banner ad

Rząd Francji kupił za 4,55 miliona euro manuskrypt „120 dni Sodomy”

13 lipca 2021

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w piątek przez francuskie ministerstwo kultury Francja zakupiła oryginalny manuskrypt „120 dni Sodomy” markiza de Sade’a za sumę 4,55 miliona euro. Tym samym zyskano pewność, że tekst uznany za dobro narodowe nie opuści kraju.

Książka, która w Wielkiej Brytanii znajdowała się na zakazanej liście jeszcze w latach 50. XX wieku, obecnie ma status klasyka i – jak to określiło francuskie ministerstwo kultury – „wywarła olbrzymi wpływ na wielu autorów”, od André Bretona do Georgesa Bataille’a.

Manuskrypt trafi teraz do Biblioteki Arsenału w Paryżu. W lutym rząd francuski zaapelował do przedsiębiorstw o pomoc finansową w nabyciu oryginału dzieła. W oparciu o przepisy dotyczące sponsoringu korporacyjnego firmy mogły liczyć na ulgi podatkowe sięgające aż 90% wysokości dokonanej wpłaty (o ile obniżka podatku nie przekroczy 50% kwoty należnego podatku za dany rok).

Koszty zakupu manuskryptu pokrył w całości Emmanuel Boussard, były finansista i współzałożyciel funduszu inwestycyjnego Boussard & Gavaudan. Pragnął w tej formie wyrazić swoje przywiązanie dla Biblioteki Arsenału, gdzie jego dziadek był zatrudniony w charakterze kuratora między 1943 a 1964 rokiem.

Liczący sobie 12 metrów długości zwój miał zostać w 2017 roku zlicytowany podczas jednej z aukcji, na których wystawiono zbiory historycznych dokumentów należące do zamkniętej w atmosferze skandalu firmy inwestycyjnej Aristhopil. Sprzedaży manuskryptu udało się zapobiec dzięki interwencji rządu francuskiego, który nadał dziełu status narodowego dobra kultury i rozpoczął negocjacje zakupu.

Jak zapowiada ministerstwo kultury, manuskrypt ma zostać zaprezentowany w 2022 roku podczas konferencji, której celem będzie omówienie wizerunku markiza de Sade’a, odbioru jego twórczości na przestrzeni wieków i jej współczesnej interpretacji.

[kch]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy