banner ad

Autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya” na czele listy najlepiej zarabiających pisarzy na świecie

12 sierpnia 2013

E. L. James najlepiej zarabiającą pisarką
Magazyn Forbes opublikował coroczne zestawienie pisarzy, którzy w minionych dwunastu miesiącach zarobili najwięcej pieniędzy. Po raz pierwszy w historii na czele listy znalazła się kobieta. Jest nią E. L. James, autorka sadomasochistycznej trylogii zapoczątkowanej powieścią „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Pozycja Eriki Leonard, bo tak naprawdę nazywa się pisarka, nie jest zaskoczeniem dla analityków zajmujących się rynkiem książki. Docierające z całego świata doniesienia o niebotycznych nakładach, jakie osiągnęły książki opisujące erotyczne perypetie niewinnej Anastazji Steele i obrzydliwie bogatego Christiana Greya, zapowiadały, że w tegorocznym zestawieniu autorka podejmie walkę o pierwsze miejsce. I tak też się stało. Z 95 milionami dolarów na koncie E. L. James pokonała faworyta trzech ostatnich rankingów, Jamesa Pattersona, który w ciągu ostatniego roku zarobił 91 milionów dolarów.

Dominację kobiet w zestawieniu potwierdza trzecia osoba na podium ? pisarka Suzanne Collins, która dzięki zyskom z adaptacji drugiego tomu „Igrzysk Śmierci” zasiliła swoje konto kwotą 55 milionów dolarów. Wysokie miejsca na liście zajmują również autorki książek kobiecych Danielle Steel i Nora Roberts oraz twórczyni bestsellerowej serii powieści kryminalno-sensacyjnych o Stephanie Plum, czyli Janet Evanovich.

Dość bolesny spadek ? z miejsca drugiego na dziesiąte – odnotował Stephen King. Zarobki króla horroru zmalały w tym roku niemalże do poziomu, jaki odnotowuje jego największy rywal, Dean Koontz. Podobne turbulencje na liście autor „Lśnienia” odnotowuje jednak od lat, dlatego można się spodziewać, że w jednym z następnych rankingów powędruje w górę zestawienia.

Poniżej możecie zapoznać się z nazwiskami wszystkich pisarzy, którzy w okresie od czerwca 2012 do czerwca 2013 roku zarobili najwięcej pieniędzy:

1. E. L. James ? 95 milionów dolarów
2. James Patterson ? 91 mln dol.
3. Suzanne Collins ? 55 mln dol.
4. Bill O’Reilly – 28 mln dol.
5. Danielle Steel ? 26 mln dol.
6. Jeff Kinney ? 24 mln dol.
7. Janet Evanovich ? 24 mln dol.
8. Nora Roberts ? 23 mln dol.
9. Dan Brown ? 22 mln dol.
10. Stephen King ? 20 mln dol.
11. Dean Koontz ? 20 mln dol.
12. John Grisham – 18 mln dol.
13. David Baldacci – 15 mln dol.
14. Rick Riordan ? 14 mln dol.
15. J. K. Rowling – 13 mln dol.
16. George R. R. Martin – 12 mln dol.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy