Ryszard Krynicki laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021 za całokształt pracy twórczej. Znamy też finalistów pozostałych kategorii

18 maja 2021

W drugim dniu 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius poznaliśmy tytuły tomików, które zakwalifikowały się do finału Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Znane jest już także nazwisko tegorocznego laureata Silesiusa za całokształt pracy twórczej – został nim Ryszard Krynicki.

Decyzja o przyznaniu Ryszardowi Krynickiego nagrody za całokształt była przez wielu wyczekiwana. Ten urodzony w 1943 roku w austriackim St. Valentin poeta to jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej. Obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka i Juliana Kornhausera jest wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali. Był zaangażowany w działalność opozycyjną, sygnował List 59, w efekcie czego jego twórczość została objęta zakazem druku w latach 1977-81. Jest autorem kilkunastu książek poetyckich, a także wydawcą i tłumaczem, zasiada w jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Krynicki jako laureat Silesiusa za całokształt otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Spotkanie z poetą zaplanowano ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 23 maja o godz. 12:00. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na Facebooku na profilach: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury oraz na ekranie w ogródku klubu Proza w Przejściu Garncarskim 2 we Wrocławiu.

Wcześniej Silesiusem za całokształt uhonorowano m.in. Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Marcina Świetlickiego, Krystynę Miłobędzką, Jacka Podsiadłę, Juliana Kornhausera, Ewę Lipską i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

Jury Silesiusa w składzie: Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada (przewodniczący) wybrało też pięć tomów, które powalczą o statuetkę w kategorii „książka roku”, oraz trzy, których autorzy ubiegać się będą o nagrodę za najlepszy „debiut roku”.

Finaliści w kategorii „książka roku”:

  • Jan Baron „Psińco”, Wydawnictwo Convivo,
  • Kamila Janiak „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu,
  • Radosław Jurczak „Zakłady holenderskie”, wyd. Biuro Literackie,
  • Aldona Kopkiewicz „Na próbę”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu,
  • Natalia Malek „Karapaks”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu.

Finaliści w kategorii „debiut roku”:

  • Jarosław Dudycz „Czarna skrzynka”, Wydawnictwo Convivo,
  • Katarzyna Szweda „Bosorka”, wyd. Biuro Literackie,
  • Aleksander Trojanowski „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”, wyd. Biuro Literackie.

Laureatów w tych dwóch kategoriach poznamy 16 października podczas wspólnej gali nagród Silesius i Angelus. Połączenie obydwu uroczystości po raz pierwszy miało miejsce rok temu, a decyzja ta została podjęta z powodu pandemii koronawirusa. W 2021 roku organizatorzy nadal pozostają przy tej formule, jednak sam Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius powrócił do tradycyjnego majowego terminu i potrwa do 23 maja.

Zdobywca nagrody w kategorii „Książka roku” otrzyma 50 tysięcy złotych, a zwycięzca w kategorii „Debiut” może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tysięcy złotych. Ale to nie wszystko – autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału otrzymują po 5 tysięcy złotych. Taka zmiana w regulaminie nagrody została wprowadzona w 2020 roku i była pierwszym takim rozwiązaniem wśród najważniejszych polskich nagród literackich.

Wręczany od 2008 roku Silesius ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości, książkę roku i debiut roku.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy