Igor Brejdygant przechodzi do Wydawnictwa Znak. Nowa powieść „Spirala” zapowiedziana na koniec kwietnia

15 lutego 2023

Autor powieści kryminalnych, ale też scenarzysta i reżyser Igor Brejdygant zmienia wydawcę. Od 2023 roku pisarz będzie publikował swoje książki nakładem Wydawnictwa Znak. Pierwszą z nich, zatytułowaną „Spirala”, przeczytamy już 26 kwietnia.

Igor Brejdygant wywodzi się z branży filmowej, gdzie dał się poznać m.in. jako autor scenariusza serialu „Paradoks” z Bogusławem Lindą. Później postanowił spróbować też sił jako powieściopisarz. Najpierw związał się z Wydawnictwem Marginesy, a potem z Wydawnictwem W.A.B., pod którego szyldem ukazała się m.in. zekranizowana seria z komisarz Moniką Brzozowską. Teraz przyszedł czas na nowy etap w karierze pisarskiej Brejdyganta – współpracę z Wydawnictwem Znak.

„Logotyp Znaku widywałem na półkach z książkami w swoim domu rodzinnym, odkąd sięgam pamięcią” – przyznaje autor. „Kiedy więc na horyzoncie pojawiła się perspektywa trafienia do zaszczytnego grona autorów publikowanych przez to wydawnictwo, nie wahałem się długo. Do tego, gdy poznałem ludzi, z którymi przyjdzie mi w wydawnictwie współpracować, a wśród nich przede wszystkim pana Adriana Tomczyka, nie wahałem się już wcale” – dodaje.

Sam wydawca również spogląda na przyszłą współpracę z nadzieją. „Bardzo się ucieszyłem na wieść, że pan Igor Brejdygant jest zainteresowany współpracą ze Znakiem” – przyznaje Adrian Tomczyk, redaktor wydawnictwa. „Uważam, że jest jednym z najoryginalniejszych twórców szeroko pojętej prozy kryminalnej w naszym kraju i swoje fabuły, wzbogacone perspektywą filmowca, tworzy nader ciekawie, bardzo świadomie czerpiąc inspiracje z obu tych dziedzin, filmu i literatury, a przy tym nadaje im swój charakterystyczny sznyt. Po jego nowej powieści spodziewamy się dużych rzeczy” – dodaje.

Współpraca Znaku z Igorem Brejdygantem rozpoczyna się od powieści „Spirala”. Jak mówi autor, książka „w największym skrócie opowiada o tym, że dokonując w życiu niewłaściwych wyborów, można wpaść w korkociąg, który ściągnie nas w odmęty zła, ale także o tym, że tytułowa spirala jest drogą dwukierunkową. Można w nią wpaść, ale można się też z niej wydostać”. Pierwszą ofertę na ekranizację „Spirali” złożono jeszcze przed ukończeniem powieści, gdy autor w zakulisowych rozmowach opowiadał o fabule producentom filmowym.

Planowana współpraca ze Znakiem nie zakończy się na jednej książce i jest pomyślana na kilka lat. „Jako autor muszę znosić wiele kaprysów i bolączek swoich bohaterów, muszę towarzyszyć im w ich zmaganiach z rzeczywistością, która bywa często trudna, a nawet okrutna. Nadzieją napawa mnie więc fakt, iż wydawnictwo wesprze mnie w trudnych, a nawet nieco krępujących dla mnie obszarach pozaliterackich takich jak na przykład reklama, dodatkowo zaś cieszy mnie perspektywa bycia autorem dostrzeżonym i docenionym nie tylko przez czytelników, ale także przez tych, którzy moje dokonania opatrzą swoim Znakiem” – podsumowuje Brejdygant.

„Spirala” Igora Brejdyganta jest już dostępna w przedsprzedaży na stronie Empiku, a 26 kwietnia trafi do księgarń w całej Polsce.

[am]
fot. Marta Machej

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy