nabokov „Śmiech w ciemności” | Opis wydawcy: Klasyka odkrywana na nowo. Ponadczasowa powieść o dramacie miłosnym, niepozbawiona również elementów sensacyjnych. Ekranizacja powieści jest już w przygotowaniu przez Netflix. Znany z „Gambitu królowej” Scott Frank wyreżyseruje serial, a Anya Taylor-Joy wcieli się w rolę Margot.

„Śmiech w ciemności” to oryginalna historia o szaleństwie i destrukcji, której akcja toczy się w środowisku weimarskich gwiazd kina niemego, artystów i aspirantów. Albinus, podstarzały krytyk filmowy, pada ofiarą własnych pragnień do młodziutkiej, cynicznej dziewczyny. Owo spóźnione, ślepe na wszelkie sygnały uczucie staje się dla mężczyzny życiową katastrofą.

Zestawienie rozbieżnych postaci: młodziutkiej, uroczej Margot z bezradnie pożądliwym, dużo starszym Albinusem sprawiło, że dzieło „Śmiech w ciemności” powszechnie uważa się dziś za jedną z najlepszych książek Nabokova, która zarazem poprzedziła „Lolitę”. Fragment książki.

Joan Didion „Graj jak się da” | Opis wydawcy: Głęboko niepokojąca powieść obyczajowa mocno osadzona w środowisku celebrytów, gwiazd filmowych i zwykłego życia ukazuje losy kobiety mającej swoje własne problemy. Autorka „Roku magicznego myślenia” i „Białego albumu” bezlitośnie analizuje amerykańskie życie późnych lat sześćdziesiątych.

Gdzieś poza Hollywood życie aktorki Marii Wyeth rozgrywa się w odrętwiającej rutynie nieustannej jazdy autostradą. Po trzydziestce, rozwiedziona z mężem, oderwana od przyjaciół, znieczulona zarówno na ból, jak i szczęście, Maria jest kobietą, której zabrakło i pragnień, i motywów. Zdaje się być uosobieniem pokolenia chorego na nadmiar wolności.

Avni Doshi „Gorzki cukier” | Opis wydawcy: Jako młoda kobieta Tara była nieokiełznana i buntowała się przeciwko surowym zasadom obowiązującym kobiety w Indiach. Porzuciła zaaranżowane przez rodziców małżeństwo, wstąpiła do aśramy, wdała się w romans z nieokiełznanym artystą…

Antara – jej córka – towarzyszyła matce w tym pełnym wzlotów i upadków życiu. Ich relacja nigdy nie była łatwa. Po latach, kiedy Tara zaczyna tracić pamięć i wymaga opieki, Antara musi zmierzyć się z obowiązkiem zadbania o matkę, która o nią nie dbała nigdy, a także wrócić do bolesnych i traumatycznych wspomnień.

„Gorzki cukier” to przejmująca historia zatrutej miłości matki i córki. Ostra jak nóż i przetykana zjadliwym humorem opowieść, która powoli rozwija supeł wspomnień i wyobrażeń wiążących obie kobiety, aż wreszcie ukazuje głęboko skrywaną prawdę.

Javier Cercas „Niepodległość. Terra Alta II” | Opis wydawcy: To druga część historii Melchiora Marína, który po czterech latach od rozwiązania sprawy Adellów pracuje w Centralnym Biurze do Spraw Porwań i Wymuszeń. Mimo że sława bohatera z Cambrils oraz opinia nieustępliwego śledczego ugruntowały jego pozycję zawodową, przeżywa kryzys egzystencjalny. Chce zmienić swoje życie, osiąść na stałe w Terra Alta, zostać bibliotekarzem i cieszyć się urokami ojcostwa. Godzi się jednak odłożyć swoje plany do czasu rozwiązania sprawy szantażu burmistrzyni Barcelony, której ktoś grozi ujawnieniem sekstaśmy z jej udziałem. Czy Melchiorowi uda się przeniknąć do świata polityki i rozszyfrować zawiłe intrygi stronnictw walczących o władzę? Czy zakończy karierę w policji jako obrońca lokalnej demokracji i niepodległości katalońskiej stolicy?

Jakub Małecki „Sąsiednie kolory” | Opis wydawcy: Lato 1926 roku. Stolarz Krystian Dzierzba rozpoczyna pracę nad trumną dla kobiety, która rzekomo umarła z tęsknoty. Szalona Leokadia jak co wieczór czeka ze strzelbą na znienawidzonego kormorana. Nękany wspomnieniami syn miejscowego lekarza stoi na moście i rozważa skok. Ich losy nieoczekiwanie się przetną, kiedy po podsłuchaniu przypadkowej rozmowy córka Krystiana postanowi wyruszyć do lasu w poszukiwaniu Diabła. Wkrótce wszyscy staną przed decyzjami, które zmienią ich życie.

„Sąsiednie kolory” to powieść o tęsknocie, odwadze i miłości niemożliwej. O stwarzaniu prawdy, pustych miejscach w ciele, leczeniu tańcem i słowach, które wędrują daleko poza śmierć.

Dianne Freeman „Przewodnik po plotkach i zbrodni” | Opis wydawcy: Dianne Freeman zabiera nas do świata konwenansów, dobrych manier, plotek i… zbrodni! Frances Wynn na dobre zadomowiła się wśród brytyjskich arystokratów. Sierpień jest miesiącem, w którym przedstawiciele klasy wyższej wyjeżdżają do swoich zamiejskich posiadłości celem rozpoczęcia sezonu polowania na ptactwo, jednak Frances nie interesuje polowanie ani na zwierzynę, ani na nowego męża. Marzy by spędzić wolny czas w Londynie z siostrą. Ale życie bywa przewrotne i Frances zostaje wciągnięta w intrygę, gdy życie traci jej przyjaciółka – Mary Archer – która była idealną kandydatką na żonę dla kuzyna Charles’a.

Nieoczekiwanie Charles, podobnie jak wiele innych osób, będzie musiał zmierzyć się z oskarżeniami, gdy na jaw wyjdą ukryte przez Mary notatki z zasłyszanymi na temat socjety plotkami. Czy denatka mogła być w rzeczywistości wyrachowaną szantażystką? Jakie sekrety skrywają dostojni znajomi Frances? Jaką rolę w rozwikłaniu zagadki odegra szarmancki sąsiad George? Frances wie, że musi się spieszyć, bo wkrótce może stać się kolejną ofiarą…

Robert Małecki „Urwisko” | Opis wydawcy: Drugi tom nowego cyklu kryminalnego Roberta Małeckiego z policjantami Archiwum X Marią Herman i Olgierdem Borewiczem. Nie ma mroczniejszego koszmaru niż ten, w którym umiera twoje dziecko. A co, jeśli to nie sen i winę za tę śmierć ponosisz wyłącznie ty? Dzień, w którym w rozgrzanym samochodzie umiera Zuzia, na zawsze odciska piętno na jej rodzinie. Pod ciężarem odpowiedzialności matka dziewczynki przeżywa załamanie, a gdy wydaje się, że już przezwyciężyła traumę, znika bez śladu.

Kilka lat później bydgoski zespół Archiwum X wraca do akt sprawy. Wszystko wskazuje na to, że jej rozwiązanie jest blisko. Do czasu. Policjanci, znużeni piekielnym upałem, nagle gubią tropy, a prawda, ukryta w cieniu mrocznych zdarzeń, wymyka im się z rąk. Maria Herman i Olgierd Borewicz muszą rozwiązać zagadkę kolejnej okrutnej zbrodni i nie dać się zwieść własnym demonom…

Igor Brejdygant „Spirala” | Opis wydawcy: Kto stracił już wszystko, zapomina, czym jest strach. Wywołana przez zakazany związek iskra radości, za którą tęskniła latami. Tyle wystarczyło, żeby Dominika Stawecka, idealna żona szanowanego ministra, zawsze racjonalna i poukładana, złamała wszystkie zasady, którym do tej pory hołdowała. Jej romans z Aleksandrą – choć skazany na tragiczny finał – sprawia, że przez jakiś czas ze szczęścia unosi się nad ziemią.

Nie ma nawet pojęcia, że przyjdzie jej za to zapłacić najwyższą cenę. Wkrótce polityczni wrogowie jej męża dowiadują się o zdradzie i po kolei los odbiera jej wszystko, co drogie. Jedna po drugiej giną kolejne osoby z jej najbliższego otoczenia, a Dominika wpada w spiralę kolejnych, coraz dotkliwszych zdrad, aż w końcu zapomina, czym jest strach. Ta kobieta nie cofnie się przed niczym, aby ocalić tych, których kocha najmocniej. Więcej o książce.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus „Kult” | Opis wydawcy: Druga część trylogii autorskiego duetu Läckberg & Fexeus. W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm uprowadzony zostaje pięcioletni Ossian. Natychmiast rusza dochodzenie. Do policyjnego zespołu Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom, który dostrzega podobieństwa do wcześniejszej sprawy – niestety o tragicznym finale. Wszystko wskazuje na to, że i tym razem porwań będzie więcej. Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od niemal dwóch lat. Znawca psychologii, który przez wielu uważany jest za zdolnego do czytania w myślach, od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat.

Wzajemna relacja Miny i Vincenta ma bardzo szczególny charakter. Mur, którym każde z nich oddzieliło się przed swoją przeszłością, zaczyna pękać, gdy spotykają się po raz kolejny. Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu. Kto wygra tę nierówną grę? Thriller, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony! Seria duetu Läckberg & Fexeus doczeka się wkrótce ekranizacji.

Anna Kańtoch „Samotnia” | Opis wydawcy: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Łatwo powiedzieć, kiedy się widzi. Leon Cichy, autor poczytnych kryminałów, całe życie miał szczęście i wszystko układało się po jego myśli. Poślubił dziewczynę, którą poznał w gimnazjum, a jego pierwsza powieść została bestsellerem. Jednak po trzydziestce coś się zmieniło. Żona bez wyraźnego powodu zażądała rozwodu, a choć romantyczna przygoda na samotnych włoskich wakacjach zdawała się Leonowi nowym otwarciem, pierwszego wieczoru po powrocie został potrącony przez samochód. W szpitalu okazało się, że stracił wzrok. Oszołomiony nową sytuacją, całkowicie zależny od niedawno poznanej młodej kobiety, Cichy dochodzi do wniosku, że stracił rozum. Bo to przecież niemożliwe, by jego nową wybrankę zastąpiła inna osoba, kiedy był nieprzytomny. To tylko początek ciągu dziwnych wypadków, z którymi będzie sobie musiał poradzić, błądząc w ciemnościach.

W „Samotni”, współczesnym kryminale, Anna Kańtoch buduje intrygę opartą na izolacji i przedstawia wielowarstwową opowieść o odosobnieniu: wybieranym samodzielnie, narzucanym przez stan zdrowia, miejsce zamieszkania czy niezależne okoliczności. Nic w tej historii nie jest takie, jak się wydaje.

Sławek Gortych „Schronisko, które przetrwało” | Opis wydawcy: Nazista uciekający przed sprawiedliwością. Kobieta próbująca przywrócić honor swojej rodzinie. Tajemniczy włamywacze szukający śladów przeszłości. Co ich łączy? Schronisko.

Karkonoskie schronisko Odrodzenie zostaje czasowo zamknięte z powodu remontu. Zarządzająca obiektem Justyna Skała, przyjaciółka Marty i Maksa, korzystając z wolnej chwili, daje się zaprosić tajemniczemu adoratorowi do teatru w rodzinnej Jeleniej Górze. Gdy mężczyzna nie pojawia się w umówionym miejscu, tknięta niejasnymi przeczuciami wraca nocą do schroniska. Okazuje się, że dozorca Odrodzenia zniknął, a w piwnicach budynku grasują włamywacze.

Wkrótce daje o sobie znać nazistowska przeszłość Odrodzenia i rodzą się kolejne pytania. Czy włamanie ma coś wspólnego z morderstwem, do którego doszło w budynku w czasie wojny? Co łączy schronisko z zamachem niemieckich partyzantów na polski pociąg? Czy odkrycia Maksymiliana mają jakiś związek z wydarzeniami, które niepokoją Justynę? Jedno jest pewne: sekrety Odrodzenia powinny ujrzeć światło dzienne. Są jednak ludzie zdecydowani narazić niejedno życie, by do tego nie doszło…

Elizabeth Kay „Siedem kłamstw” | Opis wydawcy: Największy debiut literacki roku. Nie znajdziecie thrillera bardziej ekscytującego i budzącego większy niepokój. Kłamstwa są ryzykowne, ale to prawda prowadzi do katastrofy…

Jane i Marnie były nierozłączne od jedenastego roku życia. Jako młode kobiety poślubiły przystojnych, atrakcyjnych mężczyzn. Po latach Jane i Marnie nadal się przyjaźnią, a obaj mężczyźni nie żyją. Jednak, gdyby Jane od początku była szczera, gdyby nie posunęła się do pierwszego niewinnego kłamstwa, może osoba, którą tak kocha, nadal by ją kochała. Może wszystko ułożyłoby się inaczej.

I nagle przed Jane otwiera się możliwość wyznania prawdy – obyście tylko chcieli jej uwierzyć. Opowiada wspólną historię obu kobiet, obnażając każde z siedmiu fatalnych kłamstw, ujawnia pokłady mroku, jakimi przepojona była ich przyjaźń. Toksyczne sekrety buzują pod powierzchnią. To opowieść o obsesji, o żalu i o rzeczywistym wymiarze prawdy. Prawdy, którą poznasz tylko ty. Ale czy ją przyjmiesz?

Robin Recht „Thorgal Saga. Żegnaj, Aaricio” | Opis wydawcy: Pierwszy tom nowego cyklu umieszczonego w świecie Thorgala! Każdy album rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki. Do stworzenia komiksów z tej kolekcji zaproszono cenionych i znanych autorów. Każdy z nich opowiada własną zamkniętą historię o niezwykłych losach przybysza z gwiazd.

Nawet u schyłku życia Thorgala nie przestają dręczyć zazdrośni bogowie. Przytłoczony bólem po śmierci ukochanej Aaricii, otrzymuje od swojego odwiecznego wroga, perfidnego demonicznego węża Nidhogga, propozycję skorzystania z mocy pierścienia Uroborosa. Jeśli włoży go na palec, będzie mógł powrócić do czasów dzieciństwa i znów zobaczyć umiłowaną żonę. Jest to pokusa, której nawet najszlachetniejszy bohater nie może się oprzeć… Dla Thorgala zaczyna się pełna pułapek przygoda, której stawką będzie nie tylko jego życie, ale także życie tych, których kocha. Więcej o komiksie.

Daniel Warren Johnson „Z całej pety!” | Opis wydawcy: Lona Steelrose chce zostać wrestlerką, ale żyje w cieniu matki, najlepszej zawodniczki w historii. Wszystko zmienia się, gdy tajemniczy nekromanta proponuje jej udział w największym wrestlingowym turnieju wszech czasów. Najnowsze dzieło Daniela Warrena Johnsona, wschodzącej gwiazdy amerykańskiego komiksu („Wonder Woman: Spalona ziemia”, „Murder Falcon”) to wypełniona dynamiczną akcją i prawdziwymi emocjami historia, od której trudno się oderwać. Dla fanów: „Lastmana”, „Rocky’ego”, „Karate Kida”, „Zapaśnika” i „Dragon Ball Z”.

James Tynion IV, Matthew Rosenberg, Guillem March, Francesco Francavilla, Giuseppe Camuncoli „Joker. Polowanie na klauna” | Opis wydawcy: Po ataku na Azyl Arkham („Batman. Zabobonna zgraja”) Joker znalazł się na celowniku wielu osób. Jego tropem rusza wynajęty przez tajemniczego zleceniodawcę były komisarz policji. Czy spotkanie z Księciem Zbrodni zmieni na zawsze spojrzenie na świat komisarza Gordona? Szybko okazuje się, że nie tylko Jim Gordon chce odnaleźć Księcia Zbrodni. Kim jest nikczemna rodzina Sampsonów? I kim jest siejąca strach Vengeance, córka Bane’a?

Książę Zbrodni ucieka do Europy, a w pogoni za szaleńcem komisarza zaczynają dopadać wątpliwości… A jeśli to nie Joker stoi za atakiem na Azyl Arkham, to kto był sprawcą? Czy Gordon zaryzykuje życie, aby ocalić… złoczyńcę?

Ed Brubaker, Marcos Martín „Friday. Księga pierwsza: Pierwszy dzień świąt” | Opis wydawcy: W pierwszym tomie arcydzieła gatunku young adult stworzonego przez uznanych twórców: Eda Brubakera („Zabij albo zgiń”, „Pulp”, „Criminal”) i Marcosa Martína („The Private Eye”, „Daredevil”), Friday Fitzhugh, nastoletnia detektywka, mierzy się z okultystycznymi tajemnicami swojego rodzinnego miasteczka a także typowymi dla nastolatki problemami dorastania. Dla fanów: „Wednesday”, „Stranger Things”, „Enoli Holmes” i „the Goonies”.

Ołeksij Bondarenko, Wjaczesław Buhajow, Ołeksandr Fylypowycz, Denys Fadejew, Ołeksandr Opara, Maksym Bohdanowskyj „Wola – tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom ukraińskiej serii „Wola” to zaproszenie do wprawy w przeszłość, w której Państwo Ukraińskie u schyłku pierwszej wojny światowej wybija się na niepodległość. Na jego czele staje hetman Pawło Skoropadski, historyczny przywódcy młodej republiki. U boku hetmana pojawia się kozacki dowódca Maksym Krzywonos, a w jednej z pierwszych akcji występuje tajemnicza polska agentka. Po Europie tymczasem rozchodzą się plotki o siłach zła, mistycznych sektach i demonicznych istotach na frontach sojuszników… „Wola” nie jest bowiem komiksem historycznym, lecz mieszanką steampunku, sensacji, fantasy i horroru. Album składa się z trzech części i przeznaczony jest dla młodzieży i dorosłych.

Juan Gómez-Jurado „Reina Roja. Czerwona Królowa” | Opis wydawcy: „Reina Roja” Juana Gómeza-Jurada to pierwszy tom bestsellerowej serii thrillerów, która sprzedała się w samej Hiszpanii w ponad dwóch milionach egzemplarzy. W Madrycie popełniono morderstwo niemożliwe. Zginął syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Zabójca w niewyjaśniony sposób obszedł wszystkie środki bezpieczeństwa w ekskluzywnej willi i nie zostawił przy tym żadnego śladu.

Inspektor Jon Gutiérrez nie ma nic do stracenia. Godzi się na propozycję współpracy z enigmatyczną Antonią Scott. Nie jest policjantką. Nie używa broni i nie posługuje się odznaką, ale mimo to rozwiązała już kilka zawiłych spraw kryminalnych. Jest też uważana za najinteligentniejszą osobę na świecie. Razem nie spoczną, dopóki nie złapią sprawcy. Są gotowi zrobić wszystko.

Si Spurrier, Matias Bergara, Matheus Lopes „Krok po kroku” | Opis wydawcy: Bezimienna dziewczynka i jej zakuta w gigantyczny pancerz strażniczka przemierzają niezwykły, fantastyczny świat. Co kryje się u celu ich podróży? Jakie niebezpieczeństwa przyjdzie im pokonać po drodze? Epicka opowieść fantasy, albo po prostu piękna i mądra baśń, stworzona przez nagradzanych twórców – Matiasa Bergarę („Coda”, „Hellblazer”, „Szumowina”) i Si Spurriera („Coda”, „X-Men Legacy”, „Hellblazer”, „The Spire”). Dla fanów: „Cody”, „Księżniczki Mononoke”, „Porcelany” i „Hildy”.

James Tynion IV, Álvaro Martínez Bueno „Miły dom nad jeziorem – tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom nowej linii wydawniczej DC Horror. Grupa znajomych przyjmuje zaproszenie do luksusowego domu w lesie nad ogromnym jeziorem. Gospodarzem tego pięknego miejsca jest ekscentryczny Walter. Goście cieszą się ze spotkania po latach, bo wszyscy dotarli do takiego momentu w życiu, w którym poczuli, że zaczynają oddalać się od dawnych przyjaciół. Tygodniowe wakacje zapowiadają się więc naprawdę ekscytująco! W „Miłym domu nad jeziorem” największe lęki dwudziestego pierwszego wieku dostają nową, przerażającą twarz – i możliwe, że to twarz osoby, której kiedyś ufaliście najbardziej.

W pierwszym tomie tej bestsellerowej serii zdobywca Nagrody Eisnera, mistrz grozy James Tynion IV („Batman”, „Coś zabija dzieciaki”, „Departament Prawdy”) i jego wieloletni współpracownik, rysownik Álvaro Martínez Bueno („Detective Comics”, „Justice League Dark”), doprowadzają grupkę młodych ludzi do granic wytrzymałości.

Ryszard Jamka „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli” | Opis wydawcy: Kim był Jakub Szela? Rżnącym panów zdegenerowanym mordercą, oswobodzicielem chłopów, a może bojownikiem walki klasowej? W polskiej historii i kulturze mało jest postaci równie znanych i jednocześnie o tak zakłamanej pamięci jak on. Od prawie dwustu lat powstawały o nim przeciwstawne pieśni, wiersze, powieści oraz prace naukowe i nadal otaczają go sprzeczne legendy. Wiodącą wymyśliła tuż po rabacji galicyjskiej nienawistna Szeli szlachta. Sprzeciw przyszedł jednak ze wsi, gdzie chłopi uznali go za bohatera, który walnie przyczynił się do zniesienia pańszczyzny. Z kolei po drugiej wojnie światowej komuniści – w uznaniu dla jego rewolucyjnych instynktów – wzięli Szelę na sztandary.

„Panów piłą” to historia zmagań o zdominowaną przez ziemiaństwo i inteligencję przeszłość Polski. Nie było w niej miejsca dla chłopów i ich najsłynniejszego przywódcy. Ta książka pokazuje dlaczego.

Kevin Chen „Upiorne miejsce” | Opis wydawcy: Książka Kevina Chena – laureata Tajwańskiej Nagrody Literackiej. Chen Tien-Hong jest najmłodszy w rodzinie. Jako długo wyczekiwany syn ma głównie starsze siostry, ojca, który nigdy nie mówi, i matkę, która z kolei nigdy nie przestaje. Mieszkają w małym miasteczku Yongjing w środkowej części Tajwanu. Dla Chena to jedynie miejsce, w którym się urodził, nie traktuje go jak domu. Kiedy orientuje się, że jest gejem, ucieka przed tajwańską prowincjonalnością do Berlina.

Wiele lat później Chen wychodzi z więzienia po odbyciu kary za zabicie swojego chłopaka w Berlinie. Jedzie do Yongjing, teraz biednego i zapuszczonego miejsca. Jego rodzice odeszli, siostry wyszły za mąż. Chenowi nic tutaj nie pozostało, dlaczego więc wraca? Co się stało ponad dekadę temu, że ta niegdyś szczęśliwa rodzina uległa rozbiciu? I dlaczego Chen zamordował swojego niemieckiego chłopaka?

Powieść rozpisana na niezliczoną liczbę głosów – zarówno żywych, jak i martwych osób. Utkana z hipnotyzującej sieci rodzinnych sekretów i wiejskich przesądów podejmuje wątki poszukiwania tożsamości, ukazuje zderzenie kultur i ze zwodniczą łatwością porywa czytelników w podróż poprzez czas.

David de Jong „Nazistowscy miliarderzy” | Opis wydawcy: Przełomowe śledztwo dotyczące współpracy nazistów z niemieckimi potentatami biznesu, którzy zarobili miliardy na potwornościach popełnianych przez Trzecią Rzeszę w czasie drugiej wojny światowej. Publikacja wyjaśnia także, dlaczego Stany Zjednoczone pozwoliły, by ludzie ci nie ponieśli żadnych konsekwencji.

W roku 1946 Günther Quandt – założyciel najbardziej kultowego niemieckiego imperium przemysłowego i protoplasta dynastii, która do dzisiaj kontroluje firmę BMW – został aresztowany pod zarzutem kolaboracji z nazistami. Quandt twierdził przed sądem, że do wstąpienia do NSDAP zmusił go jego arcyrywal, minister propagandy Joseph Goebbels. Zapadł wyrok uniewinniający. Jednakże biznesmen kłamał; pokolenia jego spadkobierców, a także spadkobierców innych nazistowskich miliarderów jeszcze bardziej się wzbogaciły dzięki nazistom, podczas gdy ich rozrachunek z mroczną przeszłością należało (w najlepszym razie) uznać za niekompletny. Wiele tych osób dalej kontroluje sporą część światowej gospodarki jako właściciele powszechnie znanych, dostępnych na całym globie marek. Potworne dziedzictwo dynastii, które dominowały w takich przedsiębiorstwach jak Daimler-Benz, współzakładały firmę Allianz i nadal zarządzają spółkami Porsche, Volkswagen czy BMW długo ukrywano przed opinią publiczną – aż dotąd.

Książka Davida de Jonga, przełomowe osiągnięcie dziennikarstwa śledczego, opisuje prawdziwą historię gromadzenia przez najbogatsze niemieckie dynastie biznesowe szemranych pieniędzy i władzy dzięki uczestnictwu w potwornościach Trzeciej Rzeszy. Korzystając z bogatych, niewykorzystywanych dotąd źródeł, de Jong pokazuje przejmowanie przez niemieckich magnatów finansowych spółek żydowskich, ich starania o niewolniczą siłę roboczą oraz intensyfikację produkcji broni na potrzeby hitlerowskiej armii w okresie, gdy płonęła prawie cała Europa. Co jednak najbardziej szokujące, autor ujawnia polityczny oportunizm Stanów Zjednoczonych, dzięki któremu nazistowscy miliarderzy mogli uniknąć konsekwencji swoich zbrodni i ukryć krew, która po dziś dzień plami tuzy gospodarki niemieckiej i światowej.

Joanna Szczepkowska „Wyspa Teo” | Opis wydawcy: Nowy tom prozy Joanny Szczepkowskiej składa się z pięciu opowiadań, których fabuła toczy się w różnych epokach i środowiskach. Subtelnym motywem łączącym je jest związek człowieka ze światem przyrody oraz odległe, a jednocześnie jakże bliskie zagrożenie katastrofą ekologiczną. Ta zależność jest zagadkowa, ale niepodważalna. Natura, słońce i dziwne zjawiska, które w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej istotne, niepozornie, ale skutecznie determinują losy bohaterów.

Paul Sexton „Charlie gra dziś dobrze. Życie, czasy i Rolling Stonesi” | Opis wydawcy: Autoryzowana biografia Charliego Wattsa ze słowem wstępnym Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Oparta na nowych wywiadach z przyjaciółmi, członkami rodziny i kolegami z zespołu książka „Charlie gra dziś dobrze” przedstawia fascynującą historię życia perkusisty The Rolling Stones.

Połowa 1962 roku. Niedawno powstały zespół Rolling Stones poszukuje stałego perkusisty. Mają na oku Charliego Wattsa, muzyka jazzowego dobrze już znanego w londyńskich klubach rhythm and bluesowych. Na szczęście dla przyszłych fanów Stonesów, udaje się go namówić do współpracy. Po zajęciu miejsca przy perkusji, Charlie pozostał na nim już do końca życia – przez cały okres swingujących lat sześćdziesiątych, kiedy Stonesi osiągali szczyty sławy, i w dobrze udokumentowanym okresie rozpustnych lat siedemdziesiątych, którego symbolem stał się ich kultowy album „Exile On Main St.”. Z walki z własnymi demonami w latach osiemdziesiątych Charlie wyszedł bez szwanku, umacniając swoją reputację rozważnego, kulturalnego, lecz nie mniej przekonującego kontrapunktu dla bardziej ekspansywnych kolegów z zespołu.

Przez niemal sześćdziesiąt lat, w trakcie których miały miejsce liczne kłótnie, bolesne straty oraz zmiany personalne w zespole, zarówno na estradzie, jak i poza nią, Charlie trwał jak skała w sercu Rolling Stonesów. Jednocześnie stanowił przeciwieństwo gwiazdy rocka – pilnie strzegł swojej prywatności i ponad wszystko cenił rodzinę.

Geir Pollen „Wołga. Meandry Rosji” | Opis wydawcy: Przed tobą 3531 kilometrów historii wzbudzających niesmak, przerażenie i niedowierzanie. Mówi się, że Wołga to źródło i dusza narodu rosyjskiego. W rzeczywistości to milcząca obserwatorka jednego z najdziwniejszych krajów świata, który Zachód od wieków próbuje zrozumieć. Bezskutecznie.

Na wodach Wołgi rywalizowali ze sobą skandynawscy wikingowie i europejscy kupcy; przy jej brzegach Słowianie i azjatyccy koczownicy walczyli o tereny, a chrześcijanie i muzułmanie o ludzkie dusze. To tutaj urodził się morderca cara Mikołaja II – znienawidzonego tyrana i prawosławnego świętego, a Władimir Putin ogłosił, że zamierza kandydować na czwartą prezydencką kadencję.

Wody Wołgi zasilają monumentalny Kanał imienia Moskwy. Aby dodać blasku gotowemu dziełu, na lewym brzegu kanału wzniesiono piętnastometrową statuę Stalina, a naprzeciwko, na prawym brzegu, podobnych rozmiarów rzeźbę Lenina. I tak stali, patrząc na siebie, każdy na swoim jedenastometrowym cokole. Po słynnym rozliczeniu się Chruszczowa z dyktatorem pomnik Stalina usunięto. Lenin wciąż stoi. Czy z jego perspektywy widać prowizoryczne groby 700 tysięcy istnień, które pochłonęła budowa kanału?

„Wołga” Geira Pollena to opowieść o Rosji zbudowana na lekturach rosyjskiej literatury i prasy, obserwacjach oraz rozmowach z mieszkańcami wielkich metropolii i zapomnianych wiosek. Podczas jednej z takich rozmów autor usłyszał: „Za każdym razem, kiedy w końcu mogliśmy zacząć żyć w tym kraju jak ludzie, pojawiał się nowy szaleniec i niszczył to swoimi ideami”.

Wojciech Friedmann „Przezabawny pies o imieniu Kolka” | Opis wydawcy: Jego debiutancka powieść „Baśka” – opowiadanie o mieszkańcach warszawskiej Ochoty – stała się bestsellerem. Wojtek Friedmann wraca z nową książką – tym razem zabierze czytelników na Mokotów do z pozoru zwyczajnej kamienicy. Ale w powieściach Friedmanna nic nie jest zwyczajne, losy mieszkańców i pewnego wyjątkowego psa przeplatają się ze sobą, składając się na niezwykle barwną i wciągającą opowieść.

Nie dajcie się zwieść. To nie jest książka o psie. „Przezabawny pies o imieniu Kolka” to przede wszystkim ludzie – mieszkańcy starej kamienicy – i ich losy, opowiedziane w krótkiej, charakterystycznej dla autora formie. „Mieszkańców kamienicy łączył nie tylko adres. Łączyła ich także poręcz schodów. Trochę jak zaczarowany bluszcz, tyle że bez liści”.

Mokotów oczami Friedmanna, tętniący życiem lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, aż po współczesność, to miejsce zamieszkane przez barwne osobowości, zawsze ukrywające jakąś tajemnicę, a historie ich życia, jak ta książka, mają w sobie coś pięknego, a zarazem chuligańskiego. Proza Friedmanna to literatura, która kipi od ulicznego gwaru. Czytając, zapominamy, że to fikcja. I nikt tak naprawdę do końca nie może być pewny, czy opisane historie na pewno są zmyślone. Stara kamienica, gdzie toczy się życie bohaterów „Kolki”, może być miejscem, w którym sami mieszkacie albo w którym chcielibyście zamieszkać.

Z książką wiąże się anegdota. Friedmann, który wcześniej nigdy nie myślał o posiadaniu psa, napisał nową książkę. Praktis zaprojektował okładkę, z rysunkiem psa Kolki, tytułowego bohatera. Niedługo potem zbieg różnych wydarzeń sprawił, że autor „Baśki” został opiekunem psa. Oczywiście nazwał go Kolka. Dziwnym trafem okazało się, że pies wygląda niemal tak samo jak pies z okładki.

John Jakes „Piekło i niebo” | Opis wydawcy: 5 milionów sprzedanych egzemplarzy! Losy dwóch dynastii na przestrzeni trzech pokoleń. Powieść, która zachwyci fanów trylogii „Stulecie” Kena Folletta, a także miłośników „Przeminęło z wiatrem”. Saga rodzinna, na podstawie której nakręcono głośny serial „Północ-Południe” z Patrickiem Swayzem.

Poruszająca historia o podzielonym narodzie, o przyjaźni i lojalności, o miłości, która może przetrwać wiele, i namiętnościach, które mogą mieć niszczycielską siłę. Dramatyczna opowieść o straconych złudzeniach i czasie, który bezpowrotnie przeminął. Koniec wojny wcale nie musi oznaczać końca konfliktu między jej uczestnikami. Zwłaszcza jeśli jedna ze stron czuje się skrzywdzona i są tacy, którzy marzą o zemście.

Ani Mainowie z Karoliny Południowej, ani Hazardowie z Pensylwanii nie czują euforii, kiedy Północ wygrywa wojnę secesyjną. Bo choć wojna się zakończyła, nie może być mowy o pokoju. Triumfują tylko łajdacy, którzy zbili na niej fortunę lub wykorzystali ją do zrobienia kariery, jak Stanley, brat George’a Hazarda. Radykalni politycy w Waszyngtonie wprowadzają ostre sankcje dla przegranych. Na zniszczonym Południu Ku-Klux-Klan rozpoczyna zbrodniczą działalność i jednym z jego celów staje się Madeline, wdowa po Orrym Mainie. Tymczasem zdemoralizowani wojną generałowie rozpoczynają brutalną pacyfikację Indian. Gdzie w takim świecie może być miejsce na odbudowywanie przyjaźni, na szczęście rodzinne i miłość? A jednak…

Janina Bąk „Statystycznie rzecz biorąc 2” | Opis wydawcy: „Statystycznie rzecz biorąc 2” to chyba jedyna książka o statystyce (tak, statystyce!), na którą czekały z niecierpliwością dziesiątki tysięcy czytelników i czytelniczek. I proszę, ledwie trzy lata później – jest! Dzięki pierwszej książce Janiny ponad 120 000 osób dowiedziało się, ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla, a także skąd wiemy, że owca rozpoznałaby na ulicy prezydenta. Teraz czas odkryć, czy telewizyjny serial może uratować życie, jak świnka morska uratowała miliony kobiet, czy gołębie ograłyby nas w ruletkę i przede wszystkim: jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra.

„Janina Bąk wpada do nauki niczym zebra, z mocnym przytupem. Przypomina, że statystyka to nie tylko mieszanie w danych, ale pewna filozofia i sztuka. Po lekturze tej książki patrzy się na badania naukowe z prawdziwą ekscytacją, jak kot na tuńczyka albo mewa na frytki. Taka statystyka ma smak!” – poleca prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w 2007 roku wraz z Międzyrządowym Zespołem ds. Zmian Klimatu dostał Pokojową Nagrodę Nobla.

Ismail Kadare „Kronika w kamieniu” | Opis wydawcy: Bohaterem powieści Ismaile Kadarego „Kronika w kamieniu”, jednego z najwybitniejszych współczesnych albańskich pisarzy, jest kamienne miasto Gjirokastra, w którym pisarz spędził młodzieńcze lata. Autor portretuje w Gjirokastrze spersonifikowane piękno i dramatyzm życia. Opisane w książce wydarzenia dzieją się w czasie II wojny światowej w latach 1940-1943, w mieście okupowanym kolejno przez wojska włoskie, greckie i niemieckie. Opowieść o kamiennym mieście i jego mieszkańcach, widziana oczami kilkuletniego chłopca, alter ego autora, daleka jest od klasycznej wspomnieniowej powieści autobiograficznej.

Chłopiec stara się zrozumieć pełne tajemnic miasto, nieprzerwanie z nim rozmawia. Językiem miasta są jego odgłosy i barwy. Kadare jest mistrzem subtelnej groteski i tajemnicy, konsekwentnie korzysta z poetyckiej mocy metafory, z wieloznacznej aluzji. Wrażliwy odbiorca książki, pozornie niewiele mającej wspólnego z czasami hoxhowskiego terroru (książka ukazała się w 1971 roku), będzie mógł wychwycić między wierszami opowieści krytyczne odniesienia do niszczącej wolność i ludzką godność dyktatury.

„Kronika w kamieniu” jest przykładem, jak wybitna literatura może wygrać z ograniczeniami cenzury komunistycznego państwa, nie tracąc przy tym walorów artystycznych i nie uciekając od trudnych tematów nurtujących zwykłych ludzi w przełomowych chwilach ich życia. Powieść została przetłumaczona bezpośrednio z języka albańskiego (część książek Kadarego ukazała się po polsku w przekładzie z języka francuskiego), co czyniło zadanie tłumacza dodatkowo wymagającym, ponieważ autor wykazuje się nieprzeciętną inwencją słowotwórczą, odważnie czerpie z bogactwa rodzimego języka.

Dzięki inicjatywie tłumacza, Marka Jeziorskiego, znakomitego znawcy kultury Albanii, ta pełna poezji powieść, odwołująca się do nieograniczonej wyobraźni czytelnika, przedstawiająca sprawy niezrozumiałe i tajemnicze, będzie odtąd lekturą wielu dotychczasowych i nowych miłośników twórczości albańskiego autora.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi