Najlepiej zarabiający pisarze 2015 roku

27 lipca 2015

zarobki-pisarzy-2015
Magazyn „Forbes” opublikował ranking najlepiej zarabiających pisarzy w minionym roku. Na szczycie listy znaleźli się James Patterson, John Green i Veronica Roth.

Pierwsza pozycja zapewne nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. James Patterson, autor thrillerów i powieści kryminalnych, z wynikiem 89 milionów dolarów po raz piąty w ciągu ostatnich sześciu lat znalazł się na czele zestawienia (w 2013 roku zdetronizowała go jednorazowo E. L. James świętująca wówczas sukces trylogii „Pięćdziesiąt twarzy Greya”). Kolejne dwa miejsca to zupełne świeże nazwiska na podium. Drugą pozycję zajął autor literatury młodzieżowej, John Green, który zarobił w ciągu ostatnich 12 miesięcy 26 milionów dolarów, głównie dzięki ekranizacji „Gwiazd naszych wina” i związanej z nią sprzedaży książki (w samych Stanach rozeszło się w tym czasie 3,5 miliona egzemplarzy). Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna adaptacja „Papierowych miast” pozwoli mu utrzymać dobry wynik również w przyszłym roku. Trzecie miejsce zdobyła autorka młodzieżowej fantastyki, Veronica Roth. Jej zarobki szacuje się na 25 milionów dolarów, na co niemały wpływ miały ekranizacje dwóch pierwszych tomów trylogii „Niezgodna” . Ex aequo wraz z nią trzecią pozycje zajęła weteranka listy, Danielle Steel. Warto zwrócić uwagę na fakt, że numer jeden zarobił więcej niż kolejne trzy razem wzięte.

Tuż za podium uplasował się autor książek dla dzieci i młodzieży, Jeff Kinney, który może poszczycić się dochodami rzędu 23 milionów dolarów. To jeden z dwóch autorów literatury dziecięcej znajdujących się na liście. Drugim jest Rick Riordan, który z wynikiem 13 milionów zajął wraz z trzema innymi twórcami pozycję dziewiątą. Stali bywalcy rankingu, Stephen King i J.K. Rowling, zarobili w minionym roku po 19 milionów dolarów, co zapewniło im ex aequo miejsce szóste.

Spory spadek zanotował Dan Brown, który zarobił „tylko” 13 milionów dolarów, ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej. Wraz z nim na miejscu dziewiątym znaleźli się Suzanne Collins (również spory spadek), Gillian Flynn i wspomniany Riordan. Ranking zamykają E.L. James oraz George R.R. Martin, którzy zarobili po 12 milionów dolarów.

Forbes, tworząc listę najlepiej zarabiających autorów, bierze pod uwagę sprzedaż książek drukowanych, e-booków, audiobooków, do tego zyski pochodzące z praw do filmów i seriali telewizyjnych. Zestawienie dotyczy okresu od czerwca 2014 do czerwca 2015 roku.

Pełna lista najlepiej zarabiających pisarzy przedstawia się następująco:

1. James Patterson ? 89 milionów $
2. John Green ? 26 milionów $
3. Veronica Roth ? 25 milionów $
Danielle Steel ? 25 milionów $
4. Jeff Kinney ? 23 milionów $
5. Janet Evanovich ? 21 milionów $
6. Stephen King ? 19 milionów $
J.K.Rowling ? 19 milionów $
7. Nora Roberts ? 18 milionów $
8. John Grisham ? 14 milionów $
9. Dan Brown ? 13 milionów $
Suzanne Collins ? 13 milionów $
Gillian Flynn ? 13 milionów $
Rick Riordan ? 13 milionów $
10. E.L. James ? 12 milionów $
George R.R. Martin ? 12 milionów $

[aw]
źródło: Forbes

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy