Wykład noblowski Boba Dylana ukazał się w formie książki

31 października 2017


Wydawcy szukają sposobów, aby zmonetyzować literackiego Nobla dla Boba Dylana. Oficyna Simon & Schuster opublikowała właśnie w formie książki wykład noblowski, który muzyk przesłał po długich oczekiwaniach na adres Akademii Szwedzkiej, co było niezbędne, aby mógł odebrać 8 milionów koron.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Boba Dylana wywołała liczne dyskusje w świecie literackim, wprawiła też wydawców i księgarzy w niemały kłopot. Każdego roku na całym świecie sprzedają się miliony egzemplarzy książek autora, który zostaje wyłoniony przez Akademię Szwedzką. Tymczasem bibliografia Dylana obejmuje w zasadzie jedynie trzy pozycje literackie: eksperymentalny poemat prozą zatytułowany „Tarantula”, wspomnienia z początków kariery zebrane w tomie „Kroniki” oraz zbiór tekstów piosenek opublikowany w formie książki. Trudno tak „skromnym” z punktu widzenia sprzedawców dorobkiem zapełnić księgarskie półki. Narzekał na to chociażby powieściopisarz Hari Kunzru, pisząc, że „wygranie Nobla może być znamienne dla zwycięzcy i wydawcy”, tymczasem płyty Dylana „wszyscy już znamy”.

Wydawnictwu Simon & Schuster udało się jednak dołożyć jedną publikację do bibliografii Dylana. Uznano, że warto wydać w formie książki wykład noblowski muzyka. Może określenie „książka” jest w tym wypadku przesadą, ponieważ tekst mieści się na raptem trzydziestu stronach, ale to nie stanowiło przeszkody. Książka, a właściwie książeczka, ukazała się w dwóch edycjach. Limitowane do 100 numerowanych egzemplarzy wydanie z podpisem Dylana można kupić za 2,5 tysiąca dolarów, zaś standardową wersję – za 16,99 dol. Biorąc pod uwagę objętość książki, to nawet cena zwyczajnej edycji jest stosunkowo wysoka.

Nie można również zapomnieć o wątpliwościach, jakie wzbudziła w niektórych sama treść książki. Otóż dziennikarka magazynu internetowego Slate twierdzi, że niektóre sformułowania zawarte w wykładzie noblowskim Dylan musiał przepisać z opracowań o literaturze zamieszczonych dla studentów na stronie SparkNotes. Sam artysta sprawy do dzisiaj nie skomentował.

Na załączonej poniżej grafice możecie zobaczyć okładki obydwu wydań „Wykładu noblowskiego” Boba Dylana.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy