Bob Dylan pierwszym muzykiem wyróżnionym literacką Nagrodą Nobla 2016!

13 października 2016

bob-dylan-nobel-2016
Amerykański pieśniarz i poeta Bob Dylan został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. To pierwszy przypadek, kiedy Akademia Szwedzka nagrodziła twórcę, który swoją poezję prezentuje głównie przy pomocy muzyki.

Zdaniem członków Akademii Szwedzkiej nagroda należała się Dylanowi „za stworzenie nowej formy poetyckiej ekspresji w obrębie wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki”.

Wiadomość ogłosiła sekretarz Szwedzkiej Akademii, Sara Danius, podczas konferencji, która odbyła się w Wielkiej Sali dawnego gmachu sztokholmskiej giełdy pełniącej obecnie rolę Muzeum Nobla.

„To wielki poeta w tradycji angielskiego języka mówionego” – powiedziała Sara Danius w krótkim wywiadzie udzielonym po konferencji. „Jeśli spojrzymy kilka tysięcy lat wstecz, odkryjemy Homera, Safonę. Oboje tworzyli teksty poetyckie, które miały być słuchane i prezentowane w towarzystwie instrumentów. To ten sam sposób, w jaki robi to Bob Dylan. Ale wciąż także czytamy Homera i Safonę i wynosimy z tego przyjemność. Podobnie jest z Dylanem. Możemy go też czytać i powinniśmy czytać”.

Zdaniem Sary Danius poznawanie twórczości Dylana warto zacząć od albumu „Blonde on Blonde” z 1966 roku.

bob-dylan-najlepsze-albumy1

Bob Dylan urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego dziadkowie uciekli z Odessy w Imperium Rosyjskim na skutek antysemickich pogromów z 1905 roku. Już jako nastolatek Dylan grał w różnych amatorskich zespołach. Z czasem jego zainteresowania muzyczne się pogłębiły, a szczególnie dużym zamiłowaniem zaczął darzyć amerykański folk i bluesa. Jednym z jego idoli był pieśniarz folkowy Woody Guthrie. Wpływ na Dylana wywarli również wcześni twórcy Beat Generation oraz modernistyczni poeci.

W 1961 roku Dylan przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zaczął występować w klubach i kawiarniach Greenwich Village. Dzięki spotkaniu z producentem muzycznym Johnem Hammondem podpisał umowę na swój debiutancki album, który ukazał się w 1962 roku. Od tego czasu Dylan nagrał ponad czterdzieści płyt, które miały ogromny wpływ na muzykę popularną. Teksty zawartych na nich utworów poruszały ważne tematy społeczne, traktowały o religii, polityce i miłości.

Jako artysta Dylan jest bardzo wszechstronny. Zajmuje się malarstwem, był aktorem i scenarzystą. W 2004 roku opublikował autobiografię „Kroniki” opisującą jego pierwsze lata spędzone w Nowym Jorku, które stanowiły początek międzynarodowej kariery. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne.

kroniki-dylan

[am]
fot. IBM

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy