20-26 listopada 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Grudzień to czas prezentów. Szukacie pomysłów na podarunek dla bliskich lub samych siebie? Wydawcy mają dla was cały zestaw propozycji. Oto najciekawsze nowości książkowe, które ukazały się w dniach od 20 do 26 listopada.
Shubhangi Swarup „Współrzędne tęsknoty” | Opis wydawcy: Na równoleżnikach tęsknoty i południkach niepokoju. W debiucie powieściowym Shubhangi Swarup śledzimy przeplatające się losy bohaterów poszukujących prawdziwej bliskości. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego wielowątkowa narracja prowadzi czytelników przez postkolonialne Andamany, wyniszczoną krwawo tłumionymi protestami Birmę lat siedemdziesiątych, Nepal, aż po Wyżynę Tybetańską. W dusznej atmosferze tropików towarzyszymy naukowcowi badającemu drzewa i kobiecie obdarzonej zdolnością kontaktu ze światami pozaludzkimi, geologowi usiłującemu położyć kres wojnom o lodowiec czy matce czekającej na uwolnienie syna rewolucjonisty.
Łącząc wątki historyczne z fantastycznymi, autorka wnikliwie kreśli tło polityczne i kulturowe, a jednocześnie formułuje przesłanie ekologiczne. Wykracza tym samym poza ramy klasycznej opowieści miłosnej i sprawnie meandruje między gatunkami.
„Współrzędne tęsknoty” to napisany z rozmachem pean na cześć natury, a zarazem ironicznie przenikliwy portret ludzkości: naszego piękna i brzydoty, okrucieństwa i czułości oraz głębokiej więzi człowieka z przyrodą.
Jarosław Iwaszkiewicz „Opowiadania filmowe” | Opis wydawcy: Żaden z polskich pisarzy nie doczekał się tylu ekranizacji swojej prozy co Jarosław Iwaszkiewicz. Pierwsza adaptacja filmowa jednego z jego opowiadań powstała już pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, później jego twórczość wzięło na warsztat wielu wybitnych polskich filmowców, między innymi Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz czy Andrzej Domalik. Plastyczna narracja, zręczne dialogi, pogłębione portrety psychologiczne postaci i zmysłowość świata przedstawionego sprawiają, że opowiadania Iwaszkiewicza fascynują kolejne pokolenia filmowców.
W tomie znalazły się najsłynniejsze sfilmowane opowiadania Iwaszkiewicza: „Panny z Wilka”, „Brzezina”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Zygfryd”, „Stracona noc”, „Tatarak”, „Kochankowie z Marony”, należące dziś do kanonu polskiej literatury XX wieku. Wydanie wstępem opatrzył Janusz Majewski, reżyser ekranizacji „Stracona noc”. Fragment książki.
Jack Finney „Inwazja porywaczy ciał” | Opis wydawcy: Małe kalifornijskie miasteczko Mill Valley w hrabstwie Marin. Pewnego dnia do gabinetu miejscowego lekarza, Milesa Bennella, przychodzi jego dawno niewidziana przyjaciółka, Becky Driscoll. Jest zaniepokojona dziwnym zachowaniem swojej kuzynki, która twierdzi, że jej wujek Ira zmienił się i jest całkiem inną osobą, niczym pozbawioną uczuć i emocji skorupą. Miles decyduje się odwiedzić rodzinę Becky, chcąc zweryfikować jej opowieść, ale niczego nie może potwierdzić – nie widzi żadnych różnic ani w wyglądzie, ani w zachowaniu Iry. Kilka dni później dowiaduje się jednak, że coraz więcej osób w Mill Valley zauważa znaczące zmiany u swoich bliskich…
Pisarz Jack Belicec znajduje w piwnicy swojego domu tajemniczy kokon. W środku nocy jego wystraszona żona Theodora przybiega do doktora Bennella, by donieść mu o zatrważającym odkryciu – kokon zaczął zmieniać kształt i przemienia się w jej męża. Przerażony pisarz niszczy znalezisko. Wspólnie postanawiają rozwikłać zagadkę tajemniczych przemian w miasteczku. Udają się zatem po pomoc najpierw do kolegi Milesa – doktora Kaufmana, a potem do profesora Budlonga, autora artykułu opisującego niewyjaśnione wydarzenia w hrabstwie Marin na przestrzeni ostatnich miesięcy. Czyżby Ziemię czekała inwazja nieznanej formy życia tworzącej duplikaty ludzkich istot? Na podstawie powieści Jacka Finneya w 1956 roku powstał klasyczny horror science-fiction w reżyserii Dona Siegela.
różni autorzy „Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek” | Opis wydawcy: Przed Wami zbiór niepowtarzalnych ilustracji, komiksów, historii i wspomnień powstałych z fascynacji twórczością Tadeusza Baranowskiego. Autorzy albumu zanurzyli się w uniwersum stworzonym przez Mistrza i na moment poddali ulubione postacie działaniu swojego pióra, rysika, ołówka i wyobraźni. W ten sposób powstały zupełnie nowe przygody kultowych bohaterów i wariacje na temat świata dobrze znanego z takich komiksów jak „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Skąd się bierze woda sodowa?”, „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Bezdomne wampiry o zmroku” i wielu innych. A to wszystko dzięki talentom ponad sześćdziesięciu twórców: scenarzystów, kolorystów, rysowników.
Album „Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek” to ponad 100 stron materiałów w powiększonym formacie, takim jak choćby ostatnie edycje dzieł Tadeusza Baranowskiego. Nakład to 1000 egzemplarzy i nie będzie on wznawiany.
Kim Stanley Robinson „Czerwony Mars” | Opis wydawcy: Przez stulecia zimny, nieprzystępny, targany huraganowymi wiatrami Mars fascynował ludzkość. W końcu udało się zorganizować misję mającą na celu kolonizację i terraformację Czerwonej Planety. Na podbój Marsa wyrusza grupa stu starannie wyselekcjonowanych osób. Różnią się wiekiem, wykształceniem, specjalizacją, narodowością, światopoglądem. Razem stanowią fundament, na którym oprze się przyszłość planety. Ich celem jest uczynienie Marsa zdatnym do życia, przekształcenie go w drugi dom dla mieszkańców przeludnionej, targanej konfliktami i brakiem surowców Ziemi. Wyposażeni w najnowszą technologię koloniści muszą zmierzyć się nie tylko z ekstremalnymi warunkami panującymi na powierzchni planety. Różne wizje, plany, motywacje członków załogi sprawiają, że nawet w obliczu tak wzniosłego celu, to nie przyroda staje się największym zagrożeniem dla sukcesu ich misji, ale oni sami – podzieleni na frakcje, skonfliktowani, wiedzeni zawiścią, zaślepieni wykluczającymi się wzajemnie ideami. Na tle epickich wydarzeń, manifestacji potęgi ludzkiego rozumu i technologii, obserwujemy akty odwagi, poświecenia, ale też i intrygi, spiski i zdrady. Dla jednych Mars to tylko źródło zysku, inni gotowi są oddać życie, by nigdy się nie zmienił.
„Czerwony Mars” to jedna z najważniejszych powieści w historii gatunku science-fiction, znakomicie skonstruowana, pod względem rozmachu zapierająca dech w piersi. Za swoją powieść Kim Stanley Robinson otrzymał Nebulę oraz nagrodę British Science Fiction Association za najlepszą powieść science fiction 1993 roku.
Rick Rubin „Akt twórczy. Nowy sposób bycia” | Opis wydawcy: Fascynujące spojrzenie na kreatywność i inspirująca lekcja dla każdego z nas. Wielu sławnych producentów muzycznych jest znanych ze swojego charakterystycznego brzmienia, które bywa popularne w określonym momencie. Rick Rubin wyróżnia się czymś innym: tworzy przestrzeń, w której artyści różnych gatunków i tradycji mogą skupić się na tym, kim naprawdę są i co naprawdę oferują. Przez lata współpracował z najróżniejszymi muzykami: od Adele po Black Sabbath, od Johnny’ego Casha po Jaya-Z. Jego praktyką stało się pomaganie twórcom w przekraczaniu narzuconych im oczekiwań.
„Akt twórczy” to piękna i wyjątkowa refleksja na temat procesu twórczego. W swojej książce Rubin dzieli się mądrością płynącą z wieloletniego doświadczenia. Głęboko zastanawiając się nad źródłami kreatywności, odkrył, że bycie artystą nie polega na zgromadzeniu konkretnego dorobku, lecz na związku, jaki mamy z światem. Kreatywność ma swoje miejsce w życiu każdego z nas i każdy może uczynić to miejsce większym. Czy jesteś twórcą potrzebującym bodźca, czy po prostu zbliża się termin oddania pracy, a ty utknąłeś – „Akt twórczy” dostarczy ci wsparcia, inspiracji i bezcennych wskazówek.
Hugh Eakin „Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki” | Opis wydawcy: W styczniu 1939 roku Pablo Picasso był sławny w Europie, w Stanach Zjednoczonych jednak jego sztukę odrzucano. Rok później Amerykanie w całym kraju głośno domagali się jego dzieł na wystawach. Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury? Po odpowiedź trzeba sięgnąć do czasów wcześniejszych, kiedy irlandzko-amerykański odszczepieniec, prawnik John Quinn, postanowił stworzyć największą na świecie kolekcję Picassa. Jego marzenie o muzeum, w którym mogłaby się pomieścić, ziściło się dopiero za sprawą wizjonera kultury Alfreda H. Barra Jr., który w wieku dwudziestu siedmiu lat został dyrektorem nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Plany Barra i Quinna mogły jednak zostać pogrzebane – przez ogólną wrogość, kryzys, paryskie intrygi i samego Picassa. Trzeba było aż kampanii Hitlera skierowanych przeciwko Żydom i sztuce współczesnej oraz pełnego napięć sojuszu Barra z Paulem Rosenbergiem, prześladowanym marszandem artysty, aby wywieźć z Europy najważniejsze jego dzieła. Zorganizowana w cieniu wojny przełomowa wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości” wprowadziła go do Ameryki, zdefiniowała MoMA w takim kształcie, jaki znamy, i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.
„Wojna o Picassa” to po raz pierwszy opowiedziana historia o tym, jak jedna wystawa, przygotowywana przez dziesięć lat, bezpowrotnie odmieniła amerykański gust, a tym samym ocaliła dziesiątki dzieł sztuki XX wieku o nieprzemijającym znaczeniu przed nazistami. Zręcznie łącząc nowe podejście do badań naukowych z żywą narracją, Hugh Eakin ukazuje, jak dwóch mężczyzn z obsesją na punkcie Picassa wprowadziło świat sztuki na nowe tory.
Ashley Audrain „Szepty” | Opis wydawcy: Co może się stać, gdy dobrzy ludzie zaczną podejmować złe decyzje? Końcówka lata. Na grillu w ogrodzie przy Harlow Street spotykają się zamożni mieszkańcy ulicy. Bawią się doskonale, dopóki Whitney Loverly, urodziwa gospodyni, nie wybucha wściekłością z powodu nieposłuszeństwa najstarszego syna, Xaviera. Wszyscy goście są świadkami, jak niespodziewanie traci panowanie nad sobą. Maska ideału zsuwa się, by po chwili powrócić na miejsce.
Niedługo potem syn Whitney w środku nocy wypada przez okno sypialni i zapada w śpiączkę. Kobiety z sąsiedztwa Loverlych zachodzą w głowę, co mogło doprowadzić do tragedii. Co zrobiła poczciwa, uczynna Blair, najlepsza przyjaciółka Whitney, matka siedmioletniej Chloe? A Rebecca, lekarka ze szpitalnego oddziału ratunkowego, która rozpaczliwie pragnie własnego dziecka? I Mara, starsza Portugalka, obserwująca życie sąsiadów z werandy swojego domu? Jaką rolę odegrały wszystkie te kobiety w wypadku Xaviera?
W ciągu kilku pełnych napięcia dni, gdy życie chłopca wisi na włosku, poza ściany domów wychodzą niewygodne fakty i sekrety łączące kilka rodzin. Co naprawdę stało się w noc tragedii? I co do tego doprowadziło?
Nicolas Fructus „Thorinth” | Opis wydawcy: Komiks z kultowego wydawnictwa Les Humanoïdes Associés, które stworzyło magazyn „Metal Hurlant” i które publikowało dzieła gwiazd komiksu europejskiego jak Moebius, Jodorowsky, Caza, Drulliet. Lista jest długa. Ich katalog to pozycje niezwykłe i nietuzinkowe. Do takich należy też „Thorinth”, w pełni autorska praca Nicolasa Fructusa. W pięknym malarskim stylu stworzył unikalne uniwersum, zachwycając zarówno czytelników, jak i krytyków. To twórca znany już polskiemu czytelnikowi ze współpracy ze światową ikoną komiksu Alexandro Jodorowskym („Showman Killer”).
Wieża Thorinth to olbrzymi zakład psychiatryczny. Miał służyć poznaniu tajemnic ludzkiego umysłu i przywracać pacjentom wewnętrzną harmonię. Architektka tego obiektu nie zamierzała go jednak oddawać w ręce lekarskiej kasty. Podstępem unicestwiła wszystkich, tworząc przy okazji nowe byty oraz potężnego i bezlitosnego strażnika. Od tamtej pory do wieży można wejść, ale nie da się z niej wyjść.
Vei-Din decyduje się dostać do Thorinth, kiedy trafia tam jego żona. Kobieta została skazana na pobyt w wieży po tym, jak przeprowadziła fatalny w skutkach eksperyment. Jej mąż uważa jednak, że została skazana niesłusznie, i zamierza ją stamtąd wydostać. Problem w tym, że świat Thorinth od wieków żyje własnym życiem. Powstały tam królestwa walczące o wpływy i miasta rządzące się własnymi prawami. Sytuację zaogniają ataki członków sekty samobójców. A to tylko wierzchołek tej niezwykłej wieży… Witaj w świecie, gdzie normalność jest chorobą. Prawie 300 stron niezwykłej podróży. Album zawiera kompletną, zamkniętą historię.
Robert Jordan „Gilotyna marzeń” | Opis wydawcy: Porównywany do „Władcy Pierścieni” monumentalny cykl fantasy, który pokochało ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Nieuchronnie nadciąga Tarmon Gai’don, Ostatnia Bitwa, armia Czarnego rośnie w siłę… Umarli zmartwychwstają, ludzie giną w niesamowity sposób, rozpada się, z pozoru niewzruszona, podstawa rzeczywistości – wszystko to są znaki zapowiadające bliskość Ostatniej Bitwy, w której Rand al’Thor, Smok Odrodzony i jedyna nadzieja ludzkości, będzie musiał stawić czoła Czarnemu. Ale nie odważy się tego uczynić, zanim nie zgromadzi wszystkich ocalałych pieczęci zamykających więzienie wroga. Poza tym wciąż musi się zmagać z innymi niebezpieczeństwami – wśród Przeklętych jest wielu, którzy uciekną się do wszelkich środków, by go zabić… Smok Odrodzony musi żeglować na wichrach czasu, w przeciwnym bowiem razie nic nie powstrzyma triumfu Cienia…
Sakae Tsuboi „Dwadzieścioro czworo oczu” | Opis wydawcy: Japonia, rok 1928. Pracę w wiejskiej szkółce rozpoczyna młoda nauczycielka, Hisako Ōishi. Choć spotyka się z chłodnym przyjęciem lokalnej społeczności, dzieci szybko zaczynają darzyć ją sympatią. Nawet gdy odchodzi z posady, nie traci kontaktu ze swoimi uczniami.
Lata mijają, jej podopieczni dorastają, a sytuacja społeczna w Japonii znacząco się zmienia. Jak potoczyły się losy dwanaściorga dzieci, które wiosną 1928 roku rozpoczęły naukę pod skrzydłami panny Ōishi? „Dwadzieścioro czworo oczu” to opowieść o japońskiej wsi, dorastaniu w nękanym klasowymi nierównościami kraju i wchodzeniu w dorosłość w trakcie drugiej wojny światowej.
Ann Patchett „Tom Lake” | Opis wydawcy: Nowa powieść autorki bestsellerowego „Domu Holendrów”. Wiosną 2020 roku trzy córki Lary wracają do rodzinnego sadu w północnym Michigan. Podczas długich, letnich dni, spędzonych wśród czereśniowych drzew, błagają matkę, aby opowiedziała im historię swojej młodości i romansu ze słynnym aktorem Peterem Dukiem.
Co wydarzyło się w teatrze Tom Lake i czy faktycznie był to najszczęśliwszy czas w życiu Lary? Gdy kobieta wyjawia sekrety swojej młodości, jej córki przyglądają się własnemu życiu i są zmuszone do przemyślenia wszystkiego, co wydawało się, że wiedzą o rodzicach. Okazuje się, że utracone szanse i niespełnione marzenia mogą czasem przełożyć się na naprawdę piękne życie.
Tom Lake to opowieść o ulotnej i trwałej miłości – młodzieńczej, małżeńskiej i matczynej. Ann Patchett po raz kolejny tka narrację ze wspomnień i zdarzeń, a nad jej czereśniowym sadem unosi się dyskretny duch Czechowa. Autorka tworzy historię doceniającą okruchy codzienności i pokazuje, że w świecie, który znalazł się na krawędzi, wciąż jest wiele piękna. To proza, którą można się delektować. Fragment książki.
Szczepan Twardoch „Epifania wikarego Trzaski” | Opis wydawcy: Przed „Morfiną”, „Królem” i „Chołodem” była… „Epifania wikarego Trzaski”! Otwarcie serii debiutanckich powieści i opowiadań Szczepana Twardocha. „Epifania wikarego Trzaski” ukazała się w 2007 roku. Żywa i dowcipna. Metafizyczna i prorocza. Śląska. I aktualna, może nawet bardziej niż w momencie premiery.
Ksiądz Jan Trzaska, intelektualista w sutannie, jest wikarym w małej miejscowości na Górnym Śląsku. Czuje się tam jak na zesłaniu. Ale pewnej nocy odwiedza go niespodziewany gość. Odtąd słowa wikarego oszałamiają wiernych, a dotyk uzdrawia. Na Śląsk coraz tłumniej zjeżdżają dziennikarze, duchowni i przede wszystkim chorzy pragnący uleczenia.
Piotr Jagielski „Grunge. Bękarty z Seattle” | Opis wydawcy: Grunge. Brudny, chropawy rock and roll, wyrosły z miłości do punka i heavy metalu. Długie włosy, wojskowe buty i flanelowe koszule miały być symbolami buntu pokolenia, które w gazetach, telewizjach i stacjach radiowych uparcie nazywano straconym „pokoleniem X”. Szczycił się swoją odmiennością i sarkastycznym, mrocznym poczuciem humoru. Kapele nie stroiły się w szaty rockmanów i były dumne z tego, jak bardzo nie pasują do sławnych zespołów z MTV. Jednak z muzyki zwykłych dwudziestolatków i młodych buntowników grunge przerodził się w końcu w towar globalnego rynku, a nagły sukces okazał się dla niektórych śmiertelną pułapką.
Piotr Jagielski jest przewodnikiem po zawiłych losach grunge’u. Pisze nie tylko o największych gwiazdach sceny, jak Nirvana, Pearl Jam czy Soundgarden, ale z wnikliwością śledzi również losy jej prekursorów. Jego książka jest przede wszystkim opowieścią o grupie przyjaciół z miasta na końcu świata, którym udało się podbić rynek muzyczny. Jest też przestrogą, by uważać, czego się pragnie – spełnienie marzeń może okazać się przekleństwem.
Adam Horovitz Michael Diamond „Księga Beastie Boys” | Opis wydawcy: Powstali w 1981 roku w Nowym Jorku jako zespół hardcorowy, a stali się światową legendą hip-hopu. Oto pełnoprawna historia Beastie Boys przedstawiona po raz pierwszy słowami członków zespołu. Adam „Ad-Rock” Horovitz i Michael „Mike D” Diamond prezentują nieznane i zabawne opowieści o tym, jak z nastoletnich punków stali się początkującymi raperami. Mówią o współpracy z Russellem Simmonsem i Rickiem Rubinem, sukcesie debiutanckiego albumu „Licensed to III”, który stał się pierwszym hiphopowym albumem na szczycie list przebojów, zamieszaniu po zerwaniu z wytwórnią Def Jam, przeprowadzce do Los Angeles oraz odrodzeniu się z albumem „Paul’s Boutique”, który zredefiniował gatunki muzyczne.
„Księga Beastie Boys” przybliża czytelnikom ewolucję zespołu jako muzyków i ich zaangażowanie społeczne przy tworzeniu klasycznych albumów, takich jak „Check Your Head”, „Ill Communication” i „Hello Nasty”. Dodatkowo autorzy opisują kulisy związane z organizacją Tibetan Freedom Concert, którego patronem był zmarły już Adam „MCA” Yauch. A wszystko to okraszone historiami, które pomagają zrozumieć, dlaczego od ponad trzydziestu lat ten zespół ma niezatarty wpływ na kulturę popularną.
Ta publikacja zachwyca nie tylko narracją z pierwszej ręki, dzięki której przeniesiesz się na ulice Nowego Jorku lat 80., ale też nieznanymi zdjęciami, oryginalnymi ilustracjami, książką kucharską od szefa kuchni zespołu Roya Choi, powieścią graficzną, mapą Nowego Jorku związaną z Beastie Boys, playlistami składanek, utworami autorstwa gości i wieloma innymi niespodziankami. „Księga Beastie Boys” to dzieło wyjątkowe, które wychodzi daleko poza ramy muzycznego pamiętnika. To prawdziwa biblia dla fanów zespołu, muzyki i popkultury.
Evelyn McDonnell „Świat według Joan Didion” | Opis wydawcy: Intymna eksploracja życia i twórczości Joan Didion, jednej z najbardziej wpływowych pisarek i dziennikarek XX wieku. Ilustrowana zdjęciami opowieść o miejscach, ludziach i przedmiotach, które ją inspirowały.
Zmarła w 2021 roku Joan Didion była pisarką, przełomową dziennikarką, eseistką, powieściopisarką i scenarzystką, ale także wnikliwą obserwatorką, która skupiała się na wymownych szczegółach życia. Jej spostrzeżenia w dalszym ciągu wpływają na twórców, zachęcając ich do zostania uważnymi obserwatorami świata i pozbawionymi sentymentów krytykami. „Świat według Joan Didion” to medytacja na temat ludzi, miejsc i przedmiotów, które napędzały prozę tej wybitnej kobiety.
Evelyn McDonnell, uznana dziennikarka, eseistka, krytyczka, feministka, interpretuje wizje Didion. Odkrywa świat widziany jej oczami i bada jej twórczość w rozdziałach poświęconych konkretnym fizycznym motywom pisarstwa Didion. To literacka towarzyszka wyruszających w nowe podróże i przewodnik po innym widzeniu świata. Radykalnie zmieni sposób, w jaki poznajesz świat, i pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, kiedy siedzisz w kawiarni, w samolocie czy pociągu i rozmyślasz o przyszłości: Co widziałaby Joan Didion?
Maria Wilczek-Krupa „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory” | Opis wydawcy: Pełna, wnikliwa biografia Jeremiego Przybory. Twórca legendarnego Kabaretu Starszych Panów. Niekwestionowany geniusz słowa o wyrafinowanym poczuciu humoru, poeta (choć sam wolał określenie: lirycysta). Mistrz.
Wychował się w nietypowej rodzinie, w latach 30. był guwernerem rosyjskiego hrabiego, w czasie wojny prowadził sklep, a w czasie powstania warszawskiego był głosem Polskiego Radia. Choć jego radiowa kariera rozpoczęła się przez przypadek, całe życie był związany właśnie z nim. Przedwojenny dżentelmen, przystojny i szarmancki, uroczy i kochliwy. Jego sercem rządziły kobiety, niekwestionowaną królową była Agnieszka Osiecka. Prawdziwą miłość i szczęście znalazł dopiero w trzecim małżeństwie, z Alicją Wirth.
„Żuan Don” to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski. Historia Jeremiego Przybory, rozpięta na tle trzech epok, to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnale i wielu innych). Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś. Więcej o książce.
Anna Kamińska „Marek Jackowski. Głośniej! Historia twórcy Maanamu” | Opis wydawcy: Biografia giganta polskiego rocka! To on rozpalał na scenie muzyków Maanamu i kreował zespół legendę, mimo że pozostawał w cieniu. Bez Marka Jackowskiego – tak samo jak bez Kory – nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj.
Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii, wzięła tym razem na warsztat życiorys jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki: Marka Jackowskiego – założyciela i lidera Maanamu, wieloletniego męża i partnera artystycznego Kory, kompozytora i gitarzysty.
Oto reportersko-biograficzna historia wędrowca – chłopca z warmińskiej wioski, który wyruszył na podbój świata, a jego szlak wiódł przez krakowską Piwnicę pod Baranami, zespoły Anawa i Osjan po gigantyczny sukces z Maanamem, za który przyszło mu jednak zapłacić bardzo wysoką cenę. Biografia Marka Jackowskiego to nie tylko success story prawdziwego rockmana i wybitnego twórcy muzyki, ale również opowieść o Marku jako mężu i ojcu, a wreszcie dramatyczna historia człowieka głęboko skrzywdzonego, zmagającego się z uzależnieniami, poszukującego domu, bliskości i wewnętrznego spokoju.
Hergé „Przygody Tintina tom 1” | Opis wydawcy: Tintin, młody reporter brukselskiej gazety i detektyw amator, zwiedza świat wraz ze swoim pieskiem Milusiem. W trakcie podróży spotykają wiele intrygujących postaci i rozwiązują liczne zagadki. Te pełne emocji oraz humoru historie pozwolą czytelnikom przeżyć niezapomniane przygody. Seria „Przygody Tintina” weszła już na stałe do kanonu klasyki światowego komiksu. Autorem cyklu jest belgijski artysta Georges Remi ukrywający się pod pseudonimem Hergé. Komiksy zaczęły się ukazywać w 1929 roku i od początku cieszą się uznaniem czytelników, o czym świadczy fakt, że wydrukowano ponad 200 milionów egzemplarzy w ponad 90 językach, a Steven Spielberg wyprodukował na ich podstawie film.
Niniejszy tom otwiera kolekcję, która będzie składała się z sześciu zbiorczych albumów w twardych oprawach. Przygody naszego bohatera przedstawiono chronologicznie od historii stworzonych najwcześniej: „Tintin w kraju Sowietów” (1930 r.), „Tintin w Kongo”” (1931 r.), „Tintin w Ameryce” (1932 r.).
W swojej pierwszej przygodzie Tintin wyrusza do Związku Radzieckiego, aby na podstawie własnych obserwacji napisać reportaż o życiu ludzi w pierwszym na świecie państwie komunistycznym. Jak się szybko okazuje, przybysz z Zachodu nie jest mile widziany, toteż bohater, zanim wypełni swoje dziennikarskie zadanie, musi przede wszystkim przeżyć… Następnie nasz bohater wybiera się do afrykańskiego Konga, w owym czasie będącego belgijską kolonią. Podczas zwiedzania odległego lądu musi jednak mierzyć się z szeregiem niebezpieczeństw, a większym zagrożeniem od dzikich zwierząt okazuje się tajemniczy przeciwnik, który podąża za nim trop w trop. W trzeciej historii reporter zostaje wysłany do Chicago w USA, gdzie rzuca wyzwanie rządzącym miastem gangsterom. Podczas walki z przestępcami Tintin spotka samego Ala Capone, wyprawi się na Dziki Zachód, a nawet odkryje nowe złoża ropy, co przyniesie mnóstwo kłopotów zarówno jemu samemu, jak i żyjącemu w pobliżu plemieniu Indian.
Do księgarń trafił również drugi tom kolekcji, który zawiera albumy: „Cygara faraona” (1934 r.), „Błękitny lotos” (1936 r.), „Pęknięte ucho” (1937 r.) oraz „Czarna Wyspa” (1938 r.). Więcej o kolekcji.
Marlen Haushofer „Ściana” | Opis wydawcy: Mistrzowska postapokaliptyczna powieść w nowym przekładzie Małgorzaty Gralińskiej. W chłodny wiosenny wieczór kobieta w średnim wieku przygotowuje risotto w skromnej kuchni domku myśliwskiego, zjada je samotnie i nakłada porcję dla psa. Nazajutrz rano z zaskoczeniem odkrywa, że przez noc pojawiła się niewidzialna bariera, która oddziela ją od reszty świata. Nazywa ją po prostu „ścianą”. Bohaterka, której imienia nie poznamy, zostaje sama, a przynajmniej tak się zdaje. W towarzystwie psa Luchsa, krowy Belli i kotów rozpoczyna przerażającą walkę o przetrwanie, zostając „głową niezwykłej rodziny”.
„Ściana”, wydana dwa lata po wzniesieniu muru berlińskiego, należy do najbardziej zagadkowych, a jednocześnie wielowymiarowych i przejmujących austriackich powieści XX wieku. Można ją czytać jako nową wersję „Robinsona Crusoe”, można w niej widzieć postapokaliptyczny klasyk doby wyścigu nuklearnego, lecz można w niej także dostrzec alegoryczną przypowieść o XX-wiecznych kataklizmach. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach twórczość Haushofer przeżywa renesans, czego świadectwem ekranizacja „Ściany” z autorstwa Juliana Pölslera z 2012 roku i sukces powieści w Stanach Zjednoczonych.
George Orwell „Jak wam się podoba” | Opis wydawcy: Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez George’a Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o wojnie, ekonomii, ludzkiej krzywdzie, biedzie, a z pasją np. o przysmakach angielskiej kuchni. Orwell konsekwentnie staje po stronie słabszych, ciemiężonych i wyśmiewanych. Jest przeciwnikiem przemocy, militaryzmu i wszelkiej agresji. Autor znany jest z nowatorskich jak na owe czasy metod zbierania dokumentacji do swych tekstów, wcielał się w role biednych i bezdomnych, podążając z nimi tam, gdzie zwykli dziennikarze nie trafiali.
Yasunari Kawabata „Tancerka z Izu. Opowiadania” | Opis wydawcy: Autobiograficzne opowiadanie „Tancerka z Izu” (1926) przyniosło młodemu Yasunariemu Kawabacie duży rozgłos. Jego bohaterem i narratorem jest uczeń wyższej klasy liceum. Podczas samotnej podróży po malowniczym półwyspie Izu spotyka młodziutką tancerkę z wędrownej grupy artystycznej. Urzeczony jej wdziękiem zakochuje się w niej, lecz pierwsze zauroczenie jest tyleż niespodziewane, co ulotne. Przejmująca i liryczna historia o pierwszej miłości, dojrzewaniu i przemijaniu dzieje się na tle pięknych, jesiennych wzgórz.
Zbiór „Tancerka z Izu. Opowiadania” składa się z piętnastu utworów, których bohaterkami są dziewczęta i młode kobiety u progu samodzielnego życia. Służą w górskich pensjonatach, podejmują pracę w mieście, mają nowe koleżanki, poznają mężczyzn. Planują swoją przyszłość. Książkę zamyka przemowa noblowska Kawabaty.
Proza Yasunariego Kawabaty (1899-1972), oszczędna i elegancka, w której autor utrwalił pejzaż, kulturę i ducha swojej dawnej Japonii, spotkała się ze światowym uznaniem. W 1968 roku Kawabata, jako pierwszy Japończyk, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków. Kolejną książką w serii dzieł pisarza będzie nietłumaczona dotychczas na język polski powieść „Piękno i smutek”.
Yves Sente, Steve Cuzor „Sztandar czarnej gwiazdy” | Opis wydawcy: Filadelfia, rok 1776. George Washington zamawia u Betsy Ross pierwszą flagę przyszłych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Służąca Betsy, Angela Brown, potajemnie dodaje do sztandaru hołd dla czarnej społeczności: pięcioramienną gwiazdę wykonaną z czarnej bawełny.
Dover, rok 1944. Lincoln – żołnierz amerykańskiej armii – otrzymuje list, z którego dowiaduje się o dzienniku pozostawionym przez Angelę Brown. Czy gwiazda, o której wspomina kobieta, naprawdę istnieje? Czy te nowe informacje sprawią, że oficjalna historia zostanie napisana na nowo?
Amerykańskie filmy wojenne takie jak „Kompania braci”, „Parszywa dwunastka”, „Szeregowiec Ryan”, „Obrońcy skarbów” pobrzmiewają w tym komiksie znajomo, lecz ten sprytny zabieg skojarzeniowy jedynie wprowadza nas w opowieść o ponurym świecie zaślepionym ponurymi ideologiami. A brawurowo napisany scenariusz Yvesa Sente wspaniale współgra z porywającymi rysunkami Steve’a Cuzora i wprost genialnie dobranymi kolorami przez Mephee
Michał Lubina „Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium” | Opis wydawcy: Fenomenalny skok cywilizacyjny, pozycja drugiego supermocarstwa świata oraz jednego z najważniejszych graczy politycznych i gospodarczych – dla Chin to wciąż za mało. Na drodze do „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” stoi niezależny Tajwan. Odbudowując imperium, Chińska Republika Ludowa już wcześniej podporządkowała sobie Mandżurię, Mongolię Wewnętrzną, Ujgurię, Tybet, Hongkong i Makau. Czy opierające się jeszcze Tajwan i Mongolia podzielą ich losy? Skąd bierze się chiński pęd imperialny i co oznacza dla reszty świata?
Michał Lubina odwiedził wszystkie opisywane miejsca, a w tej książce ukazuje Państwo Środka widziane nie z centrum, lecz z pograniczy. Ta rzadka perspektywa oraz wielość opisanych tu procesów tworzą nieznany obraz współczesnych Chin.
Jean Dufaux, Paul Teng „Skarga Utraconych Ziem. Sudenne’owie tom 1: Lord Heron” | Opis wydawcy: Pierwszy tom nowego cyklu zatytułowanego „Sudenne’owie”, wchodzącego w skład bestsellerowej, tworzonej od wielu lat sagi fantasy „Skarga Utraconych Ziem”. Historia jest kontynuacją wątków zawartych w cyklu „Sioban”, którego rysownikiem był Grzegorz Rosiński. Przedstawia dalsze losy młodej królowej klanu władającego ziemiami wyspy Eruin Dulea i jej opiekuna, rycerza Seamusa. Tym razem udają się oni do zamku stryja Sioban, lorda Herona, z kurtuazyjną wizytą rodzinną, połączoną z udziałem w zaślubinach córki lorda, pięknej Aylissy. Jednak ciążąca nad klanem klątwa, a może zwykła zawiść i żądza władzy sprawiają, że Sioban o włos unika śmierci i musi mierzyć się z niespodziewanym zagrożeniem, tak ze strony najbliższych, jak i odwiecznych przeciwników. Jednak jasnowłosa królowa znajduje w tym konflikcie nieoczekiwanych sprzymierzeńców…
Nowy cykl opowieści z magicznej wyspy ożywia pełne przerażających stworów mity i skrajne emocje, kryjące się pod zbrojami celtyckich wojowników. Sioban ponownie staje do walki o szczęście swoje i swoich poddanych. Autorem scenariusza serii jest słynny francuski twórca Jean Dufaux („Drapieżcy”, „Murena”), a rysunków do tomów czwartego cyklu – Paul Teng, holenderski rysownik znany przede wszystkim z realistycznie rysowanych komiksów historycznych i fantastycznych: „Aleksander Newski”, „Shane” czy „L’Ordre impair”.
Bernard Cornwell „Seria o Świętym Graalu tom 2: Włóczęga” | Opis wydawcy: Drugi tom serii o poszukiwaniach Świętego Graala. Październik 1346 roku. Anglicy po zwycięstwie w bitwie pod Crécy kontynuują marsz przez Normandię i Pikardię, napadając na kolejne miasta. Przerażeni Francuzi zwracają się o pomoc do Szkotów, chcąc odwrócić bieg wojny.
Thomasowi z Hookton pod Crécy udało się pomścić najbliższych. Teraz młody łucznik wraz z ukochaną Eleonorą i księdzem Hobbem wyrusza na wyprawę po Świętego Graala. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że legendarnym kielichem interesuje się również dominikanin Bernard de Taillebourg, który nie cofnie się przed niczym, by go zdobyć. Czy Thomas zdoła odnaleźć Graala, zanim na jego drodze stanie ten bezwzględny inkwizytor?
Yann le Pennetier, Frédéric Vignaux „Thorgal tom 41: Tysiąc oczu” | Opis wydawcy: Kolejny tom bestsellerowej opowieści fantasy o wikingu Thorgalu Aegirssonie. Seria została wymyślona przez słynnego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego.
Podczas powrotu z misji na dalekiej północy łódź Thorgala, Jolana i Zorzy rozbija się na rafach. Dwoje młodych bohaterów zostaje na małej wysepce, a Syn Gwiazd rusza po pomoc. Jednak, jak zwykle w jego przeklętym przez bogów życiu, nic nie może przebiegać bez przeszkód… Trafia w ręce lokalnego wodza, który każe mu odnaleźć skarb pochodzący z czasów pradawnej wojny bogów z olbrzymami. Czy Thorgal zdoła wykonać zadanie, a potem uratować swoich bliskich?
Scenariusze serii „Thorgal” są obecnie pisane przez Yanna Le Pennetiera, współautora innych cykli z tego samego uniwersum – „Thorgal – Louve” i „Thorgal – Młodzieńcze lata”, a także kilkudziesięciu serii przygodowych, fantastycznych czy młodzieżowych. Rysunki do tego tomu przygód wikinga stworzył Frédéric Vignaux, grafik specjalizujący się w opowieściach historycznych i legendarnych.
Mike Mignola, Christopher Golden, Dave Stewart, Ben Stenbeck, Peter Bergting „Baltimore tom 2” | Opis wydawcy: Drugi tom serii grozy wymyślonej i współtworzonej przez Mike’a Mignolę, autora słynnego „Hellboya”. Lord Baltimore nie walczy już sam – zebrał drużynę wiernych sojuszników. I szybko się przekonuje, jak bardzo są mu potrzebni w krucjacie przeciwko mrocznym siłom, które starają się opanować świat. Bohaterowie dowiadują się w końcu, kto jest odpowiedzialny za rozlewający się po Ziemi horror, ale czy zdołają powstrzymać potężnego wroga?
Scenariusze tych apokaliptycznych historii napisali Mike Mignola („Hellboy”, „BBPO”, „Abe Sapien”, „Homar Johnson”) i Christopher Golden (autor książki o przygodach lorda Baltimore’a), a rysunkami zajęli się graficy, którzy pracują też nad innymi seriami ze świata Hellboya: Ben Stenbeck („Hellboy i BBPO 1953”, „Frankenstein”) i Peter Bergting („Joe Golem: Occult Detective”).
Mieczysław Gorzka „Ostatni świt” | Opis wydawcy: Zakończenie bestsellerowej kryminalnej trylogii pt. „Wściekłe psy”. Policjant prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa w okolicach Bytowa odkrywa, że może być to tylko odprysk większej spawy. Wszystko wskazuje na to, że w okolicznych lasach odbywają się polowania na ludzi. Niestety, obława się nie udaje i zabójca ucieka za granicę. Nadkomisarz Marcin Zakrzewski wciąż nie ma pojęcia kto stoi za zamachami na niego i jego ludzi z zespołu. Podejrzewa, że ma to związek z nierozwiązaną sprawą obrazów malowanych ludzką krwią i polowań na ludzi z lat osiemdziesiątych XX wieku. Tamtą sprawę prowadził kapitan Milicji Obywatelskiej Marek Piekło. Kiedy teraz Piekło zostaje oskarżony o zabójstwo znanego krakowskiego lekarza, Zakrzewski łączy siły z prokuratorem Andrzejem Falewiczem i razem próbują rozwikłać zagadkę polowań na ludzi.
Tymczasem za granicą zostaje zatrzymany zabójca z Bytowa – jedyny świadek, który może pomóc w rozwikłaniu sprawy i aresztowaniu organizatorów. Zakrzewski z Falewiczem podejmują szaloną decyzję. Obiecują zabójcy wolność w zamian za zeznania. Zakrzewski musi współpracować z zabójcą w sytuacji, gdy poluje na nich policja, wszystkie służby i gangsterzy. Szybko okazuje się, że zostaje sam i nie może na nikogo liczyć.
Jacek Getner „Siedmiu mało wspaniałych” | Opis wydawcy: Przypadek chodzi po ludziach, czyli kolejna komedia kryminalna z genialnym detektywem Jackiem Przypadkiem w roli głównej! Tym razem bohater rozwiązuje sprawy, w które zamieszane są najgłośniejsze nazwiska polskiej sztuki nowoczesnej. W pierwszym śledztwie stara się oczyścić z zarzutów podkomisarza Łosia, oskarżonego o zamordowanie swojej sąsiadki Marcakowej, będącej muzą wielu artystów. W drugim wyjaśnia zagadkę zniknięcia obrazów mało znanego malarza Zimnicy, które stały się dość niespodziewanie bardzo cenne. Ostatnia sprawa wymaga odnalezienia sprawcy barbarzyńskiego przeinstalowania instalacji przestrzennej. Jest to związane z zaginięciem jej autora, najsłynniejszego twórcy tego gatunku, niejakiego Świtały.
Przypadkowi, który łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House’a, pomagają warszawscy bezdomni zbieracze złomu. Za to nowe sąsiadki Jacka, Zygfryda i Teodora, żądające nadzoru nad śledztwami, dość niespodziewanie zaczynają kłócić się o wszystko. A do tego relacje między Jackiem a jego lokatorką Malwiną komplikują się jeszcze bardziej.
„Siedmiu mało wspaniałych” to kolejna część z cyklu doskonałych komedii kryminalnych, w których nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko dzieje się z Jackiem Przypadkiem!
Charles Ardai, Ang Hor Kheng „Gun Honey – tom 1” | Opis wydawcy: Pierwszy tom nowej serii. Pełnokrwista opowieść o zemście czerpiąca garściami z klasycznej, przesyconej seksem i przemocą, literatury pulpowej. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia pochodzącej z Singapuru Joanny Tar (znanej jako Gun Honey), zmysłowej szmuglerki broni, która szantażem zostaje zmuszona do pracy na rzecz amerykańskiego rządu. Jeszcze nie wie, że wkrótce jej misja nabierze o wiele bardziej osobistego charakteru…
Komiks z miejsca stał się bestsellerem rynku amerykańskiego, a prawa do serialowej adaptacji zostały sprzedane jeszcze przed jego premierą. Autorem scenariusza jest Charles Ardai, nagradzany autor powieści kryminalnych, a rysunki stworzył Malezyjczyk Ang Hor Kheng.
Ernest Chris Claremont, Peter David, John Buscema, Gene Colan „Wolverine Epic Collection – Noce Madripooru” | Opis wydawcy: Jest najlepszy w tym, co robi, ale to, co robi, nie jest zbyt miłe. Oto cały Wolverine – twardziel ze szponami z adamantium, który wyrusza na niesławną wyspę Madripoor, do prawdziwego raju dla piratów, zbirów i przemytników… czyli typów, których Logan lubi najbardziej! Tam ściera się z bezwzględnym królem zbrodni Roche’em, poznaje chytrą Tyger Tyger, dzierży magiczny miecz i stawia czoło narkotykowemu baronowi oraz jego krewnej – byłej członkini drużyny New Mutants! Na dodatek do miasta wpada akurat Hulk…
Scenariusze do tego tomu napisali Chris Claremont, kultowy twórca przygód X-Men, oraz Peter David – laureat Nagrody Eisnera znany z „X-Factor” czy historii zebranych w tomie „Hulk: Koniec i inne opowieści”. Rysunki przygotowali dwaj legendarni artyści – John Buscema („Avengers”, „Conan Barbarzyńca”, „Fantastyczna Czwórka”) i Gene Colan („Daredevil”, „The Tomb of Dracula”).
Alberto Manguel „Historia czytania” | Opis wydawcy: „Historia czytania” to zbiór esejów, usiana anegdotami wędrówka przez labirynty biblioteki ludzkości, której patronem jest Jorge Luis Borges. Nieprzypadkowo: Alberto Manguel był bowiem lektorem ociemniałego Borgesa i – jak niegdyś Borges – dyrektorem Narodowej Biblioteki Argentyńskiej. To książka o niewyczerpanym bogactwie praktyk czytelniczych. O czytaniu na głos i po cichu. W rozmaitych warunkach. O różnorodności materialnego wymiaru tekstu. O tym, jak niezwykle złożonym doświadczeniem kulturowym jest czytanie. O skomplikowanej, angażującej wszystkie zmysły relacji między czytającym a tekstem. Od Arystotelesa po czasy współczesne, od tabliczek klinowych po ekrany komputerów. Autor tego dzieła, ilustrowanego i inkrustowanego licznymi anegdotami, uświadamia Czytelnikowi, że każdy zmienia się pod wpływem czytania i że każda lektura wpływa na ludzkie życie.
Rupert Latimer „Poświąteczne morderstwo” | Opis wydawcy: Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowi bohaterowie i zwodnicze tropy – „Poświąteczne morderstwo” to wyjątkowy bożonarodzeniowy kryminał.
Stary dobry wujek Willie, nienasycony łakomczuch i epickie utrapienie w jednym, przybywa na wieś, aby spędzić z krewnymi święta. Traf chce, że w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zostaje znaleziony martwy w śniegu w stroju Świętego Mikołaja. Wygląda na to, że ktoś mógł zatruć jego czekoladkę… A może chodziło o babeczkę? Policja zaczyna krążyć po domu, a potomkowie Williego, dawni przyjaciele i dalecy krewni zostają wciągnięci w zagmatwane śledztwo. Kto mógł zyskać na jego śmierci? Nadinspektor Culley, próbując dociec, co się dokładnie wydarzyło, napotyka przeróżne komplikacje…
„Poświąteczne morderstwo,” po raz pierwszy opublikowane w 1944 roku, zręcznie wykorzystuje schematy kryminałów Złotej Ery. Napisane jest z ogromną swadą i ze wspaniałym poczuciem humoru.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi