W Krakowie pojawiły się literackie ławeczki
23 kwietnia 2014 roku, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, na krakowskich Plantach pojawiło się pięćdziesiąt ławek, na których zamontowano tabliczki z nazwiskami pisarzy i poetów związanych z Krakowem.
Autorzy, którzy patronują ławeczkom, są reprezentantami najróżniejszych gatunków literatury, co ma dowodzić bogactwa i różnorodności literackiej spuścizny Krakowa. Obok klasyków pokroju Jana Kochanowskiego i Honoré de Balzaca znajdziemy również Ziemowita Szczerka i brytyjskiego autora pulpowych horrorów, Grahama Mastertona, który część fabuły swojej powieści „Bazyliszek” umieścił właśnie w Krakowie. Swoje ławki posiadają m.in. Jaroslav Hašek, William Styron, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch, Joseph Conrad, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem i Witold Gombrowicz.
Na każdej tabliczce obok nazwiska umieszczono kod QR, po zeskanowaniu którego trafimy na stronę internetową projektu, gdzie przeczytamy fragment tekstu danego autora i posłuchamy jego nagrania w polskiej i angielskiej wersji językowej. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo zlokalizować wszystkie literackie ławki, a także najważniejsze dla literatury adresy związane z Krakowem.
Literackie ławeczki postawiono w ramach projektu Kody Miasta. Jest to jeden ze sposobów, w jaki Kraków świętuje przyznanie miastu w październiku 2013 roku prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO. Dawna stolica Polski jest siódmym miastem na świecie noszącym to zaszczytne miano (obok Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Reykjaviku i Norwich).
fot. MiastoLiteratury.pl
TweetKategoria: newsy