banner ad

Znamy najlepiej zarabiających pisarzy 2016 roku! Wyraźny spadek dochodów

3 sierpnia 2016

najlepiej-zarabiajacy-pisarze-2016-1
Jak wynika z najnowszego rankingu „Forbesa”, najlepiej zarabiający pisarze na świecie tak słabego roku jeszcze nie mieli. Z wyjątkiem Jamesa Pattersona, który zostawił daleko w tyle kolegów po piórze, nikt nie przekroczył pułapu 20 milionów dolarów.

Łącznie czternastu najlepiej zarabiających pisarzy zarobiło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 269 milionów dolarów (przed opodatkowaniem). O tym, jak słaby jest to wynik, niech świadczy fakt, że w analogicznym okresie rok temu suma ta wynosiła 331 milionów dolarów, zaś w 2013 roku była to astronomiczna z dzisiejszego punktu widzenia kwota 475 milionów dolarów.

James Patterson

James Patterson

Zdaniem „Forbesa” za spadek zarobków najpopularniejszych pisarzy należy winić zmniejszający się z roku na rok poziom czytelnictwa wśród dorosłych. Tymczasem autorzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, jak Jeff Kinney i J.K. Rowling, cały czas utrzymują swoją pozycję. Pomocne w tym są nie tylko książki, ale też przeróżne gadżety z nimi związane, jakie można znaleźć na sklepowych półkach. Pismo nosem wyczuł również okupujący od lat pierwsze miejsce James Patterson, który każdego roku obok powieści sensacyjnych i thrillerów firmuje swoim nazwiskiem od czterech do sześciu książek dla dzieci.

Pozycja Pattersona w najbliższym notowaniu jest niezagrożona, ponieważ ten najlepszy biznesmen wśród pisarzy uruchomił kolejny złotodajny projekt: linię tzw. BookShotów, czyli krótkich i tanich powieści dla osób, które przestały czytać ze względu na brak czasu. Jak informuje amerykańska prasa, pierwsze tytuły opublikowane w czerwcu już sprzedały się w nakładzie blisko 1 miliona egzemplarzy.

John Grisham

John Grisham

Jednym z niewielu autorów, którzy nie są jednosezonową sensacją i co roku wzbudzają duże zainteresowanie wśród dorosłych, jest John Grisham. Jego ostatnia powieść „Samotny wilk” sprzedała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy w twardej oprawie, co jest imponującym wyczynem jak na współczesne warunki wydawnicze.

Jedyna nowa osoba w rankingu to Paula Hawkins. Jej bestsellerowa powieść „Dziewczyna z pociągu” od premiery w styczniu 2015 znalazła 11 milionów nabywców. Jeśli zapowiadana na październik ekranizacja książki spotka się z równie dobrym oddźwiękiem, należy oczekiwać, że autorka pojawi się w rankingu również w przyszłym roku. Dalsze jej losy będą uzależnione od jakości kolejnych książek.

Paula Hawkins

Paula Hawkins

Choć słowo pisane wciąż cieszy się dużą popularnością, to w napędzaniu sprzedaży często pomagają telewizyjne i filmowe adaptacje. Tak jest chociażby w przypadku Johna Greena, George?a R.R. Martina czy Dana Browna, którzy nie wydali w tym roku nowych książek, za to na ekranach mogliśmy oglądać (lub niebawem będziemy mogli) ekranizacje ich dzieł.

Poniżej możecie zapoznać się z listą czternastu pisarzy, którzy w okresie od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku zarobili najwięcej pieniędzy:

1. James Patterson ? 95 mln. dol.
2. Jeff Kinney ? 19,5 mln. dol.
3. J.K. Rowling ? 19 mln. dol.
4. John Grisham ? 18 mln. dol.
5. Stephen King ? 15 mln. dol.
Danielle Steel ? 15 mln. dol.
Nora Roberts ? 15 mln. dol.
6. E.L. James ? 14 mln. dol.
7. Veronica Roth ? 10 mln. dol.
John Green ? 10 mln. dol.
Paula Hawkins ? 10 mln. dol.
8. George R.R. Martin ? 9,5 mln. dol.
Dan Brown ? 9,5 mln. dol.
Rick Riordan ? 9,5 mln. dol.

Ranking „Forbesa” powstał w oparciu o szacunkowe zarobki skompilowane na podstawie wyników sprzedaży książek w wersji drukowanej, elektronicznej i audiobooków otrzymanych od Nielsen BookScan. Wliczono również informacje o przychodach z realizacji filmów telewizyjnych i kinowych pozyskane od autorów, agentów, wydawców i innych ekspertów. „Forbes” podaje zarobki przed opodatkowaniem; nie odejmuje również stawek agentów literackich, prawników i innych osób współpracujących bezpośrednio z pisarzami.

[am]
fot. Jessamyn West

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy