Wygraj pakiety książek o przygodach Anne Shirley w nowym tłumaczeniu Anny Bańkowskiej [ZAKOŃCZONY]

1 maja 2023

Wspólnie z Wydawnictwem Marginesy organizujemy konkurs, w którym możecie wygrać książki o przygodach Anne Shirley autorstwa Lucy Maud Montgomery w nowym przekładzie Anny Bańkowskiej.

Do rozdania mamy trzy pakiety, w skład których wchodzą powieści „Anne z Zielonych Szczytów”, „Anne z Avonlea” i „Anne z Redmondu”, czyli trzy tomy klasycznej serii uwielbianej przez miliony czytelniczek i czytelników na całym świecie. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe dwa pytania.

Pytania konkursowe brzmią następująco: (1) W którym roku Lucy Maud Montgomery opublikowała pierwszy tom swojej serii o Anne Shirley? (2) Dlaczego nowy przekład pierwszego tomu cyklu ukazał się pod tytułem „Anne z Zielonych Szczytów”, a nie – jak dotąd – „Ania z Zielonego Wzgórza”?


Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowe odpowiedzi brzmią: (1) W 1908 roku, (2) Tłumaczka chciała dochować wierności oryginałowi. W miejscu, w którym zamieszkała bohaterka, nie było Zielonego Wzgórza. „Green Gables” w oryginale oznacza „zielone szczyty”, a szczyt to rodzaj trójkątnej ściany łączącej spadzisty dach.

Pakiety książek o przygodach Anne Shirley otrzymują:

Jacek Jastrzębski-Lewicki,
Anita Oleniacz,
Marta Kopczyńska.

Nagrody zostaną wysłane w ciągu ok. 2 tygodni (w zależności od tego, kiedy otrzymamy komplet adresów od laureatów).

Odpowiedzi przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Anne z Zielonych Szczytów”.
Zakończenie konkursu w sobotę, 13 maja, o godzinie 23:59.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Nie zapomnijcie podać nam swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu. Udział w konkursie i przesłanie swoich danych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Uwaga! Zgłoszenie konkursowe musi zawierać poniższą formułę:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych zgodnie z polityką prywatności strony i regulaminem konkursu”.

Opis: Jedna z najpopularniejszych serii powieściowych wszech czasów w nowym tłumaczeniu. W tomie „Anne z Zielonych Szczytów” jedenastoletnia Anne Shirley opuszcza sierociniec i wyrusza do wymarzonego domu. Kiedy dociera do Avonlea, okazuje się jednak, że zaszła pomyłka – Marilla Cuthbert i jej brat Matthew zamierzali adoptować chłopca do pomocy w gospodarstwie. Marilla początkowo chce odesłać dziewczynkę, ale gadatliwa, obdarzona bujną wyobraźnią Anne szybko zaskarbia sobie sympatię mrukliwego Matthew i ostatecznie zostaje w ich domu. Choć dziewczyna wykazuje niezwykły talent do pakowania się w tarapaty – farbuje włosy na zielono, najlepszej przyjaciółce podaje wino porzeczkowe zamiast soku, a do tortu w miejsce wanilii dolewa anodyny – to już wkrótce Cuthbertowie nie będą w stanie wyobrazić sobie bez niej życia. Powieść Lucy Maud Montgomery to pełna ciepłego humoru opowieść o dorastaniu, przyjaźni i miłości, która urzekła miliony czytelniczek na całym świecie, między innymi Arethę Franklin, Margaret Atwood, Alice Munro czy księżną Kate.

W drugim tomie, zatytułowanym „Anne z Avonlea”, Anne zamierza wyjechać na studia, ale los chce inaczej – zostaje w Avonlea, żeby opiekować się tracącą wzrok Marillą. Dostaje posadę w tutejszej szkole, zawiera nowe znajomości z mieszkańcami wioski, a założone przez nią Koło Entuzjastów Avonlea działa coraz prężniej. Do tego wspólnie z Marillą podejmują decyzję o przygarnięciu kilkuletnich bliźniąt: Davy’ego i Dory, które wniosą w ich życie… jeszcze więcej radosnego chaosu. „Anne z Avonlea” to opowieść nie tylko o zabawnych perypetiach nastolatki, ale też o wchodzeniu w dorosłość i odpowiedzialności za bliskich.

W trzecim tomie, zatytułowanym „Anne z Redmondu”, Anne ma już osiemnaście lat. W końcu zostawia za sobą rodzinny dom – a w nim Marillę oraz bliźnięta, Dorę i Davy’ego – i wyjeżdża na studia w Redmond College. Wpada w wir nauki, ale ciężka praca nie uchroni jej przed niespodziewanymi zdarzeniami. W ciągu tych czterech lat czeka ją mnóstwo wyzwań: nowe przyjaźnie, spośród których najważniejsza okazuje się ta z Philippą, walka o stypendium Thornburna czy pierwsze próby literackie. Pojawia się także nowy adorator, Roy Gardner, mężczyzna jak żywcem wyjęty z romantycznych marzeń Anne. Znajomość coraz bardziej się zacieśnia, lecz gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Gilberta…? Droga do dorosłości potrafi być niezwykłą próbą sił. Na szczęście Anne nie opuszcza poczucie humoru, bogata wyobraźnia i odrobina szaleństwa.


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: książkowe