banner ad

Duży wzrost sprzedaży książek Alice Munro po ogłoszeniu Nobla

10 grudnia 2013

Alice Munro i sprzedaż książek
Według raportu opublikowanego wczoraj przez BookNet Kanada, przyznanie Alice Munro Literackiej Nagrody Nobla spowodowało duży wzrost sprzedaży książek autorki nie tylko w rodzimej Kanadzie, ale także w skali międzynarodowej.

Porównując dane zebrane wspólnie z Nielsen Book w dziesięciu krajach świata, udowodniono, że najważniejsza nagroda literacka na świecie ma niebagatelny wpływ na sprzedaż książek laureata.

W przypadku Alice Munro największy wzrost sprzedaży, co nie powinno dziwić, odnotowano w rodzimej Kanadzie. Porównując wyniki sprzedaży w tygodniu kończącym się 21 września 2013 roku z danymi pochodzącymi z tygodnia kończącego się 19 października (tydzień po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej), okazuje się, że sprzedaż książek pisarki wzrosła aż o 4424 %. Zdaniem Pameli Millar z BookNet na tak dobry wynik wpływ mogła mieć dobra dostępność w księgarniach ostatniego zbioru Munro pt. „Drogie życie” (książka w miękkiej okładce ukazała się 8 października, czyli na dwa dni przed ogłoszeniem zwycięzcy Literackiej Nagrody Nobla).

Ale Kanada to nie jedyny kraj, który może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami sprzedaży książek tegorocznej noblistki. We Włoszech sprzedaż przetłumaczonych zbiorów opowiadań autorki wzrosła w analogicznym okresie o 4213 %, a w Hiszpanii – o 1890 %. W tym samym czasie sprzedaż anglojęzycznych tytułów poza Kanadą wzrosła od 369 % w Australii do 2625 % w Irlandii. W kilku przypadkach sprzedaż zwiększyła się jeszcze bardziej w następnym tygodniu.

BookNet już od 2006 roku analizuje wpływ nagród literackich na sprzedaż książek. Organizacja koncentruje się głównie na kanadyjskich wyróżnieniach ? z Noblem sprawa jest nieco utrudniona, ponieważ wielu laureatów doczekało się tłumaczeń dopiero po przyznaniu nagrody, stąd też nie było możliwym przeprowadzenie miarodajnego porównania. Udało się jednak prześledzić, jak proces ten przebiegał w przypadku Doris Lessing, która otrzymała medal noblowski w 2007 roku. Sprzedaż książek zmarłej niedawno pisarki wzrosła o 670 % w tygodniu po wygranej i o 1780 % w cztery tygodnie po wygranej.

Poniższa tabela zawiera szczegółowe dane odnośnie sprzedaży książek Alice Munro zebrane w dziesięciu krajach przez BookNet i Nielsen Book (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Alice Munro - sprzedaż książek (tabela)

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy